27 Mayıs Haberleri

27 Mayıs Haberleri

Niğde yemekleri tanıtıldı

Niğde'de 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri çerçevesinde şehrin yöresel yemekleri tanıtıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Menderes'i ve arkadaşlarını darağacına gönderenlerin alınlarına çaldıkları kara leke değil 62 yıl, 600 yıl geçse de temizlenmeyecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Mayıs darbesinin 62. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen 'Yassıada Mahkemesi Yargılanıyor' temalı anma programında yaptığı konuşmada, Kılıçdaroğlu'nun hakkında ortaya attığı iddialara ilişkin tarihi bir belge olan Eskişehir Örfi İdare Kumandanlığı'nın tebliğini gösterdi. Erdoğan, 'Eskişehir Örfi İdare Kumandanlığı'nın tebliğinde göreceksiniz. Diyor ki 'Beraberinde 17 uçak dolusu altın mücevherat ve parayı kaçırmaktayken yakalandılar.' Bay Kemal'in geçen akşam söylediğinden farkı var mı?' dedi.

27 Mayıs darbesi için hazırlıklar çok önceden başlamış

Dr. Rasim Koç’un keşfettiği 27 Mayıs belge ve fotoğrafları, darbeyle ilgili planları gözler önüne serdi. O belgelerden bazıları, ihtilal hazırlıklarının çok önce yapıldığını ispatladı.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na Yassıada'da tarihi belgeyi gösterip yanıt verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndaki Adnan Menderes Kongre Merkezi'nde 27 Mayıs Darbesi'nin 62. yılı vesilesiyle düzenlenen "Yassıada Mahkemesi Yargılanıyor" temalı anma programında konuştu.

AK Parti, 27 Mayıs'ın 62. yılında Adnan Menderes'in kabrinde basın açıklaması düzenledi

AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yıldız Konal Süslü, AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından 27 Mayıs askeri darbesinin 62'inci yılı dolayısıyla 81 ilde düzenlenen basın açıklamasını Adnan Menderes'in anıt mezarında gerçekleştirdi.

Dr. Rasim Koç, 27 Mayıs'ı çarpıcı belgelerle anlattı

Dr. Rasim Koç'un keşfettiği 27 Mayıs belge ve fotoğrafları, darbeyle ilgili planları gözler önüne serdi. O belgelerden bazıları, ihtilal hazırlıklarının çok önce yapıldığını ispatladı.

AK Partili Tüfenkci'den 1960 darbesinin yıl dönümünde sert açıklama

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, 27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 27 Mayıs, 1960'ta eski Başbakanımız Adnan Menderes ve Demokrat Parti'ye yapılan darbenin 62. yıl dönümü. Menderes, döneminin bakanları Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu başta olmak üzere Demokrat Parti çatısı altında hizmet veren tüm siyasetçileri hayırla yad ediyoruz dedi.

Yaşamını yitiren kılavuz kaptanlar Çanakkale'de anıldı

Çanakkale'de 23-27 Mayıs Kılavuz kaptanlar haftası nedeniyle hayatını kaybetmiş olan kılavuz kaptanlar anısına Çanakkale Boğazına çelenk bırakıldı.

Kurtaran-2022 tatbikatında denizaltından kurtarma faaliyeti gerçekleştirildi

Doğu Akdeniz'de 22-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Kurtaran-2022 tatbikatı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde 'Tatbikatın Basın Günü' çerçevesinde basın mensuplarına brifing verilirken, tatbikat gün içerisinde denizaltından kurtarma faaliyetleri ile devam etti.

HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan: '27 Mayıs, Türk demokrasisinde yaşanan travmaların başlangıcı'

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin üzerinden tam 62 yıl geçtiğini anımsatarak, '27 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askeri darbedir. Demokrasimize ilk darbe 27 Mayıs tarihinde vurulmuş, Türk demokrasisinde yaşanan travmaların başlangıcı 27 Mayıs'ta olmuştur. HAK-İŞ olarak, 27 Mayıs askeri darbesini bir kez daha kınıyor, bütün darbeleri ve darbe girişimlerini reddediyoruz' dedi.

27 Mayıs darbesinde Türkiye'nin 30 milyar dolarlık altın ve parası çalındı

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu, 27 Mayıs Darbesi'nin altyapısının daha öncelerden merhale merhale hazırlandığını vurgulayarak, 'Bu darbe aslında büyük Türkiye'yi önlemeye yönelik bir adımdı' dedi.

Kurtaran - 2022 tatbikatında denizaltından kurtarma faaliyeti gerçekleştirilecek

Doğu Akdeniz'de 22-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Kurtaran-2022 tatbikatı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde 'Tatbikatın Basın Günü' çerçevesinde basın mensuplarına brifing verildi. Tatbikat gün içerisinde denizaltından kurtarma faaliyetleri ile devam edecek.

Türk Mutfağı Haftası'nda Tunceli mutfağına yoğun ilgi

21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Türk Mutfağı Haftası'nda Tunceli mutfağı yoğun ilgi gördü.

Merhum Başbakan Menderes gazetecilerle anıldı

Aydın'ın Koçarlı ilçesinde bulunan Demokrasi Şehidi Merhum Başbakan Adnan Menderes için yaptırılan müzede gazetecilerin katılımı ile anma etkinliği düzenledi. Cumhuriyet tarihinin ilk askeri darbesi olarak bilinen 27 Mayıs 1960 darbesinin 62. yıldönümü anısına hazırlanan '62. Yılında 62 gazeteci demokrasi müzesinde' programında bir araya gelen Aydın, Muğla ve Denizlili gazetecilere müze tanıtıldı.

'Cuma İş Çıkışı' konserlerinde Can Temiz sahne alacak

'Cuma İş Çıkışı' açık hava konserlerinde bu hafta Can Temiz sahne alacak. Ücretsiz olan konser 27 Mayıs tarihinde gerçekleşecek.

Türk Mutfağı Haftası Kahramanmaraş'ta başladı

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle organize edilen 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası, Kahramanmaraş'ta başladı.

Başkan Büyükkılıç: 'Afyon gastronomide bizden bir adım önde'

21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri çerçevesinde 'Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Haftası' paneline katılan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 'Afyon gastronomide bizden bir adım önde' dedi.

Asırlık tarifler Esenler'de konuşuldu

Esenler Belediyesi ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleşen 'Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı' programı, Türkiye'nin zengin mutfak kültürünü gözler önüne serdi. 21-27 Mayıs 'Türk Mutfağı Haftası' etkinlikleri çerçevesinde gerçekleşen programda, '7 Bölge 7 Yemek' sunumuyla katılımcılara ikramda bulunuldu.

Balkan Panorama Film Festivali'ne muhteşem açılış

Buca Belediyesinin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla 21-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve uluslararası çapta ün kazanan Balkan Panorama Film Festivali, muhteşem açılış galasıyla 8'inci kez perdelerini açtı. Bir hafta boyunca 250'den fazla seansta 150'nin üzerinde film, izleyicisini bekliyor.

Yalova'nın lezzetleri tanıtıldı

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası nedeniyle 81 ilde eş zamanlı düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Yalova'nın ve Marmara Bölgesi'nin lezzetleri tanıtıldı.

Bodrum'da Türk Mutfağı Haftası kutlandı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası sebebiyle düzenlenen etkinlikte vatandaşlara lokum pilavı, keşkek ve pelte ikramı yapıldı.

'Türk Mutfağı Haftası' Balıkesir Gastronomi Festivali ile başladı

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle organize edilen 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katıldığı Balıkesir Gastronomi Festivaliyle başladı.

İzmir'de Türk Mutfağı Haftası kutlandı

İzmir'in Konak ilçesinde 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası sebebiyle düzenlenen etkinlikte vatandaşlara keşkek ve lokma ikramı yapıldı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Türk mutfağının tanıtmakta geç kaldıklarını ifade ederek, 'Bize düşen mutfağımızın tanıtımı iyi yapmaktır' dedi.

'İman Ayetleri Hat Sergisi' Albaraka Sanat Galerisi'nde açıldı

Albayrak Grubu'nun bu yıl 8.'sini düzenlediği Hüsn-i Hat Sergisi, ilk defa Anadolu Yakası'nda, Albaraka Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluştu. 13-27 Mayıs tarihleri arasında gezilebilecek sergi törenle ziyarete açıldı.

Bahçeli: 'Ağaç keseceğiz diye gidiyorsunuz kurşun atıyorsunuz, bunun neresinde istibdat diye yazıyor'

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'de özellikle 2013 tarihinde 27 Mayıs'tan itibaren Gezi olaylarının sosyal ve ekonomik maliyetinin ne olduğu ortada. Yani ağaç keseceğiz diye gidiyorsunuz kurşun atıyorsunuz. Bunun neresinde istibdat diye yazıyor dedi.

‘Günah Adası Yassıada’ döneme ışık tuttu

Yazar Dr. Rasim Koç'un kitabı 'Günah Adası Yassıada', 49 tane özel belge ve birçok fotoğrafla dönemin az bilinen yanlarını aydınlattı.

Menderes'i astıran Başol DP'nin ‘14 Mayıs’ villa kooperatifinden ev almış

27 Mayıs darbesinin 61'inci yılında yeni belge: Menderes ve arkadaşlarını asan Salim Başol DP'nin ‘14 Mayıs’ villa kooperatifinden ev almış. İnönü'nün kızı Özden Toker, eşinin Akis dergisinde Başol ve ailesine methiyeler düzmüş.