Ekonomi Haberleri

Ekonomi Haberleri

'Elazığ Ekonomisine Değer Katanlar' programı

Elazığ'da 'Elazığ Ekonomisine Değer Katanlar' Programı gerçekleştirilecek.

Ülke ekonomine getirisi 5 milyar TL, jandarma hırsızlara karşı nöbet tutuyor

Siirt'e 'yeşil altın' olarak nitelendirilen fıstığın hasadına sayılı günler kala İl Jandarma Komutanlığı fıstık bahçelerindeki önlemlerini arttı.

Tunç 'Dünya ekonomik krizdeyken biz bu yatırımları hiç durdurmadık'

AK Parti Genel Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın'ın Ulus ilçesinde düzenlenen festivalde yaptığı konuşmada, Memleketimiz her şeyin en güzeline layık, bunu yapmanın gayreti içinde olacağız. Dünya ekonomik krizdeyken biz bu yatırımları hiç durdurmadık diye konuştu.

Balıkesir'de köylerden topladıkları eski halı ve kilimleri tamir edip satıyorlar

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Çağatay Bayramoğlu ve Muammer Aşık, köylerden topladıkları eski halı ve kilimleri tamir edip ekonomiye kazandırıyorlar. Halı ve kilimler için on-line mezatlar da düzenleyen Bayramoğlu ve Aşık, ürünlerin ilgi gördüğünü söylediler.

Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, 'Hanımlar El Emeği Pazarı'nı ziyaret etti

Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, ev hanımlarının el emeği göz nuru ürünlerini satarak ev ekonomisine katkı sağlamalarına olanak tanıyan 'Hanımlar El Emeği Pazarı'nı ziyaret etti.

Bakan Muş: 'Bugün ihracat yapmayan ilimiz, ihracat yapmadığımız ülke bulunmuyor'

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, son gününde ekonomi gündemine ayrılan 13. Büyükelçiler Konferansı'na katıldı. Bakan Muş burada yaptığı konuşmada, 'Bugün ihracat yapmayan ilimiz, ihracat yapmadığımız ülke bulunmuyor. Sayısı ve niteliği sürekli artan ihraç ürünlerimiz ile geleneksel pazarlarımızda yerimizi sağlamlaştırırken yeni pazarlardaki potansiyelden azami pay alma yönünde çaba içerisindeyiz' dedi.

Muş'ta yılın ilk karpuz hasadı yapıldı

Muş'ta 17 bin dekar alanda 250 çiftçi tarafından ekimi yapılan ve hasadına başlanan karpuzdan kent ekonomisine 200 milyon lira katkı sağlanması bekleniyor.

Antep fıstığının fiyatını bu ilçe belirliyor

Türkiye'de 110 ülkeye ihraç edilen Antep fıstığının fiyatını Gaziantep'in Nizip ilçesi belirliyor. Fıstık ekonomisinin kalbinin attığı ilçeye günlük 3 bin ton fıstık geldiğini söyleyen Nizip Fıstıkçılar İşletme Kooperatifi Başkanı Ahmet Polat, 'Antep fıstığının fiyatı Nizip'te belirlenir' dedi.

'Türkiye'de 7.7 milyon ton gıda çöpe gidiyor'

Birçok ülke Birleşmiş Milletler öncülüğünde etkisini giderek artıran gıda krizine çözüm ararken, bilinçsiz tüketim nedeniyle oluşan gıda israfı, hem ülke ekonomilerine zarar veriyor hem çevre kirliliğine yol açıyor. Uzmanlar, gıda israfının insanlığın geleceği için ciddi bir tehdit olduğunu vurguluyor.

DEİK, Türkiye ve Slovenya heyetini yuvarlak masada buluşturdu

Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu (DEİK), Türk ve Sloven iş adamlarını Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor'un öncülüğünde Türkiye-Slovenya Yuvarlak Masa Toplantısı'nda bir araya getirdi.

Beykent Üniversitesinden ücret güncellemelerine ilişkin açıklama

Beykent Üniversitesi Basın, Yayın ve Medya Danışmanı Saygı Ünlü, 2022-2023 öğretim yılında Beykent Üniversitesi'nin ücretlerine yaptığı güncellemelere ilişkin basın açıklamasını iletti. Ücretlerde yapılan güncelleme için 'Dünya çapında yaşanan olağanüstü ekonomik unsurlar nedeniyle ücretlerin güncellemesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır' ifadesi kullanıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: 'Bizlerin görevi bu kadim vatanı halkın ekonomik gelişmesiyle güçlendirebilmek'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye'deki temasları çerçevesinde Ankara Ticaret Odası'nı (ATO) ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Tatar, 'Bizlerin görevi bu kadim vatanı halkın ekonomik gelişmesiyle güçlendirebilmek' dedi.

Narman Şehitler Barajı'nda çalışmalar aralıksız devam ediyor

Erzurum'da yapımı süren Narman Şehitler Barajı, tamamlandığında ülke ekonomisine yılda 103 milyon 635 bin TL'lik katkı sağlayacak.

Muhammed Ali Acarzade gözünü ABD'ye dikti

Ekonomideki küresel dalgalanmalar ile Rusya-Ukrayna savaşıyla ortaya çıkan tedarik sıkıntıları, ihracatı durdurmadı. Yılın ilk 6 ayında ihracat yüzde 20 artışla 126 milyar dolara yaklaşırken, 30 ülkeye demir-çelik ve türevi ürün ihraç eden Acarzade Grup CEO'su Muhammed Ali Acarzade, 'Yılın ilk 6 ayında ABD'ye yapılan çelik ihracatında yüzde 94 artış yaşandı' dedi.

ÖTV indirimi beklentisi

Sıfır otomobillerdeki Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) düşeceğine yönelik beklentiler 2. el piyasasını durgunlaştırdı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, 'Hem vergi geliri kaybına yol açacak hem de ithal araç talebini arttırarak cari denge ve kur üzerinde olumsuz etki yapacak bir ÖTV indiriminin yapılması uzak ihtimal olarak gözüküyor' diye konuştu.

Ordu mavi yemişte iddialı

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler'in tarımsal ekonomik gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi amacıyla başlattığı çalışmalar meyvelerine vermeye başladı. Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin destekleri ile dağıtılan ve kilogramı 100-150 TL arasında alıcı bulan mavi yemiş üreticilerinde yüzünü güldürdü.

Selendi'nin kadın pide ustası erkelere taş çıkartıyor

Manisa'nın Selendi ilçesinde eşinden pide yapmanın inceliklerini öğrenen 2 çocuk annesi Fatma Akcan, sadece kadınların çalıştığı fırının başına geçerek, hem aile ekonomisine katkı sağlıyor hem de sevdiği işi yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: 'Çalıştırılma riski barındıran çocuklarımızı ailelerinin yanında bulundurabilmek için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) adını verdiğimiz bir modelle destekliyoruz'

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ataşehir'de düzenlenen Akademi Buluşmaları-2: Çocuk programına katıldı. Bakan Yanık burada yaptığı konuşmada, 'Sosyal ve ekonomik zorluklar sebebiyle eğitim hayatını sekteye uğratacak çocuklar için, çalıştırılma riski barındıran çocuklarımızı ailelerinin yanında bulundurabilmek için de Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) adını verdiğimiz bir modelle destekliyoruz. Ailelerimize her çocuk için aylık ortalama bin 650 TL kaynak aktarıyoruz. 2022 Haziran itibarıyla ailesinin yanında SED hizmetinden yararlanan 147 binden fazla çocuğumuz bulunuyor' dedi.

Türkiye'de İş Dünyası'nın 10'uncu sayısı tanıtıldı

Ekonomi ve iş dünyasına yeni bir soluk getirme amacıyla yayın hayatına başlayan Türkiye'de İş Dünyası dergisinin 10'uncu sayısının tanıtımı gerçekleştirildi. Yeni sayıda okuyuculara ağırlıklı olarak kültür ve sanat konularında önemli bilgiler aktarılacak.

Tayvan gerilimi dövizden altına dönüşü etkiledi

Küresel ekonomide altın yükselişe geçerken, İç Anadolu'da özellikle döviz hareketliliği yaşanan Aksaray'da Çin ve ABD arasındaki Tayvan gerilimi dövizin altına dönüşünü etkiledi.

Başkan Murzioğlu: 'Birlikte hareket edersek şehir kazanır, ülkemiz kazanır'

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkan Salih Zeki Murzioğlu, 'Samsun'un sahip olduğu potansiyelin ekonomik kalkınmaya yüksek verimlilikle kanalize edilmesi gayesiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz' dedi.

ATO'dan üretken ekonomiye girişimci kazandırmaya yönelik proje

Ankara Ticaret Odasının (ATO) üretken ekonomiye girişimci kazandırmak amacıyla hayata geçirdiği 'Mesleğim Kültürüm: Kültürel Üreticiler için Girişimcilik ve Kariyer Gelişimi Projesi'nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Vatandaşlar yaz aylarında da Başkenti ABB'nin kent gezileriyle keşfediyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentin çevre ilçelerine düzenlediği ücretsiz kent gezilerine yaz aylarında da devam ediyor. 7'den 70'e yoğun ilgi gören kent gezileri ile yerel ekonominin canlanmasına da katkıda sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), bireysel ve grup olarak katılmak isteyenler için Başkent 153 üzerinden başvuru almayı sürdürüyor. 2019 yılından bugüne kadar 52 binin üzerinde vatandaş kent gezilerine katıldı.

Aksa Akrilik ve Akkim, 'Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi' araştırmasında yer aldı

IHAAW134446-EKO/02-08-2022 - Aksa Akrilik ve Akkim, 'Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi' araştırmasında yer aldı (Fotoğraflı) YALOVA (İHA) - Aksa Akrilik ve Akkim Kimya, Capital'in 'Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi' araştırmasında yer aldı. Genel listede ilk 100 şirket arasına girerek, 88'inci basamağa adını yazdıran Aksa Akrilik kimya kategorisinde de 2'nci olurken, Akkim 372'nci sırada yer aldı. Aylık ekonomi dergisi Capital'in geleneksel 'Capital 500' araştırması sonuçlanarak kamuoyuna duyuruldu. Yalova'da faaliyet gösteren Akkök Holding iştirakleri Aksa Akrilik ve Akkim Kimya, bu sene de araştırmaya katılırken 2021'deki ciro rakamlarına göre belirlenen genel tabloda yükseliş kaydettiği görüldü. Akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, geçtiğimiz yıl 9 milyar 214 milyonun üzerinde ciroya ulaşarak Türkiye'nin en büyük 100 şirketi arasına girdi. Genel listede 20 basamak ilerleyen şirket, bu yıl 88'inci sırada yer aldı. Şirket, kimya sektörel kategorisinde de yükselişini sürdürerek bu alanda en iyi 2'nci sonucu elde ettiği belirtildi. Kimyasal ham madde üreticilerinden Akkim Kimya, yer aldığı listede 79 sıra yükselerek 372'nci sıraya yerleşti. Yıllık cirosunu 2 milyar 328 milyon TL'nin üzerine çıkaran şirket, bu sonuçla kimya sektörel kategorisinde de ilerleyerek 8'inci sıraya yerleşti. (MFA-E) 02.08.2022 13:45:34 TSI NNNN

İş adamı Çolak, hedef büyüttü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, başlattığı 'İstihdamda Milli Seferberlik' çağrısına yanıtsız kalmayan iş adamı ve siyasetçi İnanç Yakup Çolak, 'Gün geçtikçe daha da büyüyoruz. Hedefimiz daha fazla istihdam ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlamak' dedi.

Sri Lanka Devlet Başkanı Wickremesinghe: 'IMF ile anlaşma eylüle ertelendi'

Sri Lanka Devlet Başkanı Ranil Wickremesinghe, Sri Lanka'yı ekonomik krizden çıkarmaya yardımcı olacak Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılacak anlaşmanın geçtiğimiz haftalarda ülkede yaşanan huzursuzluk nedeniyle Eylül ayına ertelendiğini duyurdu.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: 'En kısa zamanda enflasyonda kalıcı bir düşüşü sağlayacağız'

Türkiye ekonomisinin yüksek oranda büyüyen ekonomiler arasında en üst sıralarda yer aldığını söyleyen TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Ekonomimiz 2021 yılında yüzde 11 büyüyerek diğer ülkelere kıyasla oldukça güçlü bir performans sergilenmiştir. Bu çerçevede 2022 yılının ilk çeyreğinde yıllık büyüme oranı yüzde 7,3 olarak gerçekleşmiştir. İkinci çeyreğe ilişkin beklentimiz de büyümenin bu orana yakın olarak gerçekleşeceği yönündedir dedi.

Bakan Kirişci, Moritanya ve Deniz Ekonomisi Bakanı Maiev ile bir araya geldi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Moritanya Balıkçılık ve Deniz Ekonomisi Bakanı Mohamed Ould Abdine Ould Maiev ile bir araya geldi.

Üniversite kampüsünde organik arıcılık

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu Arıcılık Programı tarafından 5 yıldır uygulanan organik arıcılık ve arı üretimi programında hem arı kovan sayısı arttı, hem de gezgin arıcılık yapmadan ekonomik girdi sağlanabileceği ortaya konuldu.

Genetikçilerin 'Almanya' başarısı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Genetik ve Biyomühendislik Bölümünden yeni mezun olan 9 öğrenci, yüksek lisans için Almanya'daki 6 farklı üniversiteden kabul alarak büyük başarıya imza attı.