Avlanma Haberleri

Avlanma Haberleri

Balıkçılar yeni av sezonuna teknelerine bakım yaparak hazırlanıyor

Giresun'da sezon sonunda bakım yapılması için limana çekilen tekneler, yeni sezon için hazırlanıyor. Tekne sahipleri, 1 Eylül'de avlanma yasağının kalkmasıyla teknelerin denizle buluşmasını bekliyor.

Balıkçılar sezona hazırlanıyor

Denizlerde 15 Nisan'da başlayan balık av yasağı, 1 Eylül'de sona erecek. Avlanma yasağının kalkmasına 1 aydan az zaman kala balıkçılar ağ ve teknelerinin bakımını yapıyor.

Siirt'te oklu kirpiye dokunan 5 bin TL ödeyecek

Siirt'te nesli tükenme tehlikesi altında olan oklu kirpi görüntülendi. Siirt Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, avlanması yasak olan oklu kirpiyi vurmanın cezasının 5 bin TL olduğunu açıkladı.

Siirt'te kaçak avcıya para cezası

Siirt'te gerçekleştirilen av koruma ve kontrol faaliyetleri esnasında, bir evin bahçesinden gelen keklik sesleri üzerine yapılan araştırmada 2 canlı kınalı keklik bulundu. Yasa dışı avlanma yaptığı tespit edilen kaçak avcı hakkında idari para cezası ve tazminat kararı uygulandı.

Araçta bulunan kınalı keklik kuşları koruma altına alındı

Aksaray'da devriye atan jandarma ekiplerince şüphe üzerine durdurulan araçta bulunan ve avlanması yaksak olan 4 kınalı keklik kuşu koruma altına alındı.

Elazığ'da kaçak avlanan 84 kişiye 350 bin lira ceza

Elazığ'da 1 Temmuz 2022 tarihinde sonra eren Su Ürünleri Avlanma Yasağı döneminde kurallara aykırı hareket eden 84 kişiye yaklaşık 350 bin lira para cezası uygulandı.

Av yasağından sonra tezgahlar boş kaldı, 'sardalya' vatandaşın vazgeçilmezi oldu

Tüm Türkiye'de 12 mile kadar olan bölgede 15 Nisan'da başlayan avlanma yasağıyla birlikte balık tezgahları boş kalırken, Akdeniz'in hamsisi olarak adlandırılan sardalya vatandaşların taleplerini karşılıyor. Hem omega 3 açısından hem de fiyat anlamında ucuz olan balık en çok satılan balıklar arasında yer alıyor.

İç sularda av yasağı sona erdi

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, iç sularda avlanma yasağının 1 Temmuz itibarıyla sona erdiğini açıkladı.

Elazığ'da kaçak avcılığın önlenmesi için denetimler sürüyor

Doğa Koruma ve Milli Parklar Elazığ Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, kaçak avlanma ile ilgili denetimlerine aralıksız devam ediyor.

Balıkçı tekneleri yeni yeni sezona hazırlanıyor

Ordu'da yeni avlanma sezonu öncesi balıkçı tekneleri bakım için tersanelere çekilirken, ağların onarım mesaisi de sürüyor.

Botlu jandarma ekipleri kaçak balık avcılarına göz açtırmadı

Almus Barajında sazan balığının avlanmasının yasak olduğu dönemde Jandarma ekipleri kaçak avcılığa geçit vermedi.

Ömerli Barajındaki balık popülasyonu kaçak avlanma tehlikesiyle karşı karşıya

Ömerli Barajında avcıların kaçak şekilde balık avlaması barajdaki balık popülasyonuna zarar veriyor. Zıpkınla, ağ ile veya elektroşok ile balıkların öldürülerek avlanması ortaya görenleri üzen görüntülerin çıkmasına neden oluyor. Karaya vuran ve çeşitli yaralanma izleri bulunan ölü balıklar aynı zamanda kötü kokuya da neden oluyor.

Balıkçıların sevimli ortakları

Tekirdağlı balıkçılar, avlanma sahalarına bıraktıkları ağlara dadanan yunuslar sebebiyle hem ağlarını hem de tuttukları balıkları kaybediyor.

Van'da '10. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali' başladı

Van'ın Erciş ilçesinde avlanması yasak olan inci kefalinin neslinin devamı için farkındalık oluşturmak adına düzenlenen '10. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali' başladı.

Kızıl Sincap'ın sevimli halleri kameralarda

Genellikle iğne yapraklı ormanlarda yaşayan ve Türkiye'de kürkleri için avlanmalarından dolayı nesilleri tehlikede olan Kırmızı Sincap'ın sevimli görüntüleri Gümüşhane'de kameralara takıldı.

Siirt'te üretilen bu silah nesli tükenmekte olan hayvanların avlanmasını engelleyecek

Siirt'te Türk Telekom Fen Lisesi tarafından 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı düzenlendi. Fuarda öğrenciler tarafından hazırlanan 56 proje tanıtıldı. Fuarda, öğrencilerin bilinçsiz avcılığı engellemek için bir silah tasarladıkları ve tasarlanan silah ile nesli tükenmekte olan canlıları algılayıp onlara ateş edilmesini engellediği belirtildi. Öğrenciler tarafından tasarlanan silah projesi ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.

Yumurtlama dönemindeki balıkları korumak için gece-gündüz nöbetteler

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesindeki akarsularda yaşayan balıkların yumurtlama dönemi, su altı ve üstü kameraları tarafından anbean görüntülenirken; yetkililer ve doğaseverler de balıkların yasadışı avlanmaması için yoğun çaba harcıyor.

Ankara'da 300 küçük öğrenci hem eğlendi hem de balık denetçisi olarak eğitildi

Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 300 ilk okul öğrencisini balık tüketimine özendirmek, avlanma boy ve yasakları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 8 ilçede, 'İl Müdürlüğümüz Eğitiyor, Küçük Balık Denetçileri Yetişiyor Projesi' gerçekleştirildi.

Avlanma yasağıyla oltalar çantadan çıktı

Balık avcılığında 15 Nisan itibariyle avlanma yasaklarının başlamasıyla, olta balıkçıları oltalarını denize salladı. Oltalara takılan istavritler, tezghları süsledi.

Binlercesi kıyıya vurmuştu, bu sefer çıyanlara yem olurken görüntülendiler

Antalya Körfezi'nden geçiş sırasında akıntıya kapılarak binlercesi kıyıya vuran denizanaları, bu sefer deniz çıyanının avı olurken sualtı kamerasıyla görüntülendi. Suyun dibindeki denizanalarının üzerinde ağırlık oluşturarak kalkmalarını önleyen çıyanların, avlanma anları görüntülere yansıdı. O anları öğrencileriyle birlikte kaydeden ünlü profesör Dr. Mehmet Gökoğlu, denizanası popülasyonunun azaldığını ve mevcuttakilerin ise çıyan ve yengeçlere av olduğunu bildirdi.

Denizlerde avlanma yasağı başladı

DÜZCE (İHA) – Denizlerde 1 Eylül 2021'de başlayan av sezonu, bugün itibariyle sona erdi. Sezonun son balıklarını tezgahlara ulaştıran balıkçılar ise ağlarda onarım çalışmalarına başladı.

Akdeniz'de balık yerine bir avda 2 konteyner çöp çıktı

Doğu Akdeniz'in 25-30 mil açıklarına avlanmaya giden balıkçılar, balıktan çok çöp çıkardı. Bir tekne bir avda, 2 çöp konteynerini dolduran, aralarında plastik şişe, çizme, megafon, donmuş zift, kasa ve poşetlerden oluşan çok miktarda atık malzeme çıkardı.

Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Kayhan: 'Mayın yüzünden geceleri avlanmayı kendi aramızda yasakladık'

İstanbul Boğazı'ndan sonra Gebze tarafından ortaya çıkan mayın Karadenizli balıkçıları tedirgin ederken, geceleri de denize açılan balıkçılar mayın yüzünden gece denize açılmamaya karar verdi.

Av sezonunun kapanmasının ardından denetimler sürüyor

Yaban hayvanlarının üreme döneminin başlamasıyla 6 Martta ülke genelinde kapanan av sezonunda kaçak avlanmayı önlemek için denetimler arttı.

Avlanma yasağı öncesinde, tezgahta balık fiyatları

KOCAELİ(İHA) – Kocaeli'de avlanma yasağının yaklaşmasına rağmen balık fiyatları geçtiğimiz aylardaki seviyelerini koruyor. 15 Nisan'da başlayacak olan yasak sonrasında denizlerde; büyük kayıklar, gırgırlar ve troller ile balık avlanılamayacak.

Karadeniz'de yunus sürüsü kamerada

Sinop'ta avlanmak için denize açılan balıkçı teknesinin önünde seyreden yunus sürüsü adeta kılavuz kaptanlık yaptı.

Balık av sezonu bitmedi ama onlar erkenden paydos ederek limana demir attı

Denizlerde 15 Nisan'da başlayacak av yasağına yaklaşık 3 hafta kalmasına rağmen bazı tekneler bekledikleri gibi avlanma yapamayınca erken paydos ederek limana demirledi.

Siirt'te kaçak avcılık yapan şahıs hakkında idari işlem yapıldı

Siirt'te Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü av koruma ekiplerince Şirvan ilçe kırsalında koruma kontrol çalışmaları kapsamında yasa dışı avlanma yaptığı tespit edilen 1 şahıs hakkında idari işlem uygulanacağı bildirildi.

Tatlı sularda avlanma yasağı başladı

Tatlı suların dip balığı olarak bilinen Aynalı Sazan, tatlı sularda avlanma yasağının son gününde Düzce tezghlarını süsledi.

Bu balıklar, yarından itibaren avlanamayacak

Türkiye genelinde bazı balık türlerinin av yasağı 15 Mart 2022 Salı gününden itibaren başlayacak. Başlayacak olan yasakla beraber sazan, yayın ve tatlı su kefali gibi balıkların avlanması yasaklanacak. Yasak, 16 Haziran'da son bulacak. KAMADER Başkanı Engin Uztürk, kurallara uymayan vatandaşların ağır cezalar alacağının altını çizdi.