Bitlis Haberleri

Bitlis Haberleri

Hizan'da örtü yangını

Bitlis'in Hizan ilçesinde örtü yangını çıkarken, itfaiye ekipleri söndürmek için mücadele veriyor.

Selçuklu Meydan Mezarlığı'ndaki kazılarda 41 yeni mezar gün yüzüne çıkarıldı

Bitlis'in Ahlat ilçesinde bulunan dünyanın en büyük Türk İslam mezarlığı olma özelliğini taşıyan Selçuklu Meydan Mezarlığı'nda yürütülen kazı ve restorasyon çalışmalarında 41 yeni mezar gün yüzüne çıkarıldı.

'Mükemmeliyet ödüllü' Nemrut Kalderası ziyaretçi akınına uğruyor

Bitlis'in Tatvan ilçesinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin yoğun ilgi gösterdiği Nemrut Krater Gölü ve Kalderası, adeta ziyaretçi akınına uğruyor.

Van Gölü'nde 'dip temizliği' başladı

Türkiye'nin en büyük sodalı gölü olan Van Gölü'nün Bitlis'in Tatvan ilçe sahillerinde kıyı dip temizliğine başlandı.

82 yaşındaki ustadan sanat eseri bastonlar

Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaşayan 82 yaşındaki Abdurrahman Gökbulak, ilerleyen yaşına rağmen yaklaşık 60 yıldır ceviz ağaçlarından sanat eseri bastonlar yapıyor.

26 silah arkadaşı, 27 yıl sonra Nevşehir'de buluştu

Bitlis'in Mutki ilçesinde 1993-1995 yılları arasında vatani görevini yapan komando askerler, terhis olduktan 27 yıl sonra Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde bir araya geldi.

Tatvan'da 'Nemrut Yayla' şenlikleri yapıldı

Bitlis'in Tatvan Belediyesi tarafından Dünyanın ikinci, Türkiye'nin ise en büyük krater gölü olma özelliğine sahip Nemrut Krater Gölü'nde 'Nemrut Yayla' şenlikleri düzenlendi.

DATÜB Genel Sekreteri Uçar, iskanlı göç edilecek Ahıska Türkleriyle görüştü

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar ve beraberindeki heyet, geçici konaklama merkezine yerleştirilen Ahıska Türkleriyle bir araya gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Bitlis'in Ahlat ilçesine yerleştirilecek olan ailelerle görüştü.

Uzmanından 'Nemrut yanardağı' uyarısı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi, Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, Bitlis'in Tatvan ilçesinin 2 bin 948 rakımdaki volkanik Nemrut Dağı'nın zirvesinde yer alan kalderadaki 'Buhar Bacaları'nın kuruması ile ilgili açıklamada bulundu. Büyüksaraç, Nemrut yanardağındaki buhar bacalarının kuruması ya da zaman zaman ortaya çıkan sıcak su girişlerinin farklı noktalara kayması olayı, bölgenin tektonik bir etkileşim içerisinde olduğunun bir göstergesi dedi.

Van Gölü üzerinde yükselen dolunay hayran bıraktı

Dolunayın Van Gölü üzerinde yükselerek oluşturduğu yakamoz Bitlis'in Ahlat ilçesinde izleyenleri hayran bıraktı.

Otomobil sürüye çarptı, 30 koyun telef oldu

Bitlis-Muş karayolunda 2 aracın koyun sürüsüne çarpması sonucu 30 küçükbaş hayvan telef oldu.

2 bin 300 rakımda Urartu'nun gizemi araştırılıyor

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde Urartular dönemine ait 2 bin 300 rakımda bulunan Kef Kalesi'nde 50 yıl aradan sonra kazılar yeniden başladı. Urartu Kralı 2. Rusa tarafından yapılan 4 kaleden biri olan Kef Kalesi'ndeki kazılarda elde edilen verilen tarihe ışık tutacak.

Binlerce çiftin nikahını kıyan baba, oğlunun nikahını da kendisi kıydı

Bitlis'in Adilcevaz Belediyesinde 30 yılda binlerce çiftin nikhını kıyan nikh memuru Nihat Kara, oğlu Furkan Kara ve gelini Neşe Kalyoncu'nun nikhını kendi kıydı.

Sahilde top oynayan gençlerin köpekle imtihanı

Bitlis'in Tatvan ilçe sahilinde oynayanların topunu kapan bir köpek, gençlere ter döktürdü.

Kalp Gölü havadan görüntülendi

Bitlis'in Tatvan ilçesinde 2250 rakımlı Nemrut Kalderası'nda görüntüsüyle kalbi andıran göl havadan görüntülendi.

Volkanik dağın 'buhar bacaları'nda korkutan görüntü

Bitlis'in Tatvan ilçesinde 2 bin 250 rakımdaki volkanik Nemrut Dağı'nın zirvesinde yer alan kalderadaki şifa kaynağı 'buhar bacaları'nın kuruması ziyaretçileri endişelendiriyor.

Ahlat kazıları tarihe ışık tutuyor

Bitlis'in Ahlat ilçesinde yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkan bulgular sonucu İç Kale'nin alt kısmında 5 bin yıllık bir höyük olduğunu gösteriyor.

Budaklı Kaplıcası eski haline getirildi

Kışın at ve mandaların sıcak suda yüzmesiyle ünlenen Bitlis'in Güroymak ilçesine bağlı Budaklı köyündeki kaplıcanın etrafına örülen duvarlar tepkiler üzerine iş makinalarıyla yıkıldı.

Zara, Bitlis'in kurtuluş gününde konser verdi

Bitlis'in düşman işgalinden kurtuluşunun 106'ncı yıl dönümü nedeniyle ünlü ses sanatçısı Zara Bitlis'te sahne aldı.

Bitlis'te 'Eren Abluka-32 Şehit Güvenlik Korucusu Ekrem Akkaya' operasyonu başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, Bitlis'te 520 personelin katılımıyla, 'Eren Abluka-32 Şehit Güvenlik Korucusu Ekrem Akkaya' operasyonunun başlatıldığını duyurdu. Operasyonun ilk gününde, bölücü terör örgütüne ait 4 sığınağın imha edildiği belirtildi.

Nemrut Kraterinde muhteşem 'tozlu' yolculuk

Bitlis'in Tatvan ilçesinde yaylaya inmek için Nemrut Krater Gölü'nün yolunu kullanan koyun sürüsünün zorlu ve tozlu yolculuğu seyrine doyumsuz görüntüler oluşturuyor.

Telefon direğinde mahsur kalan martı kurtarıldı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde ayağına takılan ip yüzünden telefon direğinde mahsur kalan martı, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

Nemrut kalderasında Arap tavşanı görüntülendi

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğinin (IUCN) koruma listesinde yer alan ve nesli tükenmek üzere olan Arap tavşanı, Bitlis'in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut kalderasında görüntülendi.

Tarihi mezarlıktaki yangın büyümeden söndürüldü

Bitlis'in Ahlat ilçesinde tarihi mezarlıkta çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle büyümeden söndürüldü.

İletişim Uzmanı Kızılkaya: 'Erteleme hastalığı, insani ilişkilerde ciddi sorunlara yol açıyor'

Bitlis'te Aile Danışmanı ve İletişim Uzmanı olarak görev yapan Özkan Kızılkaya, son yıllarda artan erteleme hastalığının insani ilişkilerde ciddi sorunlara yol açtığını söyledi.

Can simidi ile Van Gölü'nde sürüklenen çocuğu jandarma kurtardı

Bitlis'in Ahlat ilçesinde can simidi ile Van Gölü'nde sürüklenen 6 yaşındaki çocuğu Jandarma botu kurtardı.

Ahlat, 1071 Malazgirt Zaferi kutlamalarına hazırlanıyor

Bitlis'in Ahlat ilçesinde kurulan 1071 Sultan Alparslan Otağı, bu yıl 951. yıldönümü kutlanacak olan Malazgirt Zaferi etkinliklerine hazırlanıyor.

'Nemrut'un Develeri' turizme kazandırılmayı bekliyor

Bitlis'in Tatvan ilçesinde bulunan ve yöre halkı tarafından 'Nemrut'un Develeri' olarak adlandırılan kaya blokları görüntüsü ve gizemli tarihiyle turizme kazandırılmayı bekliyor.

Van Gölü'nde kirliliğin önlenmesi ve sorunların çözümü masaya yatırıldı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde 'Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı Değerlendirme Toplantısı' gerçekleştirildi.

TRT'nin yemek yarışmasında köylüler birbirleriyle kıyasıya mücadele etti

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) bünyesinde gerçekleştirilen Kürtçe yemek yarışmasında Bitlisliler kıyasıya mücadele etti.