Kalkınma Haberleri

Kalkınma Haberleri

Tunceli'ye 5 milyonluk dev yatırım

Dutuyla ünlü Tunceli'nin Çemişgezek ilçesine bağlı Ulukale köyünde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kırsal Kalkınma Ajansının destekleriyle Ulukale dutu işleme, paketleme ve depolama tesisinin temeli atıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kutlu mücadeleyi 2023 seçimlerini kazanarak inşallah taçlandıracağız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnancımızın ve insanlığımızın gereği olarak yürüttüğümüz kutlu mücadeleyi 2023 seçimlerini kazanarak inşallah taçlandıracağız. Türkiye, 2023 vizyonunu artık demokraside ve kalkınmada eksiklerini tamamlama değil siyaseti ve ekonomisi ile dünyanın en büyükleri arasında yer alma hedefi üzerine inşa etmektedir. Dışarıdaki hasımların, içimizdeki gafillerin bizi bu yoldan alıkoymasına kesinlikle izin vermeyeceğiz dedi.

Burdur Gölhisar Yusufca Barajı tamamlanarak su tutulmasına başlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, maksadıyla Burdur ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığı bildirildi. Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Burdur Gölhisar Yusufca Barajında artık sona gelindiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, 'Burdur ilimize son 19 yılda çok önemli yatırımlar yaptık. Devam eden projelerimizi de tamamlıyoruz. Bugün Burdur ilimizde Yusufça Barajımızı tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Barajımız bulunduğu bölgeye hayat verecek ve yörenin kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Bu tür yatırımlarla Köyden kente göçün önüne geçmekten ziyade şehirlerden kırsala dönüşü de sağlamış oluyoruz. Barajda depolanacak su ile Bin 310 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır' dedi.

Sakarya'da 43 fabrikanın resmi açılışı yapıldı

Sakarya'da 43 fabrika ve bir lojistik merkezinin yanı sıra 3. OSB'ye ait idari ve sosyal tesisler ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansının desteklediği iki projenin toplu açılış ve imza töreni gerçekleştirildi. Programda konuşan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 'Şehrimizin önü açık. İnşallah şehrimiz ihracatta 7'nci ama ilk 5'i hedefliyor. Sadece ülkemizin değil dünyada da önemli bir üretim ve cazibe merkezi olmayı hedefliyor' dedi.

Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Başkent OSB'de Dış Ticaret İstihbarat Merkezi kuruldu

Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi kurularak firmaların başvurularına açıldı.

İtalyan zeytinyağı uzmanlarından Kilis Zeytin üreticilerine eğitim

İpekyolu Kalkınma Ajansının desteğiyle, Kilis-İtalya Zeytin Programı öncesi İtalyan uzmanlar Kilis'te üreticilere eğitim verdi.

Kalyon Holding ve IHC'den stratejik iş birliği

Global ölçekli yatırımlarıyla Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınmasındaki başrol oyuncularından Kalyon Holding, dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden International Holding Company'nin (IHC) iştiraki International Energy Holding (IEH) ile enerjide stratejik iş birliğine imza attı.

Ahudududa bereketli hasat

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kırsalda kalkınmayı sağlamak ve nitelikli ürünleri çiftçiyle buluşturmak amacıyla Tarım Peyzaj A.Ş. marifetiyle yürüttüğü 'Kaliteli Ahududu Yetiştiriciliği Projesi'nde yeni dönem ahududu hasadı bereketiyle başladı.

Uzmanlığını anne şefkati ile birleştirip arıcılığa başladı

Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesinde gıda teknikerliği bölümü mezunu kadın üretici, Kırsal Kalkınmada Uzman Eller projesinden aldığı destekle arıcılığa başladı.

Ahududu bu yıl üreticinin yüzünü güldürdü

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kırsalda kalkınmayı sağlamak ve nitelikli ürünleri çiftçiyle buluşturmak amacıyla Tarım AŞ marifetiyle yürüttüğü 'Kaliteli Ahududu Yetiştiriciliği Projesi'nde yeni dönem ahududu hasadı başladı. Bu yıl fiyatı 60 ila 80 lira arasında satılan ahududu üreticinin yüzünü güldürdü.

Devlet hibe etti, çiftçinin siyez üretim maliyeti düştü

Kastamonu'nun İhsangazi ilçesinde çiftçilerin üretim maliyetini düşürerek daha fazla gelir elde edebilmeleri için kurulan İhsangazi İlçe Merkezi ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, hazırladığı proje sayesinde hem siyez üretiminin ekiminin artmasını sağladı hem de çiftçinin üretim maliyetini düşmesini sağladı.

Orta Karadeniz'deki valiler Samsun'da toplandı

Orta Karadeniz'deki valiler, kalkınma ajansı toplantısında Samsun'da bir araya geldi.

Teknoloji transferinde YTÜ Yıldız Teknopark'tan, Özbekistan hamlesi

Özbekistan Cumhuriyeti Yenilikçi Kalkınma Bakanı İbrahim Abdurahmanov ile YTÜ Yıldız Teknopark Genel Müdürü Orhan Tanışman, INNO Teknopark'ın yönetimine ilişkin çok boyutlu iş birliği anlaşmasını imzaladı.

Başkan Murzioğlu: 'Birlikte hareket edersek şehir kazanır, ülkemiz kazanır'

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkan Salih Zeki Murzioğlu, 'Samsun'un sahip olduğu potansiyelin ekonomik kalkınmaya yüksek verimlilikle kanalize edilmesi gayesiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz' dedi.

AK Parti'li vekillerden Çekmeköy'e çıkarma

Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul İl Başkanlığı'nın başlattığı 'Yüz Yüze 100 Gün' projesi çerçevesinde birçok AK Parti'li vekil ile Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz Çekmeköy'de bulunan 21 mahalleyi ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

AK Parti'nin 'Yüz Yüze 100 Gün' programı Küçükçekmece'de başladı

Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul İl Başkanlığı'nın başlattığı 'Yüz Yüze 100 Gün' projesi çerçevesinde birçok belediye başkanı Küçükçekmece'nin mahallelerini ziyaret etti. Ziyaret öncesi basın açıklamalarında bulunan AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe '39 ilçemizde Küçükçekmece'de yaptığımız programın benzerini yapıyoruz' dedi.

Yaban mersininde hasat bereketi

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kırsalda kalkınmayı sağlamak amacıyla Tarım AŞ marifetiyle dağıttığı yaban mersini fidanlarından oluşan tarlalarda hasat bereketi başladı. Orhaneli'ndeki hasada katılan Başkan Aktaş, kırsala desteklerinin kesintisiz devam edeceğini söyledi.

Nilüfer'in Tıbbi-Aromatik Bitki İşleme Tesisi Projesi'ne BEBKA'dan hibe

Nilüfer Belediyesi'nin 'Nilüfer Tıbbi ve Aromatik Bitki İşleme Tesisi' Projesi, BEBKA 2022 Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı çerçevesinde hibe almaya hak kazandı. Projeyle bölgede tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi, üreticinin ürünlerine katma değer sağlanması ve pazarlama imkanlarını artıracak yenilikçi bir iş modeli oluşturulması amaçlanıyor.

Büyükşehir'den Kulalı çiftçilere küçükbaş hayvan yıkama makinesi desteği

Kırsal kalkınma projeleriyle üreticiye büyük destekler veren Manisa Büyükşehir Belediyesi, küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin önemli bir sorununa daha el attı. Projeyle, hayvanlarda hastalıkların artmasını önleyerek üreticinin daha fazla kazanmasını sağlamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından Kulalı üreticilerin hizmetine sunulmak için küçükbaş hayvan yıkama makinesi desteği verildi.

DOKAP'tan Gümüşhane'ye Yeşil Yol projesi için 12 Milyon TL'lik ödenek

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın (DOKAP) 2022 yılı Yatırım Programları çerçevesinde DOKAP ve Gümüşhane Valiliği İl Özel İdaresi arasında Yeşil Yol iş birliği protokolü imzalandı.

KUZKA'nın desteğiyle kadın kooperatiflerine malzeme dağıtımı yapıldı

Kastamonu Valiliği tarafından hazırlanan ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansınca desteklenen 'Kadınlar Birleşiyor, Batı Karadeniz Kalkınıyor' projesi çerçevesinde Kastamonu, Çankırı ve Sinop bölgelerindeki kadın kooperatiflerine talep ettikleri malzemeler dağıtıldı.

AK Parti, 'Kalkınma kadınsız olmaz' sloganıyla 81 ilde kadınlara ulaşıyor

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, AK Parti'nin 'Kalkınma kadınsız olmaz' sloganıyla 81 ilde kadınlara ulaşacağını söyledi. 'Kadınlara Eğitim Yolculuğunda 75 İl' programının tamamlandığını belirten Keşir, 'Devlet teşviklerinden faydalananların yüzde 41'i kadın, bunu 50'ye çıkarmak istiyoruz' dedi.

Türkiye salgında 154 ülkeye yardımda bulundu

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantısının 7.'si Kırklareli'de yapıldı. Toplantıda konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Türkiye'nin salgın döneminde 154 ülkeye yardımda bulunduğunu söyledi.

Dünya Bankası'ndan Emine Erdoğan'a 'İklim ve Kalkınma Liderlik Ödülü'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Sıfır Atık Projesi ile Dünya Bankası tarafından bir ilk olan İklim ve Kalkınma Liderlik Ödülüne layık görüldü.

Elazığ'da 2. Operasyon Yönlendirme Toplantısı yapıldı

Elazığ'da Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından 2. Operasyon Yönlendirme Toplantısı yapıldı.

4 bin 275 çiftçinin yararlanacağı süt toplama merkezi açıldı

Batı Karadeniz ve Akdeniz Bölgesinden 8 il ve 45 ilçenin yararlandığı Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma projesi adı altında 27 köye hizmet veren ve 4 bin 275 çiftçinin yararlandığı süt toplama merkezi, düzenlenen törenle açıldı. Proje çerçevesinde 4 milyon lira civarında malzeme alımı yapılarak üreticilerin hizmetine sunuldu.

Çocukluk hayalini gerçekleştirdi, köyüne otel yaptı

Çorumlu iş insanı çocukluk hayalini gerçekleştirerek doğup büyüdüğü köyüne yaz ve kış turizmine katkı sağlayacak bir otel yaptı. Otele, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından kırsal turizm destekleri çerçevesinde 1 milyon 79 bin TL'lik hibe sağlandı.

AK Parti'de siyasi partiler arası bayramlaşma töreni gerçekleşti

Kurban Bayramı dolayısıyla Adalet ve Kalkınma Partisi'nde siyasi partiler arası bayramlaşma gerçekleşti. Covid-19 salgını nedeniyle yaklaşık iki yılı aşkın süredir çevrimiçi olarak düzenlenen bayramlaşma töreni uzun bir aradan sonra ilk kez yüz yüze gerçekleşti.

Munzur Üniversitesi ile Fırat Üniversitesi arasında Stratejik Hammaddeler ve İleri Teknoloji Uygulamaları toplantısı

Munzur Üniversitesi Stratejik Hammaddeler ve İleri Teknoloji Uygulamaları Koordinatörlüğü ve Fırat Üniversitesi arasında Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programının ikinci toplantısı gerçekleştirildi.

TKDK verdi, kendi besi çiftliğini kurdu

Çorum'un Sungurlu ilçesinde Veteriner Hekim Çağlar Hedik, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan(TKDK) aldığı destekle Sungurlu'nun Çavuş köyünde 126 büyükbaş kapasiteli besi çiftliği kurdu.