Maliye Haberleri

Maliye Haberleri

Şırnak'ta 50 milyon maliyetle yapımı devam eden hastanede sona yaklaşıldı

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 50 milyona mal olan 40 yataklı devlet hastanesinin hizmete girmesine sayılı günler kaldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürüne 'Yılın Bilgi Teknolojileri Üst Yöneticisi' Ödülü

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Cebrail Taşkın dünyanın en iyi yöneticileri ve başarılı projelerinin ödüllendirildiği 'The Stevie Uluslararası İş Ödülleri (International Business Awards) programında Yılın Bilgi Teknolojileri Yöneticisi seçildi ve Altın Stevie Ödülünün sahibi oldu.

Bakan Nebati: 'Kur Korumalı TL Mevduat hesabını haksızca eleştirenlerin iyi niyetinden şüphe ediyorum'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kur Korumalı TL Mevduat hesabının ekonomiye önemli bir katkı sağladığını savunarak, 'Kur Korumalı TL Mevduat hesabını haksızca eleştirenlerin iyi niyetinden şüphe ediyorum' ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati: 'Vatandaşlarımızı gıda enflasyonuna karşı korumakta kararlıyız'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde yarından itibaren 30'dan fazla temel tüketim maddesine indirimli fiyat uygulamasına gidileceğini hatırlatarak, 'Vatandaşlarımızı gıda enflasyonuna karşı korumakta kararlıyız' dedi.

Bakan Nebati: 'Türkiye ekonomi modelimiz meyvelerini vermeye devam edecek'

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, sanayi üretiminin piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşmesiyle yıllık bazda yüzde 8,5 oranında artış kaydettiğini hatırlatarak, 'Yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı 'Türkiye Ekonomi Modeli'miz meyvelerini bugün verdiği gibi yarın da vermeye devam edecek' ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 'OECD içinde akaryakıttan en az vergi alan ülkeyiz'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Yüz Yüze 100 Gün programı çerçevesinde 'Buluşma ve İstişare Toplantısı'na katıldı. Programda konuşan Bakan Nebati, 'Son iki ayda dünyada petrol fiyatları yükselirken ana haberlerin manşetleriydi. Benzine, motorine zam sabah akşam manşetti. Dünyadaki fiyatlar arttı. OECD içinde akaryakıttan en az vergi alan ülkeyiz. Biz yüzde 24'lerde vergi alıyoruz.' dedi.

(ÖZEL) Avrupa'daki yüksek maliyetler gurbetçileri memleketlerinin sanayisine yönlendirdi

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden memleketleri Eskişehir'e gelen gurbetçiler, oto sanayide araçlarının bakımlarını yaptırmak için yoğunluk oluşturuyor.

Giresun'da domuzlar mısır tarlasına dadandı

Giresun'un Kemaliye köyünde aç kalan domuzlar mısır tarlalarına dadandı. Domuzların mısır tarlalarına girmesi vatandaş tarafından cep telefonuyla kaydedildi.

Devlet hibe etti, çiftçinin siyez üretim maliyeti düştü

Kastamonu'nun İhsangazi ilçesinde çiftçilerin üretim maliyetini düşürerek daha fazla gelir elde edebilmeleri için kurulan İhsangazi İlçe Merkezi ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, hazırladığı proje sayesinde hem siyez üretiminin ekiminin artmasını sağladı hem de çiftçinin üretim maliyetini düşmesini sağladı.

29 yıl önce 33 sivilin teröristlerce öldürüldüğü Başbağlar Katliamıyla ilgili 21 sanık hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde 29 yıl önce 33 sivilin teröristlerce öldürüldüğü Başbağlar Katliamı ile ilgili 21 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle hazırlanan iddianame, Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Soruşturma aşamasında 1'i adli kontrol şartıyla serbest bırakılan ve 20'si hakkında yakalama kararı çıkarılan sanıkların ilk duruşması 17 Ekim'de görülecek.

Simide zam isteyen esnafa, birlik başkanın tokat gibi cevap

Edirne esnafın simit zammı talebini reddeden birlik başkanı, üretim maliyetlerinin stabil gittiğini ve fiyatlarda oturuşma olduğunu ifade ederek, 'Biz hem esnafı koruyup kollayacağız hem de sokaktaki vatandaşı' açıklamasında bulundu.

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplandı

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin ev sahipliğinde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile komite üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

DEÜ'den Gündüz Tedavi Merkezi atağı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü tarafından yenilenerek kapasitesi artırılan Prof. Dr. Ahmet Uğur Yılmaz Gündüz Tedavi Merkezi ve Kemoterapi Ünitesi, Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar'ın katılımıyla törenle açıldı. Tadilat maliyeti yaklaşık 2 milyon lira olan merkezde aynı anda tedavi gören hastaların oranı yüzde 72 arıtılarak 29'dan 50'ye çıkarıldı.

Samsun'da 7 milyar TL'lik 47 proje

Devlet Su İşleri (DSİ) 7. Bölge Müdürlüğü'nün Samsun'daki yatırımlarının toplam maliyeti 6 milyar 649 milyon 261 bin 728 TL.

Finansal İstikrar Komitesi'nin 5. toplantısı Bakan Nebati başkanlığında yapıldı

Finansal İstikrar Komitesi'nin 5. toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda bankacılık, sigortacılık ve sermaye piyasaları sektörlerinin genel durumları ve gelecek döneme ilişkin yeni politika adımları ele alındı.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan: 'Türkiye'de doğal gazla ilgili bir kriz beklenmemekte'

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, salgın döneminde küresel ölçekte zarar gören turizm sektöründe Türkiye'nin dünya ortalamasının üzerinde bir toparlanma hızı gösterdiğini belirterek, Bu yıl turizm gelirinin 35 milyar dolar, ziyaretçi sayısının ise 45 milyon kişi olmasını bekliyoruz dedi. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Ukrayna ve Rusya krizinden dolayı doğal gazla ilgili tüm Avrupa'da büyük bir endişe olduğunu hatırlatarak, Türkiye'de doğal gazla ilgili bir krizin beklenmediğini kaydetti.

İngiltere'de başbakanlık yarışında aday sayısı 2'ye düştü

İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin liderini ve ülkenin yeni başbakanını seçmek için yapılan son oylamada, aday sayısı 2'ye düştü. Seçim yarışı, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Dışişleri Bakanı Liz Truss arasında olacak.

Bayram öncesi satılmayan derin dondurucular indirime girdi

Her sene Kurban Bayramı öncesinde büyük ilgi gören derin dondurucuları bu sene umulduğu gibi müşteri bulamayınca düzenlenen kampanya ile maliyet fiyatına satılmaya başladı.

Muradiye OSB genişliyor

Manisa Muradiye Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kıvırcık, altyapı inşaatının temel atma töreninde verdiği müjdeyle Muradiye OSB'nin genişleyeceğini belirterek, 'Manisa'da ilk defa bir organize sanayi bölgesi tarım alanlarına genişlemeyecek. Manisa'da ilk defa bir OSB 500 metrekare 50 bin metrekareye kadar sanayicisini içinde barındıracak. Manisa'da ilk defa bir OSB gerçek maliyetleri hesaplanarak sanayicisine uygun maliyetlerde ve şartlarda arsa tahsis edecek' dedi.

Bingöl'ün köylerinde GES yapımına başlandı

Bingöl'ün bazı köyünde içme suyu sondajının elektriği ve elektrik maliyetini azaltmak için Güneş Enerji Santralleri (GES) yapımına başlandı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Topçu: '15 Temmuz darbe girişiminin 158 milyon dolar doğrudan maliyeti var'

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu, 15 Temmuz darbe girişiminin 158 milyon dolar doğrudan maliyetinin olduğunu belirterek, Türkiye ne zaman uçağının başını kaldırıyor, bakıyorsunuz ya darbe, ya sağ-sol meselesi, ya Alevi-Kürt meselesi, ya Türk ya Türkmen meselesi ile bizi içimize kapatmaya çalışıyorlar dedi.

İngiltere'de eski Maliye Bakanı Sunak başbakan olma yolunda ilerliyor

İngiltere Başkanı Boris Johnson'ın istifasının ardından Muhafazakar Parti'nin yeni liderini ve ülkenin yeni başbakanını belirlemek üzere yapılan oylamada aday sayısı 5'e düşerken, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak 101 oy olarak yine birinci oldu.

İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliği ve başbakanlık için aday sayısı 6'ya düştü

İngiltere Başkanı Boris Johnson'ın istifasının ardından Muhafazakar Parti lideri ve ülkenin yeni başbakanını belirlemek üzere bugün yapılan oylamada aday sayısı 8'den 6'ya düştü. Oylamada eski Maliye Bakanı Rishi Sunak 88 oy ile birinci sırada yer aldı. İngiltere'de hükümet 18 Temmuz'da kendi içinde güven oylaması yapacak.

Sri Lanka Devlet Başkanı Rajapaksa'nın kardeşinin ülkeden ayrılması engellendi

Sri Lanka'da protestolar sonucu görevinden istifa edeceğini açıklayan Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın kardeşi olan eski Maliye Bakanı Basil Rajapaksa'nın ülkeden ayrılmasına izin verilmedi. Ana muhalefet partisi lideri Sajith Premadasa ise devlet başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Ekmekte maliyet kaynaklı artış

İstanbul'da 210 gram ekmek fiyatı 4 lira olarak belirlendi. Fırıncılar artan un, maya ve enerji fiyatlarından dolayı gelen fiyat artışını normal karşılıyor.

Bakan Nebati: 'Çalışanların yemek kartlarına yüklenen bir günlük yemek bedeli için 34 TL'lik istisna tutarını 1 Temmuz'dan itibaren 51 TL'ye çıkardık'

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, çalışanların refah seviyesini yükseltmek amacıyla atılan adımları hatırlatarak, İşverenlerce, işyerinde veya müştemilatında yemek verilmeyen durumlarda çalışanların yemek kartlarına yüklenen bir günlük yemek bedeli için 1 Ocak'tan itibaren geçerli olan 34 TL'lik istisna tutarını 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere 51 TL'ye çıkardık dedi.

İngiltere'de istifa eden bakan ve milletvekili sayısı 31'e yükseldi

İngiltere'de Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın istifasının ardından dünden bu yana istifa eden bakan ve milletvekili sayısı 31'e ulaşırken, hükümetin 5'te 1'i son 24 saatte istifa etti.

İngiltere'de istifa depremi: Sağlık Bakanı ve Maliye Bakanı istifa etti

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak görevlerinden istifa etti.

Türkiye'ye yatırım ilgisinde patlama var

Özellikle pandemi sonrası Uzakdoğu'dan mal temini konusunda yaşanan sıkıntılar ve yükselen maliyetlerin Avrupa'nın ve İtalya'nın Türkiye'ye olan ilgisini arttırdı.

Kırgızistan'a sempozyum için giden Türk hekim, kalp hastası çocuğa şifa oldu

Kırgızistan'da yaşayan 14 yaşındaki kalp hastası çocuğun hayatı Prof. Dr. Sertaç Çiçek'in bir sempozyum için ülkelerine gelmesiyle değişti. Küçük çocuğun ülkesinde gerçekleştirilemeyen tedavisini başarılı doktorun İstanbul'daki hastanesi üstlenirken Prof. Dr. Çiçek, Beni Kırgızistan'a bir konuşma için davet etmişlerdi, hastayla ilgili görüşlerimi almak istediler. Hipertrofik kardiyomiyopati dediğimiz kalıtsal bir kalp kası hastalığı var. Sadece o ülkede değil, dünyanın birçok ülkesinde bu tedavi gerçekleştirilemiyor. Bir maliyet çıkarmadan tedavisini tamamladık, son derecede başarılı oldu dedi.