Adnan Menderes Haberleri

Adnan Menderes Haberleri

Adnan Menderes'e, bir ayda 1 milyon 147 bin 232 yolcu

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda temmuz ayında toplam 1 milyon 147 bin 232 yolcuya hizmet verildi.

Mersin'deki asırlık ağacın zehirlenmesiyle ilgili 3 şüpheli gözaltına alındı

Mersin'de Adnan Menderes Bulvarı sahilindeki Özgecan Aslan Meydanı'nda bulunan yarım asırlık kauçuk ağacının matkapla delinerek yabancı madde enjekte edilmek suretiyle kurumasına neden olduğu iddiasıyla, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı, CHP Toroslar İlçe Gençlik Kolları Başkanı ve bir belediye çalışanı gözaltına alındı.

Yürüyen defile ilgi çekti

Mersin'de 10. Uluslararası Soli Güneş Festivali, bir ilke sahne oldu. Türkiye'nin en ünlü mankenleri, Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal'ın koleksiyonunda yer alan kıyafetleri tır kasasında Adnan Menderes Bulvarı boyunca yürüyen defile ile sergiledi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 81 İl Müftüsüyle birlikte Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nı ziyaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 81 İl Müftüsüyle birlikte Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nı ziyaret etti. Burada konuşan Erbaş, 'Adnan Menderes'in, Hasan Polatkan'ın, Fatin Rüştü Zorlu'nun ve diğer büyüklerimizin hatıralarını ve burada çektiği acıları yerinde görelim ve onları analım düşüncesiyle 81 ilimizin müftüsüyle buradayız' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Menderes'i ve arkadaşlarını darağacına gönderenlerin alınlarına çaldıkları kara leke değil 62 yıl, 600 yıl geçse de temizlenmeyecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Mayıs darbesinin 62. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen 'Yassıada Mahkemesi Yargılanıyor' temalı anma programında yaptığı konuşmada, Kılıçdaroğlu'nun hakkında ortaya attığı iddialara ilişkin tarihi bir belge olan Eskişehir Örfi İdare Kumandanlığı'nın tebliğini gösterdi. Erdoğan, 'Eskişehir Örfi İdare Kumandanlığı'nın tebliğinde göreceksiniz. Diyor ki 'Beraberinde 17 uçak dolusu altın mücevherat ve parayı kaçırmaktayken yakalandılar.' Bay Kemal'in geçen akşam söylediğinden farkı var mı?' dedi.

27 Mayıs darbesi için hazırlıklar çok önceden başlamış

Dr. Rasim Koç’un keşfettiği 27 Mayıs belge ve fotoğrafları, darbeyle ilgili planları gözler önüne serdi. O belgelerden bazıları, ihtilal hazırlıklarının çok önce yapıldığını ispatladı.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na Yassıada'da tarihi belgeyi gösterip yanıt verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndaki Adnan Menderes Kongre Merkezi'nde 27 Mayıs Darbesi'nin 62. yılı vesilesiyle düzenlenen "Yassıada Mahkemesi Yargılanıyor" temalı anma programında konuştu.

AK Parti, 27 Mayıs'ın 62. yılında Adnan Menderes'in kabrinde basın açıklaması düzenledi

AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yıldız Konal Süslü, AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından 27 Mayıs askeri darbesinin 62'inci yılı dolayısıyla 81 ilde düzenlenen basın açıklamasını Adnan Menderes'in anıt mezarında gerçekleştirdi.

Bakan Soylu'dan 'Çanakkale Şehitlik Abidesi' paylaşımı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çanakkale Şehitlik Abidesi ile ilgili sosyal medya hesabından bir video paylaştı. Çanakkale Şehitliği'nin Adnan Menderes ve Celal Bayar'ın çabası sonucu inşa edildiğini belirten Bakan Soylu, yeniden ihyasının ve inşasının ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

AK Partili Tüfenkci'den 1960 darbesinin yıl dönümünde sert açıklama

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, 27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 27 Mayıs, 1960'ta eski Başbakanımız Adnan Menderes ve Demokrat Parti'ye yapılan darbenin 62. yıl dönümü. Menderes, döneminin bakanları Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu başta olmak üzere Demokrat Parti çatısı altında hizmet veren tüm siyasetçileri hayırla yad ediyoruz dedi.

27 Mayıs darbesinde Türkiye'nin 30 milyar dolarlık altın ve parası çalındı

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu, 27 Mayıs Darbesi'nin altyapısının daha öncelerden merhale merhale hazırlandığını vurgulayarak, 'Bu darbe aslında büyük Türkiye'yi önlemeye yönelik bir adımdı' dedi.

Merhum Başbakan Menderes gazetecilerle anıldı

Aydın'ın Koçarlı ilçesinde bulunan Demokrasi Şehidi Merhum Başbakan Adnan Menderes için yaptırılan müzede gazetecilerin katılımı ile anma etkinliği düzenledi. Cumhuriyet tarihinin ilk askeri darbesi olarak bilinen 27 Mayıs 1960 darbesinin 62. yıldönümü anısına hazırlanan '62. Yılında 62 gazeteci demokrasi müzesinde' programında bir araya gelen Aydın, Muğla ve Denizlili gazetecilere müze tanıtıldı.

Vatandaşlar Menderes'in anısına sahip çıktı, Bakan Soylu teşekkür etti

Aydın'ın Koçarlı ilçesinde 4 ay önce açılışı yapılan Adnan Menderes Demokrasi Müzesi, 40 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlarken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medyadan teşekkür ederek 'Milletimiz, Menderes'in anısına sahip çıkıyor' dedi.

İzmir, direkt uçuşla uçuşa geçti

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda iç hatlarda 19 noktaya, dış hatlarda da 40 noktaya direkt uçuş bulunuyor. 2021'de iç ve dış hatları 7,5 milyon yolcu kullanırken, 2022 nisan sonu itibariyle bu sayı şimdiden 2,5 milyon yolcuyu bulmuş durumda. TAV Ege Genel Müdürü Erkan Balcı, 2022 yılında 12 milyon yolcuyu hedeflediklerini belirtti.

Bakan Soylu: 'Bu millet 60 darbesinin rövanşını, 15 Temmuz'da aldı'

Aydın'da düzenlenen Demokrasiye Geçişin 72. Yılında Adnan Menderes ve Türkiye Demokrasi Tarihi Forumu'na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Bu millet 1960'ın rövanşını 15 Temmuz'da tanklara karşı gelerek almıştır' dedi. Bakan Soylu Türkiye'nin varlığını bir buzdolabına koymak isteyenler, hep tezgah içerisinde oldu diyerek gerçeklerin önünün kesilemeyeceğini de ifade etti.

Bu fakülte ürettiği ürünlerle ülke ekonomisine katkı sağlıyor

Aydın tarımına yaptığı katkılarla adından sıkça söz ettiren Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi, üretim zincirine bir yenisini daha ekleyerek hayata geçirdiği süt işleme tesisi ile ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Fakültenin ürettiği peynirden tereyağına birçok süt ürünü vatandaşların beğenisine sunuluyor.

Bakan Koca: 'Sağlık çalışanını yaralama, ağır suç sayılacak'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi. Bakan Koca, sağlık çalışanlarına şiddetle ilgili, 'Kasten yaralama suçu, ceza yargılaması bakımından artık çok daha ağır bir suç olacak' dedi.

Türkiye'nin medya ve kamuoyu zihin haritası çıkarılıyor

Anadolu Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi iş birliğiyle yürütülen 'Medya, insanların nasıl düşüneceğini ne ölçüde etkilemektedir?' adlı bilimsel araştırma projesi çerçevesinde, üçüncü aşama gündem belirleme araştırması gerçekleştiriliyor.

Üniversitenin buğdayları, yokluk çektirmeyecek

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi, Rusya-Ukrayna savaşının buğday üretimindeki olumsuz etkisinin Türkiye'ye yansımasını en aza indirmek için geçen yıl 300 dekar olan buğday üretim sahasını, üç kat arttırarak 900 dekara çıkardı.

‘Günah Adası Yassıada’ döneme ışık tuttu

Yazar Dr. Rasim Koç'un kitabı 'Günah Adası Yassıada', 49 tane özel belge ve birçok fotoğrafla dönemin az bilinen yanlarını aydınlattı.

Türkiye'de modernleşme, siyaset ve siyasal değişimin ana hatları

Bu haber analizimizde Türkiye'de modernleşme, siyaset ve siyasal değişimi ana hatları ile inceleyeceğiz.

Menderes'i astıran Başol DP'nin ‘14 Mayıs’ villa kooperatifinden ev almış

27 Mayıs darbesinin 61'inci yılında yeni belge: Menderes ve arkadaşlarını asan Salim Başol DP'nin ‘14 Mayıs’ villa kooperatifinden ev almış. İnönü'nün kızı Özden Toker, eşinin Akis dergisinde Başol ve ailesine methiyeler düzmüş.

İzmir’in ikinci havalimanı beklentisine olumsuz cevap

İzmir Adnan Menderes Havalimanı mevcut altyapı ve üstyapı tesisleriyle her türlü sefer talebine cevap verebilecek kapasitede olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kaklıç Havalimanı’nın sivil uçuşlara açılmasının planlanmadığını bildirdi.