Matematik Haberleri

Matematik Haberleri

1 milyon öğrenci, yaz okullarında hem eğleniyor hem öğreniyor

Milli Eğitim Bakanlığı, ilk kez öğrencilere yönelik dört farklı alanda yaz okulları açtı. Bilim, sanat, matematik ve yabancı dil eğitimlerinin yer aldığı okullarda, 1 milyon öğrenci eğitim görüyor.

Öğrenciler matematiği eğlenerek öğreniyor

Nevşehir'de açılan Matematik atölyesi, öğrencilerin matematik bilimine ait ön yargılarını yıkmayı ve matematiksel kavramları oyunlar aracılığı ile farkına varmadan öğrenilmesini hedefliyor.

Ezberleri bozan yeni nesil matematik kampı öğrencilerini bekliyor

Ataşehir Belediyesi, gençleri geleceğe hazırlamak ve bu yöndeki eksikliklerini tamamlamak amacıyla birçok çalışma düzenliyor. Bu çalışmalarda birisi de yeni başlayacak olan 'Sayısal Mantık ve Yeni Nesil Matematik Kampı'.

Matematik ve İngilizce yaz okulu dergileri yayında

Matematik ve İngilizce öğretiminde eğlenceli ve günlük yaşamla ilişkili etkinlikler içeren yeni yaklaşımların kullanıldığı, yaz okulu programına uygun matematik ve İngilizce yaz okulu dergileri hazırlandı.

Bakan Özer: 'İlk kez İngilizce ve Arapça Destekleme Yetiştirme Kursları açacağız'

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, '2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren Türkçe, matematik ve fen bilimlerine ilave olarak ilk kez İngilizce ve Arapçadan da Destekleme Yetiştirme Kursları açacağız' açıklamasında bulundu.

Aratos'un anıt mezarının bu yıl ziyarete açılması hedefleniyor

Mersin'de, tarihi yaklaşık 3 bin 500 yıl öncesine dayanan Soli Pompeiopolis Antik Kentinde bu yıl da kazılar, astronomi biliminin kurucusu, şair ve matematikçi Aratos'un anıt mezarında gerçekleştiriliyor. Bugüne kadarki çalışmalarda yuvarlık planlı bir mezar yapısı ve mezar odasına girişi sağlayan dar ve uzun geçit anlamına gelen 'dromos' bulunurken, kazı ekibinin bu yılki hedefi, Aratos'un anıt mezarını ziyarete açmak.

Matematik ile Türk Dili ve Edebiyatı sınavı belirleyecek

Uğur Okulları Sınavlar ve Yayınlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt ve Lise Akademik Kurulu, öğrencilerden alınan bilgilere göre YKS'nin birinci oturumu olan TYT'yi ve ikinci oturumu olan AYT'yi değerlendirdi. Yapılan yorumda sınav ile ilgili, 'Matematik ile Türk Dili ve Edebiyatı sınavı belirleyecek' ifadelerine yer verildi.

2022 AYT'de Matematik soruları geçen yıla göre daha kolaydı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) bugün 10.15-13.15 saatleri arasında uygulandı. AYT'ye yaklaşık 2 milyon 56 bin 512 adayın girdiği tahmin ediliyor. 126 sorudan oluşan AYT için 180 dakika süre tanındı. AYT'nin YKS puanındaki ağırlığı ise yüzde 60 olarak belirlendi. Uzmanlar tarafından değerlendirilen sınav için 'Matematik soruları geçen yıla göre daha kolaydı' yorumu yapıldı.

YKS'de sürenin uzatılması sınavdaki başarı oranını yükseltebilir

YKS'nin ilk oturumu olan TYT, bugün sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Bu yıl TYT'ye başvuran öğrenci sayısı geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 25 artarak 3 milyon 250 bin oldu. 120 sorudan oluşan TYT'nin 135 dakika olan sınav süresi, bu yıl 30 dakika artırılarak 165 dakika olarak uygulandı. Sınav süresindeki bu artış, öğrencilerin matematik sorularına daha çok vakit ayırmalarına ve tüm soruları okumalarına olanak sağladı.

2022 TYT sınavı değerlendirildi: Geçen yıla göre matematik kolay, Türkçe zorlayıcı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün gerçekleşti. Sınavı değerlendiren uzmanlar, geçen yıla göre matematik sorularının kolay, Türkçe sorularının ise zor olduğunu dile getirdi.

Matematik artık dijital ortamda daha eğlenceli

Erzurum'da lise öğrencileri yaptıkları yazılım ile matematik dersini dijital ortama taşıdı. Matematik dersinin konularından olan mutlak değer konusunu artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla sanal ortama taşıyan öğrenciler yeni bir öğretim sistemi geliştirdiler.

Uzmanından son YKS uyarıları

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na sayılı günler kala tavsiyelerini ve değerlendirmelerini aktaran Uğur Okulları Sınavlar ve Yayınlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt, 'TYT süresinin 30 dakika uzatılması adaylar için avantaj. Geçmiş yıllarda öğrencilerin tüm soruları çözmek için zamanı kalmıyordu. Şimdi daha çok net çıkarma şansları var. Sınavda 1 tarih sorusu ile 1 matematik sorusu eş değerdedir. Adaylar bu avantajı iyi kullanırsa çalışmalarının karşılığını alabilir' dedi.

Bakan Özer müjdeyi Bilecik'te verdi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yıllardır Türkçe, matematik, fen okuryazarlığının konuşulduğunu, ama kültür okuryazarlığı hiç konuşulmadığı söyleyerek, 2022-2023 eğitim öğretim yılıyla birlikte öğrencilerimizin bu toprakların kültürel kodlarını, değerlerini hem öğrenme hem de içselleştirmeleri ile ilgili yeni bir süreci başlatacağız dedi.

Bingöl'de Matematik Şenliği düzenlendi

Bingöl'de öğrencilerin küçük yaştan itibaren matematiği sevmelerini sağlamak amacıyla, Matematik Şenliği düzenlendi.

Batman'da matematik seferberliği başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca 'Her yerde matematik' anlayışıyla hazırlanan matematik seferberliği Batman Şehit Şenay Aybüke İl Halk Kütüphanesi'nde kurulan matematik atölyesi ile birlikte başladı.

Milli Eğitim Bakanı Özer, 'kronik bir problem' diyerek açıkladı: 'İngilizce yaz okulunu açıyoruz'

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Çankırı'da anaokulunun açılış töreninden yaptığı açıklamada, 4. sınıftan 12. sınıfa, tüm öğrencilerimizi oyun kıvamındaki matematik seferberliğiyle yaz okulunda buluşturuyoruz. Dördüncüsü yıllardan beri kronik bir problem olan yabancı dille, İngilizce ile ilgili, bunu çözmek için İngilizce yaz okulunu açıyoruz dedi.

Gazi Üniversitesi öğrencileri Matematik Müzesi'ne hayran kaldı

Açıldığı günden bugüne okul gezilerinin uğrak noktası olan Sincan Matematik Müzesi, bu kez geleceğin matematik öğretmenlerini ağırladı. Gazi Üniversitesi Matematik Eğitimi Bölümü öğrencileri, ziyaret ettikleri müzeye hayran kaldı.

Milli Eğitim Bakanı Özer: 'Bu sene ilk kez yaz okulu açma kararı verdik'

Kadıköy'de bulunan Erenköy Kız Lisesi'nde eğitimci, Yazar Alev Alatlı'nın isminin verildiği kütüphane, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in katılımı ile açıldı. Programda konuşan Bakan Özer, 'Tüm öğrencilerimizin yazın Türkiye'nin neresine giderlerse gitsinler ücretsiz bir şekilde katılıp, yararlanabilecekleri yaz kursu açıyoruz. 4. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilerimizin yazın matematik yaz okullarına katılabilecekleri yaz okulları açıyoruz' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Özer: 'Eğitimde fırsat eşitliğinin kilit taşının da matematik öğretiminin olduğuna inanıyorum'

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), TÜBİTAK ve üniversiteler ile iş birliğinde matematik dersinin günlük yaşam becerilerine uyarlanıp öğrenimini amaçladığı Matematik Seferberliği Tanıtım Töreni'nde öğrenciler ile buluşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 'Eğitimde fırsat eşitliğinin kilit taşının da matematik öğretiminin olduğuna inanıyorum. Matematik hepimize lazım' dedi.

Bilim Beyoğlu Türkiye birincisi oldu

Beyoğlu'nda çocukları erken yaşlarda bilim, teknoloji ve matematikle buluşturan Beyoğlu, nisan ayı itibariyle 51 bin 829 öğrenci sayısına ulaşarak Türkiye genelinde en çok öğrenciye eğitim sağlayan bilim merkezi oldu.

Öğretim üyesi memleketi Hatay'da ilk defa yetiştirdi

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Oğuz Kılıçoğlu'nun Hatay'da ilk defa üretimini gerçekleştirdiği enginarın hasadına başlandı.

Sultangazi Belediyesi 'Tutam Tutam Matematik Festivali'ne katıldı

Matematiği korkutucu olmaktan çıkarıp herkese sevdirmeyi amaçlayan 'Tutam Tutam Matematik Festivali', 14-15 Mayıs'ta, Galatasaray Üniversitesi'nin Ortaköy Kampüsü'nde gerçekleşti. Birbirinden keyifli ve eğitici etkinliklerle matematiğin eğlenceli yanını gösteren festivale katılım yoğundu. Festivalde, Sultangazi Belediyesi'nin Matematik ve Akıl-Zek Standı da her yaştan ziyaretçinin uğrak noktası oldu.

Mikrobiyolojide yapay zeka kullanım alanları bilim dünyası ile paylaşıldı

Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti ve KKTC Mikrobiyoloji Platformu'nun düzenlediği etkinlikle mikrobiyoloji ve sağlıkta 'yapay zeka' ile matematiksel modelleme uygulamalarının kullanım alanları ele alındı.

Renklerin gücü birleşti matematik daha eğlenceli hale geldi

Hitit Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Çorum'da bir ilköğretim okulunda öğrencilerin Matematik dersini güle oynaya öğrenebilecekleri yöntem geliştirdi.

Matematik Olimpiyatında Avrupa ikincisi olan Türk öğrenciler yurda döndü

Macaristan'da düzenlenen 11. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı'nda bir altın, iki gümüş ve bir bronz olmak üzere 4 madalya Avrupa ikinciliği elde eden Türk öğrenciler, yurda döndü.

Matematik bölümü öğrencilerine okurken iş imkanı

Mesleki Uygulama Programı ile Türkiye'deki fen-edebiyat fakülteleri içerisinde bir ilki başlatan OMÜ Matematik Bölümü, şimdi de Sihirli Matematik Eğitmenliği Sertifika Programı ile öğrencilerine daha 2. sınıfta iş imkanı sağlayacak.

Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı'nda tarihi başarı

Türkiye, 11. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı'nda 31 Avrupa ülkesi arasında 2. sırada yer alarak tarihi bir başarı elde etti.

Öfkeli veli, öğrencilerin gözü önünde öğretmeni darp etti

Kocaeli'de oğluyla kavga eden öğrenciyi bulmak için sınıfa giren veli, öğrenciyi korumak isteyen matematik öğretmenine saldırdı. Türk Eğitim-Sen üyeleri ise okul önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

Matematiği sevdiren müze

Ankara'da Sezar şifrelemesi, Napier'in kemikleri, Örüntüsel ritmik saymanın da yer aldığı Sincan Belediyesi Matematik Müzesi, öğrencilere matematiği sevdiriyor.

Bakan Karaismailoğlu: '1915 Çanakkale Köprüsü'nde işlerimiz tamam'

ÇANAKKALE (İHA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, '1915 Çanakkale Köprüsü'nün Cuma günü açılmasını büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz. İşlerimiz tamam, artık ortalığı toparlıyoruz. Bu köprü üzerinde binlerce matematik formülü var. O yüzden gurur vesilesi bu köprü' dedi.