Birleşmiş Milletler Haberleri

Birleşmiş Milletler Haberleri

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM 76. Genel Kurul Başkanı Shahid ile bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'deki temasları dahilinde Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurul Başkanı Abdulla Shahid ile bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu'ndan BMGK'de Yunanistan'a 'göçmen' eleştirisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu çatısı altında ilk kez gerçekleştirilen Uluslararası Göç Gözden Geçirme Forumu'na yaptığı konuşmada, 'Yunanistan'ın Ege Denizi'nde geri itmeleri bir çok hayatın kaybolmasına neden oluyor' ifadelerini kullanarak, Türkiye'nin 2014 yılından bu yana dünyanın en büyük göçmen nüfusuna ev sahipliği yaptığı vurguladı.

15. Taraflar Konferansı Fildişi Sahili'nde devam ediyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Nurettin Taş, Fildişi Sahili'nde düzenlenen Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı'nda yaptığı açılış konuşmasında Türkiye'nin tecrübelerini aktararak, çölleşme, arazi tahribatı ve erozyonla mücadele konularında Türkiye'nin iş birliğine hazır olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD temasları dahilinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi.

Rusya'nın saldırıları nedeniyle 6 milyondan fazla kişi Ukrayna'yı terk etti

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya yönelik başlattığı saldırılar nedeniyle bugüne kadar 6 milyondan fazla kişinin Ukrayna'yı terk ettiğini açıkladı.

Çekya, Rusya'nın yerine BM İnsan Hakları Konseyine seçildi

Çekya, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda 157 üyenin oyunu alarak üyeliği askıya alınan Rusya'nın yerine BM İnsan Hakları Konseyine seçildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, BM Genel Sekreter Yardımcısı Griffiths'le görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İnsani İşlerden Sorumlu Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths ile görüştü.

BM'den İdlib'e bayram öncesi 16 tır insanı yardım

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye'nin İdlib kentine 16 tır insani yardım gönderildi. BM'nin yardımlarını taşıyan tırlar, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçiş yaptı. Tırlardaki insani yardım malzemelerinin, İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı belirtildi.

Zelenskiy: 'Guterres ile Rusya için işlediği suçlar nedeniyle özel bir uluslararası mahkeme kurulması konusunu ele aldık'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile düzenlediği ortak basın toplantısında, 'Guterres ile Rusya için işlediği suçlar nedeniyle özel bir uluslararası mahkeme kurulması konusunu ele aldık' dedi.

Zelenskiy, BM Genel Sekreteri Guterres ile Kiev’de görüştü

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bir araya geldi.

BM Genel Sekreteri Guterres'ten Bucha, Irpin ve Borodyanka'ya ziyaret

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya'nın yoğun saldırıları ve yaşanan çatışmalar sonucu büyük yıkımın yaşandığı Ukrayna'nın Bucha, Irpin ve Borodyanka kentlerini ziyaret ederek, 21. yüzyılda savaşın kabul edilebilir hiçbir tarafı yok dedi.

ATO Meclis Başkanı Acı: 'İsraf, iflasa götürmemeli'

Adana Ticaret Odası (ATO) Meclis Başkanı İsmail Acı, Birleşmiş Milletler Gıda İsrafı Raporuna göre, Türkiye'nin en fazla gıdanın israf edildiği ülkeler arasında yer aldığını belirterek, 'Türkiye'de 7,7 milyon tondan fazla gıda israf ediliyor. Her yıl kişi başına 93 kilogram yiyecek çöpe atılıyor' dedi.

Dünya Turizm Örgütü Rusya'nın üyeliğini askıya aldı

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), yapılan oylamada Ukrayna'ya saldırıları nedeniyle Rusya'nın üyeliğini askıya aldı. Oylama öncesi ise Rusya, UNWTO'dan çekildiğini duyurdu.

Putin: 'İstanbul'daki Rusya-Ukrayna müzakerelerinde ciddi bir ilerleme kaydedildi'

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Rusya'nın başkenti Moskova'da görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'daki askeri operasyonların sürmesine rağmen müzakere kapısını hep açık tuttuğuna dikkat çekerek, 'İstanbul'daki Rusya-Ukrayna müzakerelerinde ciddi bir ilerleme kaydedildi' dedi.

Lavrov, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştükten basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 'Ukrayna tarafının Rusya ile müzakerelerdeki davranışı iç karartıcı. Rusya, Ukrayna'daki duruma müzakerelerde çözüm bulmak istiyor' dedi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Polyanskiy: 'Ukrayna'nın provokasyonları nedeniyle ateşkesin şu anda iyi bir seçenek olduğunu düşünmüyoruz'

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy, 'Ukrayna'nın provokasyonları nedeniyle ateşkesin şu anda iyi bir seçenek olduğunu düşünmüyoruz' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Guterres Moskova yolunda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara'da bir araya gelen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antoni Guterres'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya gittiği bildirildi.

Ukrayna'yı son 24 saatte 45 binden fazla kişi terk etti

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği, son 24 saatte 45 binden fazla kişinin Ukrayna'yı terk ettiğini açıklayarak, ülkeyi terk eden Ukraynalıların sayısının 5,2 milyonu aştığını belirtti.

Erdoğan ve Guterres, Rusya-Ukrayna krizini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

Minik eller israfa dikkat çekmek için toprakla buluştu

Gıda israfına dikkat çekmek ve küçük yaşlardan itibaren çocuklara küresel sorunlarla ilgili farkındalık kazandırmak için Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) ve Uluslararası Gıda İsrafı Koalisyonu (IFWC) iş birliğiyle geliştirilen School Gardening & İyilik Yap: Gıdanı Koru!' temalı eğitim programı ilkokul kademesinde uygulanmaya başladı.

Minik şefler 23 Nisan etkinliği kapsamında Lezzet Atölyesi'nde buluştu

CarrefourSA, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın koordinasyonu ve FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) iş birliğinde başlatılan 'Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık' isimli kampanyaya destek verdi.

BM, Rusya-Ukrayna arasındaki ateşkes için Türkiye'den umutlu

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, yakın gelecekte Rusya ve Ukrayna arasında bir ateşkes görünmediğini, muhtemel bir ateşkes umudu için gelecek hafta Türkiye'ye gideceğini açıkladı.

BMGK, İsrail-Filistin gerginliğini görüşmek için yarın toplanacak

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin yarın sabah İsrail ve Filistin arasında artan gerginliği ve şiddet olaylarını görüşmek üzere toplanacağı bildirildi.

Hepsiburada, BM'nin Cinsiyet Eşitliği Yuvarlak Masa panelinde Türkiye'yi temsil etti

Birleşmiş Milletler çatısı altında kurumsal sürdürülebilirliği hedefleyen Küresel İlkeler Sözleşmesi'ni (UN Global Compact) imzalayan kurumlar arasına katılan Hepsiburada, sözleşmeye ilişkin dünya çapında düzenlenen BM Yuvarlak Masa panelinde de İnsan Kaynakları Grup Başkanı Esra Beyzadeoğlu sözcülüğünde Türkiye'yi temsil eden tek şirket oldu.

Hatay'ın Ramazan'a özel tatlısı: Küncülü helva

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından (UNESCO) Gastronomi Şehirler Ağı'na dahil edilen ve yöresel lezzetleri ile öne çıkan Hatay'da, sadece Ramazan ayında yapılan küncülü helvası ile adeta damak çatlatıyor.

Hepsiburada, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'ne imza attı

Hepsiburada, dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi ve gönüllü liderlik platformu olan UN Global Compact (Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi) platformuna katıldı.

Birleşmiş Milletler IPCC Çalışma Grubu'ndan çağrı: '2030 yılına kadar emisyonları yarıya indirebiliriz'

İnsanlığın önündeki en büyük krizlerden biri olan iklim değişikliği, Türkiye de dahil tüm dünyada her geçen gün kendini daha da hissettiriyor. Uzmanlar, dünyada canlı yaşamını tehlikeye atabilecek büyüklükte bir iklim değişikliğinin önüne geçmek için sıcaklık artışının bu yüzyıl sonunda 1,5 santigrat dereceyi aşmaması gerektiğini vurguluyor.

Et fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Dünyada et fiyatları artıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Et Fiyat Endeksi Mart ayında yüzde 4,8 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

BM Genel Kurulu, Rusya'nın İnsan Hakları Konseyi üyeliğini askıya aldı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yapılan oylamada Rusya'nın İnsan Hakları Konseyi'ndeki üyeliği askıya alındı.

Ukrayna: “Bizim dünyamız buzdağları arasında tehlikeli şekilde ilerliyor ve dünyamızı bir Titanic sayabiliriz”

Ukrayna'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Sergey Kislitsa, Rusya'nın Ukrayna'da insan haklarını çiğnediğini ve savaş suçu işlediğini ifade ederek, 'Bizim dünyamız buzdağları arasında tehlikeli şekilde ilerliyor ve dünyamızı bir Titanic sayabiliriz' dedi.