Balon balıklarının toksin düzeyleri için araştırma

Bakan Pakdemirli, balon balıklarının toksin düzeylerinin belirlenmesi ile ilgili bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere 1.600 kilogram balon balığı alımı gerçekleştirildiğini bildirdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, balon balıklarının toksin düzeylerinin belirlenmesi ile ilgili bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere 1.600 kilogram balon balığı alımı gerçekleştirildiğini bildirdi.

Pakdemirli, İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu’nun balon balığı ihracatına ilişkin soru önergesini cevaplandırdı.

Balon balıklarının toksin düzeylerinin belirlenmesi ile ilgili bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere 1.600 kilogram balon balığı alımı gerçekleştirildiğini bildiren Pakdemirli, “Ülkemiz sularında 8 farklı balon balığı türü tespit edilmiştir. Bunlar; Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus suezensis, Lagocephalus guentheri, Torquigener flavimaculosus Lagocephalus spadiceus, Sphoeroides pachygaster, Lagocephalus lagocephalus, Tylerius spinosismus türleridir. Bilimsel çalışmalar doğrultusunda bu türlerden toksin düzeyi en yüksek olan Lagocephalus sceleratus ve Torquigener flavimaculosus türlerinin ihracı öngörülmektedir” bilgisini paylaştı.

Egzotik türlere yakın takip

Balon balığının Bakanlık izni alınmadan karaya çıkarılması ilgili mevzuatla yasaklana işaret eden Pakdemirli şunları kaydetti:

“Bakanlığımızca egzotik türler yakından takip edilmekte olup, denizlerimizdeki ekosistemlere, biyolojik çeşitliliğe, balıkçılık ekonomisine ve insan sağlığına zarar vereceği öngörülen türler ile ilgili yasak/sınırlamalar uygulanmaktadır. Balon balıkları ile ilgili bilimsel araştırmalar, farkındalığı arttırıcı eğitimler/aktiviteler yürütülmekte, balon balığı türlerinin yenmemesi için her türden iletişim araçlarıyla bilgilendirme çalışmaları yürütülmektedir.

Ayrıca Bakanlığımızca balon balığı stoklarının azaltılması amacıyla, 02.12.2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine Dair Tebliğ" ile ticari balıkçılarımıza 2020 yılı sonuna kadar 1.000.000 adet balon balığı avcılığı yapmaları karşılığında destekleme ödemesi yapılacaktır.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN