Arapça Haberleri

Arapça Haberleri

Tokyo Camisi'ne cemaat sığmadı, bayram namazı iki kez kılındı

Japonya'da yaşayan Müslüman toplumu Kurban Bayramı'nı Tokyo Camisi'nde kılınan bayram namazı ile karşıladı. Yoğunluk nedeniyle namaz kılmak isteyen Müslümanlar sıraya girdi, namaz iki kez art arda kılındı. Hutbeler Arapça, İngilizce, Türkçe ve Japonca olmak üzere 4 dilde okundu.

Bakan Özer: 'İlk kez İngilizce ve Arapça Destekleme Yetiştirme Kursları açacağız'

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, '2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren Türkçe, matematik ve fen bilimlerine ilave olarak ilk kez İngilizce ve Arapçadan da Destekleme Yetiştirme Kursları açacağız' açıklamasında bulundu.

Şeref Malkoç'tan üniversitelilere iş bulma tavsiyesi: 'Bu dillerden birini öğrenin, iş bulamazsanız yanıma gelin'

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, üniversite öğrencilerine cazip iş fırsatları için İngilizceyi bilmelerinin yanı sıra Arapça, Çince veya Rusçadan birini öğrenmelerini tavsiye ederek, 'Bunu yapın. Diplomanızı alın gerisine karışmayın. İş bulamazsanız yanıma gelin. Ben size yardımcı olacağım' dedi.

Bakan Varank'tan Kılıçdaroğlu'na Arapça tweet cevabı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) Ankara Ofisi açılışında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Arapça attığı tweete tepki gösterdi. Muhalefetin Türkiye'ye yatırım yapan ülkeleri coğrafyalarına göre ayırdığına vurgu yapan Bakan Varank, 'Bu bir faşizmdir' dedi.

Avrupalılar Roma rakamlarını ne zaman terk ettiler?

Milattan kısa bir süre sonra Hindistan'da icat edilen sayı sistemindeki 10 sembol ile sonsuz sayıda sayı yazılabiliyordu. Müslüman bilim insanlarının eserlerinin Latinceye çevrilmesiyle Avrupalılar bu sayı sistemi ile tanışmış oldu.