Boşanma Davası Haberleri

Boşanma Davası Haberleri

Boşanma davasında kayınpeder damadını bıçakladı

Bursa'da boşanmak için gittikleri adliyede iki aile fertleri arasında yaşanan arbedede kayınpeder, damadını bıçakladı.

Eşinin aracına bomba düzeneği yerleştiren koca bu kez de cinsel saldırıdan yargılandı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde boşanma davası açan eşi Yeliz A.'nın (41) otomobilinin altına bomba düzeneği yerleştiren ve 19 yıl ceza alan sanık Sezai Özgür (42) bu kez de eşine karşı nitelikli cinsel saldırı suçundan hakim karşısına çıktı.

Boşanma davasında emsal kira kararı

Gaziantep'te bir erkeğin eşine söylediği 'Evi satın aldım' yalanından dolayı açılan boşanma davasında yerel mahkemenin verdiği kararı bozan Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi, kirayı ödemeyen kocayı asli kusurlu buldu. Emsal niteliğinde bir karara imza atan 2. Hukuk Dairesi, kiranın ödenmemesinden dolayı evi terk eden eşe 15 bin lira maddi tazminat ödenmesine hükmetti.

Yargıtay'dan emsal boşanma kararı

Yargıtay, boşanma davasında MS hastalığı nedeniyle evinin temizliği ve çocukların bakımıyla yeterince ilgilenemeyen kadını kusurlu bulan yerel mahkemenin kararına onay vermedi. MS ve benzeri hastalıkların eşlere kusur olarak yüklenemeyeceği yönünde emsal bir karar alan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kocanın MS hastası eşine 25 bin lira tazminat ödemesine hükmetti.

Yargıtay açıkladı: Eşi küçük düşürmek boşanma sebebi

Yıllar süren boşanma davasında son noktayı koyan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu; eşi küçük düşürmenin eşe hakaret etmekten daha ağır bir kusur olduğuna hükmetti.

Anneler Günü'nde kayınvalidesini öldüresiye darp eden damat tutuklandı

Samsun'da eşiyle boşanma davası devam ederken Anneler Günü'nde kanser hastası olan kayınvalidesini darp eden ve gözaltına alınıp serbest bırakılan damat, savcının talimatıyla yeniden gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Anneler Günü'nde kayınvalidesini öldüresiye darp eden damat yeniden gözaltına alındı

Samsun'da eşiyle boşanma davası devam ederken Anneler Günü'nde kanser hastası olan kayınvalidesini darp ederek gözaltına alınıp serbest bırakılan damat, savcının talimatıyla yeniden gözaltına alınıp adliye sevk edildi.

Anneler gününde kayınvalideye öldüresiye dayak

Samsun'da eşiyle boşanma davası devam eden damatın anneler gününde, kanser hastası olan kayınvalidesini apartman girişi ve önünde yerlerde yumruklayıp darp etme anı güvenlik kamerasına yansıdı. Gözaltına alınan damat serbest bırakılırken, kayınvalide ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya seslenerek Kadınlara sahip çıkın çağrısında bulundu.

Damat sokak ortasında pompalı tüfekle kayınpederini ağır yaraladı

Samsun'da eşinin boşanma davası açtığı damat, kayınpederine sokak ortasında pompalı tüfekle saldırı düzenleyerek ağır yaraladı.

İstinaf mahkemesinden emsal nitelikte boşanma kararı

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde görülen bir boşanma davasında 'evlilikte eşi kıvırma', halk arasında 'çimdikleme' olarak da bilinen eylem, yerel mahkemenin ret kararını bozan istinaf mahkemesi tarafından boşanma nedeni sayıldı.

Türkiye'deki en fazla boşanma sebebi: 'Aldatma'

Pandemiyle birlikte boşanma oranlarında geçen yıllara göre artış gözlenirken, 2020 yılında 135 bin 570 olan boşanma sayısı 2021 yılında 174 bin 85'e yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini değerlendiren boşanma avukatı Serpil Çınar, en fazla boşanma sebebinin aldatma olduğunu, 50 yaş üstü kadınların boşanma davası açmakta zorlandığını, ancak genç bireylerin evliliklerini bitirmekte kararlı olduğunu söyledi.

Şiddete uğrayan kadın, 15 yaşında '100 mark, cumhuriyet altını ve silah' karşılığı evlendirilmiş

Adana'da sevgilisi tarafından feci şekilde darp edilen ve sokakta baygın halde bulunan kadının, 15 yaşında kendisinden 35 yaş büyük biriyle '100 mark, 1 cumhuriyet altını ve bir silah' karşılığı zorla evlendirildiği, ilk kocasından hem cinsel hem de fiziksel şiddet gördüğü için boşanma davası açtığı, erkek kardeşi tarafından da şiddete uğradığı, 13 yaşındaki kızının da 3 aydır kayıp olduğu öğrenildi.

Nafaka ödenmezse nasıl olur?

Çekişmeli boşanma davasında mahkemece hükmedilen ya da tarafların anlaşmasıyla belirlenen nafaka her ay ödenmesi gerekli bir borçtur.

Nafaka miktarı nasıl belirlenir?

Hakim tarafların sosyal ve ekonomik durumunu gösterir raporlara (SED) göre hangi tarafın ne kadar nafakaya ihtiyacı olduğuna karar verir ve bu doğrultuda karar verir.

Anne evlenirse velayet babaya verilir mi?

Türk Medeni Kanunu'nun 349’uncu maddesine göre anne ya da babanın bir başkasıyla evlenmesi velayetin kaldırılmasını gerektirmez.

Boşanma davasında velayetin hangi eşe verileceği nasıl belirlenir?

Çekişmeli boşanma davalarında velayet, çocuğun üstün yararı gözetilerek hakim tarafından yapılacak olan araştırmalara göre karar verilir.

Kaç tür boşanma davası açmak mümkündür?

Boşanma davası çekişmeli ya da anlaşmalı olarak açılabilir.

Boşanma sebepleri nelerdir?

Boşanma sebepleri genel ve özel boşanma sebepleri olarak ikiye ayrılır.