Koronavirüs Haberleri

Koronavirüs Haberleri

'Kovid-19 vakaları azaldı, 'baktariyel pnömoni' salgını başladı'

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, son zamanlarda ciddi sayıda polikliniklere 'bakteriler pnömoni (zatürre)' hastalarının geldiğini belirterek, Enfeksiyonlara bağlı gelişen zatürreler çok sayıda polikliniklere gelmeye başladı. Bununla ilgili insanlarda hala korku var' dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener'den Covid sonrası devam eden şikayet uyarısı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Türkiye'de yaklaşık 5 milyon insanda Covid 19 sonrası vücutta devam eden şikayetlerden oluşan klinik tabloların gözükeceğini söyledi. Şener, En kısa sürede bu hastalık gurubu için bir tedavi şablonu oluşturulmalı' dedi.

İçişleri Bakanlığı: Müzik yayın saati gece 01.00’e kadar uzatıldı

İçişleri Bakanlığı, müzik yayın saatlerini yeniden belirlendi. Pandemi sürecinde saat 24.00'te sona erecek şekilde belirlenen müzik yayın saati gece 01.00'e kadar uzatıldığını açıkladı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yiyit: '10 güne kadar kalan kısıtlamalar kalkacak'

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, sağlık kuruluşları ve toplu taşımalardaki maske uygulaması kısıtlamalarının bir hafta, 10 güne kadar kalkacağını söyledi.

Sakarya'da kısıtlamasız bayram namazı

Koronavirüs kısıtlamalarının büyük oranda kalkmasıyla birlikte 2 yılın ardından Sakarya'da camide cemaatle bayram namazı kılındı.

Başkan Sayan belediye çalışanlarıyla iftarda bir araya geldi

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, koronavirüs salgını nedeniyle 2 yıldır iftarda bir araya gelemediği belediye çalışanlarıyla düzenlenen yemeğinde bir araya geldi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: 'Artık bu bayram bir arada olma zamanı'

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 'Artık bu bayram bir arada olma zamanı. Ama bir arada olduğumuzda da 65 yaş üzeri büyüklerimize, kronik hastalığı olanlara salgın öncesindeki gibi de dikkat etmemiz gerekiyor' dedi.

Son 24 saatte korona virüsten 14 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 14 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 2 bin 511 yeni vakanın olduğunu açıkladı.

..Ve kapalı alanlarda maske zorunluluğu kalktı. Açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi

Üç yıldır sürdürülen kapalı alanlarda maske zorunluluğu kalktı. Açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi

Son 24 saatte korona virüsten 23 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 23 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 4 bin 217 yeni vakanın olduğunu açıkladı.

Gaziantep'te Covid-19 salgını tamamen kontrol altında

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki kentteki son koronavirüs bilançosunu açıklayarak, 'Gaziantep'te Covid-19 tamamen kontrol altında ve sadece 25 civarında yoğun bakım hastamız var' dedi. Kentteki vaka sayılarının da ciddi bir düşüş yaşadığını ve 9 ilçenin 6'sında vaka sayısının sıfır olduğunu söyleyen Tiryaki, grip hisseden vatandaşların omicron varyantını çok hafif şekilde atlattığını söyledi.

Son 24 saatte korona virüsten 31 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 31 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 5 bin 529 yeni vakanın olduğunu açıkladı.

Son 24 saatte korona virüsten 25 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 25 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 6 bin 635 yeni vakanın olduğunu açıkladı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: 'Salgın devam ediyor ama etkisi iyice azaldı'

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 'Şu an geldiğimiz noktada yaklaşık günlük 5 bin 600 vaka ve 30 kişinin vefat ettiği bir süreçle karşı karşıyayız. Bu bize şunu gösteriyor, evet salgın devam ediyor ama etkisi iyice azaldı. Bu etkinin azalmasının devamını sağlamak da bizlerin elinde' dedi.

Kovid-19 salgınında normalleşme tedbirlerini içeren genelge yürürlükten kaldırıldı

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan genelgeye göre Covid-19 salgınında normalleşme tedbirlerini içeren genelge yürürlükten kaldırıldı.

İzmir'de bir doktor koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Unay, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Bursa'da fırın ve pastanelere Ramazan denetimi

Bursa'da zabıta ekipleri, Ramazan ayı öncesinde ilçe genelinde fırın, pastane ve unlu mamul imalathanelerine yönelik denetimlerini sıklaştırdı. Denetimlerde temizlik, ruhsat, hijyen ve gramaj kontrolü yapıldı. Ayrıca işletmelere koronavirüs tedbirlerine de uyması uyarısında bulunuldu.

Ankara İl Sağlık Müdürü: En son yaşadığımız pikin şu an iniş evresindeyiz

Ankara İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ahmet Zülfikar Akelma, 'En son yaşadığımız pikin de şu an iniş evresindeyiz. Yani şu an bizim Ankara'daki vaka yoğunluğumuz haftalık olarak da yayınlandığında en son geçen hafta 395'e kadar düştü. Bu binlerin üzerinde bir sayıydı'

Son 24 saatte koronavirüsten 63 kişi hayatını kaybetti

 Sağlık Bakanlığı aşılama verilerini açıkladı: “2 doz aşılamada ilk sırada yüzde 89,4’le Osmaniye. En düşük 2 doz aşılama yüzde 62,2’la Şanlıurfa oldu”

Çin'in Şanghay kentinde son 24 saatte 4 bin 500 Covid-19 vakası

Çin'in en büyük kenti olan Şanghay'da Belediye, kentte son 24 saatte 4 bin 500 koronavirüs (Covid-19) vakasının tespit edilmesinin ardından vaka sayılarının tehlikeli boyutlara ulaşması nedeniyle Şanghay'ın Pudong bölgesini 1 Nisan'a kadar kapatma kararı aldı.

Bilim Kurulu Üyesi İlhan'dan Ramazan öncesi umutlandıran açıklama

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 'Aşılamanın belli bir seviyeye gelmesi, bulaş ile ilgili insanların artık bilgi sahibi olması, kapalı ortamların temiz hava ile havalandırılmasına dikkat edilmesi ve kalabalıklar ile bir araya gelmeme durumu söz konusu olduğunda inşallah bayramda çok daha iyi rakamları görebileceğimizi düşünüyorum' dedi.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yanık Merkezi'nin açılışı yapıldı

Yılda 45 binin üzerinde hastaya hizmet vermesi planlanan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yanık Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Hastanenin Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit: Büyüklük olarak Avrupa'nın en büyüğü, açılışını daha bugün yaptık ama şimdiden 10 hastamız yattı bu şu demek; ilerleyen günlerde daha büyük bir nüfusa hizmet edeceğiz. 61 yatak kapasitesiyle hizmet vereceğiz ama bunu çok çok daha yukarılara katlayabilecek alt yapımız var' dedi.

'Pandemi ülke genelinde bitmediği sürece aşı silahımızı elden bırakmamalıyız'

Elazığ olarak aşılamada istenilen hedefe ulaşamadıklarını belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat ' Aşı karşıtlığı ve kararsız vatandaşlarımızın sayısı her geçen gün azalsa da aşılamada hala Türkiye ortalamasının altındayız. Pandemi ülke genelinde bitmediği sürece aşı silahımızı elden bırakmamalıyız' dedi.

Turkovac'ı geliştiren ERÜ Rektörü Çalış: Yeni başarılar bizi bekliyor

Yerli ve milli korona virüs aşısını geliştiren Erciyes Üniversitesi'nin (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, İnşallah daha nice başarılar elde edecek Erciyes Üniversitesi. Aşı başta olmak üzere birçok alanda, birçok bölümde yeni başarılar bekliyor bizi. Bunun da müjdesini vermek isterim dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Umarım bu yaz pandemiyi büyük oranda tamamlamış oluruz

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Havaların ısınmasıyla ve dış alanlara çıkmakla birlikte daha da salgının hızının kesileceğine inanıyorum. Umarım bu yaz bu salgını, büyük oranda pandemiyi tamamlamış oluruz. Böyle bir umudum var. İnşallah beklenmedik farklı bir gelişmez olmazsa bizi mahcup etmez diye düşünüyorum dedi.

Toksal, 'Fiziksel aktivite alışkanlığı koronavirüs sürecinin kolay atlatılmasını sağlayabilir'

Uzman fizyoterapist Arzucan Toksal, koronavirüs sürecinde fiziksel aktivitenin önemini anlattı.

Bir günde niye yüzde 2 daha fakirleştiğimizin hikayesi

Ekonomi basının duayen ismi Bayram Başaran, TL'nin bir günde yüzde 2 değer kaybetmesinin nedenlerini Akajans için yorumladı.

Bayram namazına pandemi engeli yok

Diyanet İşleri Başkan Ali Erbaş, "Ramazan Bayramı'nda camiler açık mı? Camilerde Ramazan Bayramı namazı kılınacak mı?" sorularına bugün açıklık getirdi. 

Bu dolar bolluğunda rezervimiz niye eksiye düştü? Çıkış yolu nerede?

Ekonomi medyasının duayen ismi Bayram Başaran'ın analizi: Pandemiyle beraber tüm dünyada hükümetler kolay çözümü buldu: Yoğun para basımı. Herkesin dersi şimdi ortak: Normalleşme ile beraber bu parayı enflasyona neden olmadan nasıl çekeceğiz? Ya da ne kadar enflasyona razı olacağız?Bu dolar bolluğunda rezervimiz niye eksiye düştü? Türkiye ekonomisi çıkış yolunu nasıl bulacak?

Covid-19 devlet, siyaset ve başarı... İngiltere örneği

Bayram Başaran, İngiltere'nin Kovid-19'la mücadelede kazandığı zaferin arka planındaki yönetim prensipleri ve yöntemi irdeledi.