5 kişinin öldüğü Kongre baskını süreci Pentagon belgesinde

Pentagon, 5 kişinin yaşamını yitirdiği 6 Ocak'taki Kongre binası baskını ve ulusal muhafızların görevlendirilmesine ilişkin süreci kronolojik olarak anlatan belge hazırladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 5 kişinin yaşamını yitirdiği 6 Ocak’taki Kongre binası baskını ve ulusal muhafızların görevlendirilmesine ilişkin süreci kronolojik olarak anlatan belge hazırladı.

ABD'de 20 Ocak’ta görevi devralacak Joe Biden'ın seçim zaferinin tescilleneceği 6 Ocak’taki Kongre oturumu sırasında Donald Trump yanlısı protestocuların Kongre binasına yaptığı baskın ülke ve dünya gündemindeki sıcaklığını koruyor.

1814 yılında İngilizlerin işgal etmesinden sonra ilk kez Kongre baskını yaşayan ABD’de Trump, tepkilerin odağı olurken Pentagon 31 Aralık’tan 6 Ocak’a kadar yaşanan gelişmelere ilişkin 3 sayfalık kronolojik bir çizelge hazırladı.

Gizliliği kaldırılmış hükümet belgelerini alıp paylaşan The Black Vault (Kara Kasa) internet sitesinde yayımlanan Pentagon belgesini AKAJANS muhabiri haberleştirdi.

Söz konusu belge, Ulusal Muhafızların Washington D.C.'deki protestolarda görevlendirilmesine ilişkin ayrıntılı bir planlama ve yürütme zaman çizelgesi niteliğinde.

Amerikan halkının "Burası bizim ülkemiz olamaz. 6 Ocak 2021 tarihi Amerikan tarihinin en karanlık günüdür!" dediği olaylarla ilgili Yönetici Sekreteri David S. Soldow imzalı Pentagon’un zaman çizelgesi belgesinin Türkçesi şöyle:

31 Aralık 2020, Perşembe

-Belediye Başkanı Muriel Bowser ve D.C. İç Güvenlik ve Acil Durum Yönetimi Ajansı Direktörü Dr. Christopher Rodriguez, DC Metro Polis Departmanına ve Yangın ve Acil Servis'e D.C. Ulusal Muhafızların desteği için yazılı bir talepte bulundu.

2 Ocak 2021, Cumartesi

Savunma Bakanı Vekili Belediye Başkanının yazılı talebi üzerine Müşterek Kurmay Başkanları ve Ordu Sekreterliği ile görüştü.

 

3 Ocak 2021, Pazar

-ABD Savunma Bakanlığı, Başkent Polisi ile Bakanlığa destek için herhangi bir talepte bulunulmadığını söyledi.

- Savunma Bakanı Vekili, kolluk kuvvetlerine Savunma Bakanlığı desteğini ve Savunma Bakanlığı desteği için potansiyel gereksinimleri tartışmak üzere seçkin Kabine Üyeleriyle bir araya geldi.

-Savunma Bakan Vekili ve Müşterek Kurmay Başkanları, Başkan ile görüştü.

-Başkan, kolluk kuvvetlerinin desteklenmesi için Ulusal Muhafızların etkinleştirilmesine destek verdi.

4 Ocak 2021, Pazartesi

-Başkent Polisi, Ordu Sekreterliği ile yapılan görüşmede Savunma Bakanlığı desteğinin gerekmediğini söyledi.

-Savunma Bakanı Vekili Müşterek Kurmay Başkanları, Ordu Sekreterliği ve Savunma Bakanlığı  Baş Hukuk Müşaviri ile istişare içinde, Bakanlığın sivil makamlara destek sağlamak için hazırlanacak planını inceledi ve Belediye Başkanı Bowser'ın desteklenmesi için D.C Ulusal Muhafızların  340 üyesinin etkinleştirilmesini onayladı. Belediye Başkanı Bowser'ın talebine yanıt olarak sağlanan desteğe şunlar da dahildi: Trafik Kontrol Noktalarına 90 personel (toplam 180 vardiya), Metro istasyonu desteğine 24 personel (48 toplam / 2 vardiya), Kitle İmha Silahları Sivil Destek Ekibine 20 personel ve İç Komuta ve Kontrole 52 personel eklenmesi.

- Savunma Bakanı Vekili sivil yetkililer tarafından ek destek talep edilirse Ordu Sekreterliğine birlik (Joint Base Andrews'de konuşlandırılan 40 personel) konuşlandırma yetkisi verdi.

 

5 Ocak 2021, Salı

  • Belediye Başkanı Bowser, Başsavcı Vekili, Savunma Bakan Vekili ve Ordu Sekreterliğine Washington'dan herhangi bir ek destek gerekliliği olmadığını teyit eden bir mektup gönderdi.
  • 255 Ulusal Muhafız, Washington'a ulaştı ve yerel kolluk kuvvetlerinin yanı sıra trafik kontrol noktalarını yönetmeye başladı.

6 Ocak 2021, Çarşamba

08.30: Savunma Bakan Vekilive Müşterek Kurmay Başkanları, kolluk kuvvetlerini desteklemek ve Savunma Bakanlığı acil durum müdahale seçeneklerine ilişkin bir uygulama talep etmek için Savunma Bakanlığı planını gözden geçirdi.

11.30: Savunma Bakan Vekili, Savunma Bakanlığı acil durum müdahale seçenekleriyle ilgili masa başı alıştırmasına katıldı.

13.05: Bakan Vekili, ABD Kongre Binası'na gösterici hareketlerinin açık kaynaklı raporlarını aldı.

13.26: Başkent Polisi, Kongre binasının boşaltılmasını emretti.

13.34: Belediye Başkanı Bowser ile, Belediye Başkanı Bowser'ın ek kuvvet talebini ilettiği Ordu Sekreterliği  telefonda görüştü.

13.49: Komutan General, Ulusal Muhafızlar, Walker Başkent Polis Şefi Sund ile telefon görüştü. Görüşmede Şef Sund, acil yardım talebini iletti.

14.22: Mevcut durumu tartışmak ve ek Ulusal Muhafızların desteğini talep etmek için Washington D.C. Belediye Başkanı, Belediye Başkanı Yardımcısı, Dr. Rodriguez ve MPD liderliği ile Ordu Sekreterliği arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

14.30:Bakan Vekili, Müşterek Kurmay Başkanları ve Ordu Sekreterliği , Başkent Polisi ve Belediye Başkanı Bowser'ın isteklerini tartışmak için toplandı.

15.00: Bakan Vekili, Kongre binasının güvenliğini yeniden tesis etme çabalarını desteklemek ve DC Metropolis Departmanı konumlarını güçlendirmek için Ulusal Muhafızların mevcut tüm kuvvetlerinin gerekli olduğunu belirtti.

15.00: Ordu Sekreterliği, konuşlandırma için Bakan Vekilinden resmi onay alırken, Ulusal Muhafızlar cephanelikten Kongre binasına hareket etmek üzere olan Muhafızları hazırlamaya başladı. Ulusal Muhafızlar, Bakan Vekilinin onayını beklerken 150 personel konuşlandırdı.

15.04: Müşterek Kurmay Başkanları, Bakanlık, Ulusal Muhafız Bürosu Başkanı , Ordu Sekreterliği ve Ordu Genelkurmay Başkanının tavsiyesiyle Bakan Vekilinin DC Metropolis Departmanını desteklemek üzere Ulusal Muhafızların tam aktivasyonunu sözlü olarak onayladı. Bakan Vekili onayının hemen ardından, Sekreter McCarthy Ulusal Muhafızları, hareketi ve tam seferberliği başlatması için yönlendirdi.

Bunun üzerine Ulusal Muhafızlar, DC Metropolis Departmanını desteklemek için Metro istasyonlarındaki tüm askerleri ve mevcut tüm desteksiz personeli yeniden görevlendirdi.

15.19: Ordu Sekreterliği Senatör Schumer ve Pelosi ile Belediye Başkanı Bowser'in talebinin niteliği hakkında telefon görüşmesi gerçekleşti. Ordu Sekreterliği, Bakan Vekilinin zaten onaylanmış tam Ulusal Muhafızların mobilizasyonunu açıkladı.

15.26: Ordu Sekreterliği , Belediye Başkanı Bowser ve Metropolis Departmanı polis şefi ile yaptığı telefon görüşmesinde, taleplerinin reddedilmediğini ve tam Ulusal Muhafızların  etkinleştirilmesine ilişkin Savunma Bakanı Vekili onayını iletti.

15.46: Ulusal Muhafız Bürosu Başkanı, Washington D.C.'deki desteği görüşmek üzere Virginia Yardımcı Generali  ile telefon görüşmesi yaptı. General, Valinin saat 15.32'de kuvvetlerin seferber edilmesini emrettiğini söyledi.

15.48: Ordu Sekreterliği, Metropolis Departmanı binasına gitmek üzere Pentagon'dan ayrıldı.

15.55: Ulusal Muhafızlar, Washington D.C.'deki desteği görüşmek üzere Maryland Yardımcı Generali ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Maryland Yardımcı Generali, valinin hızlı müdahale gücünün seferber edilmesini emrettiğini söyledi.

16.10: Ordu Sekreterliği DC Metropolis Departmanı merkezine ulaştı.

16.18: Bakan Vekili, Müşterek Kurmay Başkanları, Ordu Sekreterliği  ve  Ulusal Muhafız Bürosu Başkanı, bölgedeki diğer Eyaletlerden Ulusal Muhafız kuvvetlerinin mevcudiyetini tartıştı. Bakan Vekili, Eyalet dışı Eyaletlerden Ulusal Muhafız kuvvetlerinin toplanması ve Washington D.C'ye konuşlandırılmaya hazır olması için sesli onay verdi.

16.40: Maryland Valisi ile Ordu Sekreterliği arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Görüşmede vali, gelmesi beklenen Maryland NG birliklerini Washigton DC'ye 7 Ocak 2021 günü göndereceğini söyledi.

17.02: Başkent Polisini desteklemek için D.C. Armory'den 154 DCNG ayrıldı. Saat 17.40'ta Kongre binasına vardılar, yemin ettiler ve destek operasyonlarına başladılar.

17.45: Bakan Vekili, Eyalet dışı Ulusal Muhafız kuvvetlerinin nakli için imza attı ve SCP'nin konuşlandırılması için sesli onay verdi.

18.14: USCP, MPD ve Ulusal Muhafızlar, ABD Kongre Binası'nın batı tarafını başarıyla çevreledi.

19.36: Bakan Vekili, Başkent Polisini desteklediğini sesli olarak teyit etti.

20.00: Başkent Polisi Kongre binasının güvenliğinin başarıyla sağlandığını ilan etti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN