Dsi Haberleri

Dsi Haberleri

Burdur Gölhisar Yusufca Barajı tamamlanarak su tutulmasına başlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, maksadıyla Burdur ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığı bildirildi. Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Burdur Gölhisar Yusufca Barajında artık sona gelindiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, 'Burdur ilimize son 19 yılda çok önemli yatırımlar yaptık. Devam eden projelerimizi de tamamlıyoruz. Bugün Burdur ilimizde Yusufça Barajımızı tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Barajımız bulunduğu bölgeye hayat verecek ve yörenin kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Bu tür yatırımlarla Köyden kente göçün önüne geçmekten ziyade şehirlerden kırsala dönüşü de sağlamış oluyoruz. Barajda depolanacak su ile Bin 310 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır' dedi.

Kars Arpaçay Koçköy Göleti'nde çalışmalar tamamlanmak üzere

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak maksadıyla Kars ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını bildirdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada Kars'ın, Arpaçay ilçesine bağlı Koçköy Göleti ile 16 bin 370 dekarlık tarım arazisinin modern borulu sistemle sulanmasını sağlayacağı belirtilerek, 'Kars Arpaçay Koçköy Göleti inşaatında çalışmaların hızla devam etmektedir. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Kars İlinde bulunan 16 bin 370 dekarlık tarım arazisinde modern borulu sistem ile sulama yapılacak olup, bölgede yapılacak sulu tarım ile dekar başına 970 Lira gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 15 Milyar 879 Milyon Lira katkı sağlanması hedeflenmektedir' denildi.

Saray Ayvacık Göleti İsale Hattı ve Arıtma Tesisinde çalışmaların sonuna gelindi

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Tekirdağ ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığı bildirildi.

Balıkesir'deki Ümiteli Göleti ile 2 bin 200 dekar tarım arazisi suya kavuşacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün Balıkesir'in Susurluk ilçesinde yapımını sürdürdüğü Ümiteli Göleti, 2 bin 200 dekar tarım arazisinin sulanmasını sağlayacak.

Erzurum Narman Şehitler Barajı'nda çalışmalar aralıksız devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akça, Erzurum'a son 19 yılda çok önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek, ' Modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyoruz' dedi.

Doğu Karadeniz ilk sel tırnağı projesi Söğütlü Deresi'nde inşa edilmeye başlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Trabzon ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki taşkın risklerinin azaltılmasında önemli rol oynadığını bildirdi.

DSİ Bölge Müdürü Devrim'i ziyaret eden Başkan Kavaklıgil:

Devlet Su İşleri 23. Bölge Müdürü Yasin Devrim'e 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulunan Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, 'İnşallah en kısa zamanda ihalesi tamamlanarak yapımına başlanacak olan Kuru Çayı ıslahımızın 2. etabının şehrimize hayırlı olmasını diliyor, şehrimizin 60 yıllık kötü görüntüden kurtulmasına vesile olmaktan duyduğum mutluluğu sizlerle paylaşmak istiyorum' dedi.

Su arbedesinde gözaltına alınan vatandaşlar: 'Bize Amerikan polisi gibi davrandılar'

Ordu'nun Fatsa ilçesinde DSİ tarafından kaynak suyunun bir alabalık tesisine kiralanmasına karşı çıkan mahalleli ile görevliler arasında yaşanan arbedede jandarmanın sert müdahalesine maruz kalan vatandaşlar, 'Amerikan polislerinin siyahilere davrandığı gibi bize davrandılar' diye yakındı.

Samsun'da 7 milyar TL'lik 47 proje

Devlet Su İşleri (DSİ) 7. Bölge Müdürlüğü'nün Samsun'daki yatırımlarının toplam maliyeti 6 milyar 649 milyon 261 bin 728 TL.

Tunceli'de sulama ekonomiye katkı sağlıyor

Tunceli'de 5 Haziran tarihinde başlayan 2022 yılı sulama sezonunda toplam 30 bin 380 dekar tarım arazisinin sulanmaya devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, Tunceli'de toplam 30 bin 380 dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte 2022 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 85 milyon lira katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Bingöl Belediyesi mesire alanı hizmete açıldı

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, seçim vaatleri arasında yer alan ve yıllarca atıl durumda kalan DSİ Parkının, yapılan çalışmalarla konforlu ve güvenli hale getirilip mesire alanı olarak vatandaşların hizmetine açıldığını müjdeledi.

Batman'da 3 çocuk boğulmaktan son anda kurtuldu

Batman'da Devlet Su İşlerine (DSİ) ait sulama kanalı kenarında oyun oynayan 8 ile 10 yaşlarındaki 3 erkek çocuk sulama kanalına düştü. Durumu fark eden çevredeki vatandaşların müdahalesi ile çocuklar son anda kurtarıldı.

EKODOSD'tan Menderes Nehri'ni koruma çağrısı

Aydın tarımının can damarlarından olan Büyük Menderes Nehri, çevresel ve endüstriyel atıklar sebebiyle gün geçtikçe yok olma sinyalleri verirken DSİ'nin kıyıya çekilerek atıl durumda 'bırakılan yüzer bariyer sistemleri' de yok olmayı hızlandırıyor.

Yağış Mudurnu Çayı üzerindeki köprüyü ulaşıma kapattırdı

Sakarya'nın Akyazı ilçesinde Mudurnu Çayı üzerinde bulunan köprü yağış sebebi ile ulaşıma kapatıldı. Akyazı Belediyesi ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ekipleri köprüyü tekrar ulaşıma açabilmek için çalışma başlattı.

Kuruyan göl arazisine kaçak ekilen buğdaylara el konuldu

Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde kuruyan Marmara Gölü ve havzasına kaçak olarak ekilen ve hasatları yapılan buğdaylara ve samanlara jandarma ekipleri tarafından el konuldu. 3 şahıs hakkında tutanak tanzim edilirken, tutanakların gerekli idari yaptırım için Gölmarmara Kaymakamlığına, DSİ'ye, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliğine gönderildiği bildirildi.

Başkan Özcan'dan DSİ'ye çağrı 'Sizin ihmallerinizin faturasını Nazilli halkı ödüyor'

Aydın'da devam eden yaz yağmurları, DSİ ile yağışlardan zarar gören ilçelerin belediyelerini karşı karşıya getirdi. Oluşan sel baskınlarının DSİ'nin kanal ve dere yataklarını temizlememesinden kaynaklandığını ileri süren Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, DSİ'ye seslenerek 'Sizin ihmallerinizin faturasını halk ödüyor. Dere yataklarının temizlenmemesinden dolayı yağışlar nedeniyle yürütülen temizlik çalışmalarının sadece Nazilli Belediyesi'ne günlük maliyeti 200 bin TL' diyerek DSİ'nin sorumluluk sahasındaki dereleri temizlemesini istedi.

Mert Irmağı'na 2 milyar TL'lik ıslah projesi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 'Mert Irmağı'yla ilgili çok ciddi bir çalışma var. Yaklaşık 2 milyar TL'lik bir proje. Samsun'un en önemli dere ıslahı projesini DSİ ile birlikte yapacağız dedi.

Ölüm riskli yolda şeritli önlem

Sakarya'nın Karasu ilçesinde üç mahallenin bağlantı yolu, iddiaya göre DSİ'nin çalışmasının ardından çökme riski ile karşı karşıya kaldı. Yaklaşık 100 hanenin kullandığı, Sakarya Nehri kenarında bulunan ve tehlike saçan yol için konuşan muhtar Temel Aslanbey, 'Önlem alınması için birinin ölmesi mi gerekiyor?' diyerek tepkisini dile getirdi. Ölüm riskine karşı şeritle önlem alınmaya çalışılması da dikkatlerden kaçmadı.

Tunca Nehri adeta bataklığa döndü

Kuraklığa bağlı olarak su seviyesi azalan Tunca Nehri, kum adacıkları ve yosunlarla kaplanarak adeta bataklık görünümünü aldı. Oluşan görüntünün Edirne'ye yakışmadığını söyleyen bölge esnafı, Tunca Nehri suyunun DSİ ekipleri tarafından, çevresinin ise Edirne Belediyesi görevlileri tarafından bir an önce temizlenmesini istedi.

Mersin'de DSİ'ye ait kanaldaki su kırmızıya büründü

Mersin'in Tarsus ilçesinde mahalleden geçen Devlet Su İşlerine (DSİ) ait kanaldaki su, kırmızı renge büründü.

Tarım arazilerinin kullanımı hakkında protokol imzaladı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Devlet Su İşleri (DSİ) 7. Bölge Müdürlüğü ve Ladik Akdağ Sulama Birliği arasında tarım arazilerinin kullanımı hakkında protokol imzaladı.

Siirt'te 19 yılda 8 adet yeni içme suyu tesisi hizmete alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, son 19 yılda Siirt'te 8 adet yeni içme suyu tesisi kazandırdı.

Dünya Bankası, DSİ ve İLBANK' tan KOSKİ' ye teknik ziyaret

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Dünya Bankası, İLBANK ve DSİ işbirliğinde yürütülmesi planlanan 'Türkiye Su Döngüselliği ve Verimliliği İyileştirme Projesi' çerçevesinde Konya'ya gelen proje ortakları, teknik toplantılar düzenleyerek; atık su arıtma tesisleri, sulama alanları, iletim hatları ve depolama alanlarını yerlerinde inceleme imkanı buldu.

Bakan Murat Kurum: 'Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'a kast edenlere, onu tehdit edenlere diyoruz ki, milletin iradesine tehdit sökmez'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 'Bu ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan, başkomutanımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'a kast edenlere, onu tehdit edenlere diyoruz ki, milletin iradesine tehdit sökmez. Bu millet, Recep Tayyip Erdoğan'a düşmanlık eden tüm hadsizlere, küheylanlık yapanlara, PKK sevicilerine, Avrupa ülkelerine 'harekete geçin' diye yalvaranlara, devleti hedef gösterenlere, şehit cenazelerinde gülüşenlere, bu iflah olmaz güruha her fırsatta tokadı vurmuş, bundan sonra da vuracak ve yere serecektir. Recep Tayyip Erdoğan'ı 2023'te yeniden başkan yapacağız' dedi.

Erbaş: Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik hadsizce saldırıyı lanetliyorum

İsveç'te İslam düşmanı ırkçı gruplar tarafından Kur'an-ı Kerim'e yönelik hadsiz ve provokatif bir şekilde gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınayan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 'Uluslararası toplumu bu yapılarla bilinçli bir ortak mücadeleye davet ediyorum' dedi

Erciş'te bahar geldi çalışmalar hız kazandı

Van Büyükşehir Belediyesi, Erciş Belediyesi ve Devlet Su İşleri (DSİ) İlçe Şefliğinin işbirliği ile kış mevsiminde bozulan yollar ve menfezler onarılıyor.

DSİ Genel Müdürü Yıldız: 'Elazığ'a 15 baraj ve 3 yeraltı depolaması kazandırdık'

Doğu'nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Elazığ'da ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda 87 adet tesis ile 2 milyar 850 milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, 'Elazığ'da son 19 yılda 15 baraj ve 3 yeraltı depolaması inşa ettik' dedi.

DSİ Genel Müdürü Yıldız: 'Bingöl'e 6 baraj ve 2 gölet kazandırdık'

Doğu'nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Bingöl'de ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda 139 adet Tesis ile 6 milyar 656 milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, 'Bingöl'de son 19 yılda 6 baraj ve 2 gölet inşa ettik' dedi.

Altınova'da traktör kazası: 1 ölü

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, DSİ'nin drenaj kanalına düşen traktörün altında kalan sürücü hayatını kaybetti.

Balıkesir'de yapımı tamamlanan tesislerin açılışı yapıldı

Balıkesir'de yapımı Devlet Su İşleri tarafından tamamlanan tesislerin açılışı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın da canlı yayınla katıldığı törenle hizmete girdi.