Enflasyon Haberleri

Enflasyon Haberleri

Kayıt dışı al-sat yapanlar ikinci el otomobil piyasasını yükseltiyor

Manisa Otonomi Derneği Başkanı Arif Diz, ikinci el araçlardaki fiyat artışlarının enflasyon ve üretim azlığının yanı sıra kayıt dışı ikinci iş olarak al-sat yapan kişiler tarafından yükselttiğini söyledi. Diz, ayrıca ikinci el otomobillerin parasının değerini korumak isteyenler tarafından yatırım aracına döndüğünü ve insanların kullanmasa bile sıfır veya ikinci el otomobil alarak kapılarının önünde beklettiklerini ifade etti.

880 milyar liralık ek bütçe TBMM’ye sunuldu: Gerekçe enflasyon

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 yılı bütçe kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifini TBMM’ye sundu. Kanun ile bütçeye 880 milyar 474 milyon 775 bin lira ödenek eklenmesi öngörüldü.

Pakistan'da enflasyon protestosu

Pakistan'da eski Başbakan Imran Khan'ın partisi Tehreek-i Insaf (PTI) destekçileri, ülkede yükselen enflasyonu protesto etti.

Polonya'da enflasyon 24 yılın zirvesinde

Polonya Devlet İstatistik Kurumu (GUS), Polonya'da mayıs ayında enflasyon oranının yüzde 13,9'a ulaştığını açıklarken, ülkedeki enflasyon oranı 1998 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: 'Enflasyon bizim için birinci mücadele alanı'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dünyanın ortak sorunu olan enflasyonun kendileri için birinci mücadele alanı olduğunu belirterek, Ekonomideki büyük başarı tüm dünyanın dikkatini çekiyor. 2008'de kriz teğet geçti. 2020 yılı herkesi şaşırttı, 2021'de öyle oldu. Özellikle aramızdaki bir kısım insanı da şaşırttı. 2022'de öyle olacak inşallah.' dedi.

Biden: 'ABD'deki enflasyon artışının nedeni Ukrayna'daki savaş'

ABD Başkanı Joe Biden, 'Benzin pompasındaki fiyatlar enflasyonun önemli bir parçası ve Ukrayna'daki savaş bunun en önemli nedeni' dedi.

İTO Başkanı Avdagiç'ten 'Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemeliyiz' mesajı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, 'Sadece devletimiz değil biz de çalışanlarımızı, yani birlikte artı değer ürettiğimiz mesai arkadaşlarımızı enflasyona ezdirmemek için şirketlerimizde gerekli tedbiri almak mecburiyetindeyiz' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki'den Asgari ücret açıklaması

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, emekliler ve asgari ücretlilerin merak ettiği düzenlemeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada; Enflasyon karşısında sabit gelirliyi, dar gelirliyi ezdirmemek, hakkını savunabilmek, gelirlerini daha artırıcı bir takım tedbirler almak hükümetin işi. Bu konuda da sırayla yavaş yavaş hepsi geliyor. Dün iki müjde vardı, önümüzdeki günlerde yine gelir. Sabır dedi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, ' Enflasyondaki fiyat artışlarıyla mücadelemiz devam ediyor'

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Sancaktepe'de AK Parti İstanbul İl Başkanlığı koordinasyonunda Ekonomi Buluşmaları programına katıldı. Programda konuşan Bakan Yardımcısı Gürcan, ' Enflasyon sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın bir sorunu olarak bugün karşımıza çıkmaktadır. Önümüzdeki süreçte bu enflasyondaki fiyat artışlarıyla olan mücadelemiz atacağımız adımlarla en az seviyeye gidileceğine inanıyoruz. Bununla ilgili çalışmalara devam ediyoruz.' dedi.

Bakan Çavuşoğlu: 'Dünyada 50 yıldır görülmemiş bir enflasyon var'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Bugün dünyada büyük bir enflasyon var. 50 yılda görülmemiş enflasyon. Geçen ABD'deydik. Gittiğim gün akaryakıta pompada 18 cent bir günde zam geldi' dedi.

TESK Genel Başkanı Palandöken'den zincir marketlere tepki

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu (TBBF) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Zincir market sahipleri ne yapıyor, elinde bir tuş, Türkiye'nin 81 ilinde, 986 ilçesinde düğmeye bastığı zaman fiyatını değiştiriyor. İşte enflasyon bundan oluyor. Onun için Cumhurbaşkanı ne diyor, 'Bu işi sonuçlandırın' diyor. Mecliste. İnşallah ki bunu göreceksiniz o ekmek yapıp ekmek satmayı' dedi.

Bakan Nebati: 'Fiyatları suni olarak şişirenlere tolerans göstermeyeceğiz'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Fiyat istikrarına büyük önem veriyor ve enflasyonla mücadeleye yönelik canla başla çalışıyoruz. Nedensizce artan fiyatlara, stokçuluğa, fırsatçılığa izin vermeyeceğiz. Enflasyonla mücadele timlerimiz sahada, görevlerini yapıyor. Fiyatları suni olarak şişirenlere tolerans göstermeyeceğiz dedi.

Yıldırım: 'Enflasyon birinci meselemiz'

AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, ülkenin birinci meselesinin artık terör değil, enflasyon olduğunu belirterek, ülkeyi birçok badireden çıkarttıkları gibi enflasyon ve hayat pahalılığının da üstesinden geleceklerini söyledi.

BDDK Başkanı Akben: 'Bankalar, büyümeye ve istihdama en etkin şekilde katkı sunmaya devam edeceklerdir'

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Bankalarımız bundan sonraki süreçte de ekonomi yönetiminin belirlediği, döviz kurlarında istikrar ve enflasyonun düşürülmesi politikalarına uygun, doğru alanlara yönelik kredi faaliyetlerini artırarak ekonomik büyümeye ve istihdama en etkin şekilde katkı sunmaya devam edeceklerdir dedi.

Bakan Kurum'dan kira düzenlemesiyle ilgili açıklama

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konut fiyatlarındaki ve kiralardaki artışı yakından takip ettiklerini söyleyerek, Cumhurbaşkanımızın da talimatları ile ilgili bakanlıklarımızla birlikte ortak bir çalışma yürütüyoruz. Yürüttüğümüz çalışma çerçevesinde de vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğimiz bu noktada kira artışlarının takibi ve kira artışlarının bedelleri noktasında düzenlemeler için çalışma yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız yakın zamanda paylaşacaktır dedi.

Elazığ'da iki kafadar kafe açıp enflasyona inat fiyatları yarı yarıya indirdi

Elazığ'da el ele vererek bir kafe açan genç girişimciler, fiyatları enflasyona inat yarı yarıya düşürdü.

Aile bütçesi için kadınlara finansal okuryazarlık eğitimi verildi

Kadın sporculara ve girişimcilere verdiği desteklerle öne çıkan QNET, kadınlara yönelik finansal okuryazarlık eğitimi verdi. Ekonomist gazeteci Mine Uzun tarafından verilen eğitimde enflasyonun etkileri, bütçe yönetimi ve temel yatırım yöntemleri gibi konularda kadınların bilgi sahibi olması hedeflendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin: '3600 ek gösterge çalışmalarını bitirdik, son değerlendirmeleri yapıyoruz'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge çalışmalarını bitirdiklerini açıkladı. Bakan Bilgin ayrıca, 'Ücretlilerimizin enflasyon karşısındaki kayıplarını giderecek çalışmalar programımızda. Önümüzdeki Temmuz'da da yapacağımız düzenlemeler var' dedi.

Bakan Nureddin Nebati: 'Tüm dünya son 40 yılın en yüksek enflasyon oranları ile karşı karşıya'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin (TKBB) 21. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Ekonomi ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, Küresel salgın ile başlayan ve Rusya-Ukrayna savaşı ile derinleşerek yaygınlaşan birçok sorun nedeniyle tüm zamanların en sıkıntılı dönemlerinden birindeyiz. Enerji, artan emtia fiyatları, taşımacılık maliyetleri tüm dünyada enflasyonun rekor seviyelere ulaşmasına neden oluyor. 2022 yılı bu tartışmalarla geçecek, bu konular ülkemizin ve dünyanın gündeminde olacak. Tüm dünya son 40 yılın en yüksek enflasyon oranları ile karşı karşıya dedi.

Bakan Nebati temizlik sektöründe faaliyet gösteren iş dünyası temsilcileriyle buluştu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kamu olarak maliye politikası araçlarını etkin ve hızlı bir şekilde devreye alınan bu dönemde firmaların da ortak mücadelesi olan enflasyonla mücadelede atacağı tamamlayıcı nitelikteki cesur adımları önemsediklerini kaydetti.

Bakan Nebati konut sektörü temsilcileri ile bir araya geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut sektörü temsilcileriyle enflasyonla mücadelede vatandaşları rahatlatacak adımların atılması hususunda kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Bakan Nebati, sektör bazlı görüşmelerini tamamladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sektör bazlı görüşmelerini tamamladı. Bakan Nebati, fiyatların sebepsizce artışına müsamaha göstermeyeceklerini belirterek, ihtiyaç halinde farklı enstrümanları etkin şekilde devreye alarak enflasyonla mücadeleden asla taviz vermeyeceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'müjde' üstüne 'müjde' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından kameralar karşısına geçerek birbiri ardına "müjde" olarak nitelenebilecek paketler ve hedefler açıkladı.

Binali Yıldırım, Memur-Sen Erzincan İl Temsilciliği Teşkilat Buluşması'na katıldı

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Memur-Sen Erzincan İl Temsilciliği Teşkilat Buluşması'nda katıldı. Yıldırım, enflasyonun doğurduğu mahrumiyetleri ve hayat pahalılığı kaynaklı sıkıntıları hafifletecek tedbirler üzerinde çalışıldığını belirtti.

Nisan ayında en çok kuru soğan pahalandı

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Nisan ayında fiyatı en fazla değişen ürünler belli oldu. Buna göre Nisan ayının zam şampiyonu fiyatı yüzde 69,30 artan kuru soğan olurken en çok salatalık ucuzladı.

CHP Grup toplantısı... Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının tam metni

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Çocukları etten sütten mahkum bırakanlarla kavga edeceğiz. Kira ile, enflasyon ile kavga edeceğiz' dedi.

Bakan Nebati: 'Enflasyonla mücadelede adımlarımızı kararlılıkla atmaya devam edeceğiz'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ''Enflasyon küresel bir problem olarak ortaya çıktı. Enflasyon tüm dünyanın gündeminde bir sorun durumunda. Bu konuyu daha çok konuşacağız. Müzmin karamsarlar battık bittik edebiyatından vazgeçmeye dursunlar. Biz enflasyonla mücadelede kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Yeni başarı hikayelerini hep beraber yazacağız'' dedi.

Varank: 'Enflasyonu kontrol altına alıp 2023 hedeflerine daha hızlı ulaşacağız'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Bakan Varank, enflasyon sorununun çok büyük bir kısmının küresel piyasalardaki dalgalanmalardan kaynaklı olduğunu söyleyerek, İnşallah yakın zamanda enflasyonu da kontrol altına alarak ülkemizi 2023 hedeflerine çok daha hızlı ulaştıracağız dedi.

Phaselis Tüneli açılışında konuşan Erdoğan: 'Enflasyonun boynunu kırdığımızda hedeflerimizin önünde engel kalmayacak'

Phaselis Tüneli açılışına video konferans yöntemiyle katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye siyasi olarak yakın tarihinin en itibarlı konumundadır. Ekonomide de hamd olsun üretim tarafında işler gayet iyi gidiyor. Enflasyonun da boynunu kırdığımızda artık hedeflerimize ulaşmamızın önünde hiçbir engel kalmayacaktır. Açılışı yapılan her eseri bu doğrultuda atılmış yeni bir adım olarak görüyoruz dedi.

Ali Yalçın: 'Enflasyon oranı verilecek zammı aştığında eşel mobil devreye girmelidir'

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 'Enflasyon oranı verilecek zammı aştığında eşel mobil devreye girmelidir. Alım gücünü koruyacak, kamu çalışanına nefes aldıracak yöntemleri arayıp tartışmalıyız' dedi.