Meb Haberleri

Meb Haberleri

Öğrencilerin ürettiği 25 bin adet daha ahşap oyuncak, MEB'e gönderildi

Kastamonu'da meslek lisesi öğrencileri tarafından Türkiye'deki okullara gönderilmek üzere üretilen 25 bin oyuncak daha Milli Eğitim Bakanlığına teslim edildi.

MEB ile TOBB arasında mesleki eğitim merkezleri alanında iş birliği yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında, mesleki eğitim merkezleri ile TOBB'a bağlı oda ve borsaların eşleştirilmesini, söz konusu merkezlerindeki öğrenci sayısının artırılmasını, oda-borsa üyesi şirketlerin bu merkezlerden daha fazla öğrenci almasını öngören Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü imzalandı.

LGS kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca LGS kapsamında, yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları meb.gov.tr ve sonuc.meb.gov.tr adreslerinden erişime açıldı.

İmece usulü ihale

İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Çatalca Mahallesi, unutulmuş köy geleneklerinden imece usulünü duygulandıran bir davranışla hayata geçirdi. Köylerine okul yaptırmak isteyen köy sakinleri, ihaleye girerek Orman Genel Müdürlüğünün lojman ve arazisini 2 milyon 300 bin liraya almaya hak kazandı. Çatalcalılar, kimseden destek gelmezse ihale meblağını ödemek için tarlasını, hayvanını satmayı göze aldı; bazı köylüler ise okul yaptırmak için emekli maaşlarından vazgeçti.

Bakan Özer, Dijital İstihdam Eşleştirme Platformu tanıtım programına katıldı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki eğitim merkezi programı ile oluşan istihdam hareketliliğini daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesi; işletmelerin çırak, stajyer ve mezun durumdaki kişilerin alanında ve nitelikli istihdamlarıyla ilgili önemli bir ihtiyacın giderilmesi amacıyla MEB, İTO ve İSO iş birliği ile hayata geçirilen Dijital İstihdam Eşleştirme Platformu'nun tanıtım programına katıldı.

MEB'ten İş'te Mesleğim Eğitim İş Birliği Protokolü

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim AŞ ve Kalyon Güneş Enerjisi Üretim AŞ arasında güneş enerjisi sistemleri alanında istihdam edilmiş çalışanların mesleki eğitim süreçlerini hayata geçirmek amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Türk hacıların yaş ortalaması 54'e indi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş 2 yıllık hasretten sonra yeniden Kabe'ye kavuşmanın heyecanını yaşadıklarını belirterek, 'Hac, iman ve tevhid inancını, birliktelik ruhunu yaşatan bir ibadettir. Mebrur bir haccın karşılığı cennettir. Hac yapanların annelerinden doğdukları günkü gibi olacağı müjdesini Peygamber Efendimiz veriyor' dedi.

Tercih döneminin gözdesi: TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında imzalanan protokolle kurulan TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde havacılık alanında geleceğin teknisyen ve mühendisleri yetişiyor.

48 komando Suriye'ye dualarla uğurlandı

Batman İl Jandarma Komutanlığında görevli subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşan toplam 48 komando, 'Suriye Görev Gücü' çerçevesinde Suriye'nin Mebruka kentine dualarla uğurlandı.

Meslek lisesinde okuyanların ailesine aylık 500 lira verilecek

Gaziantep'te Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerini Destekleme İşbirliği protokolü imza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı (MEB) Mahmut Özer, bugün kadın şiddetten bahsedenlerin 28 Şubat sürecinde başörtüsünden dolayı kız çocuklarının okuyamamasına ses çıkarmadığını belirterek, '28 Şubat sürecinin mesleki eğitim merkezlerinden uzaklaştırdığı başarılı öğrenciler artık mesleki eğitim merkezlerine gitmeye başladı' dedi. Öte yandan, imzalanan protokolle, meslek lisesinde okuyanlara aylık 500 lira destek verilecek.

'MEB Çocuk Yaz Tatili Etkinlik Kitapları' yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk kez MEB Çocuk Yaz Tatili Etkinlik Kitapları hazırlandı. İlk ve ortaokul öğrencilerinin eğlenerek öğrenmesini sağlamak, bilim ve teknolojiye olan meraklarını güçlendirmek ve doğayla ilgili farkındalıklarını artırmak amacıyla iki kitaptan oluşan etkinlik seti yayımlandı.

14. Uluslararası MEB Robot Yarışması başladı

Şanlıurfa'da dört gün sürecek 14. Uluslararası MEB Robot Yarışması Göbeklitepe teması ve 'Ahican tarihin sıfır noktasında sloganıyla başladı.

Fethiye'de dolandırıcılık operasyonu

Muğla'nın Fethiye ilçesinde dini duygularını istismar ederek, yaptığı ürünleri yüksek meblağlara satarak vatandaşları dolandıran üç şüpheli polis tarafından yakalandı.

Uzmanlar 2022 LGS'yi yorumladı

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) uyguladığı, 8. sınıf öğrencilerinin girmiş olduğu Liselere Geçiş Sistemi Sınavı, Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Bakan Özer, LGS çerçevesindeki sınavın canlı olarak takip edildiği merkezde

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS çerçevesindeki merkezi sınavın canlı olarak takip edildiği MEB Sınav Koordinasyon Merkezini ziyaret etti.

MEB ile RTÜK arasında 'Medya Okuryazarlığı İş Birliği Protokolü' imzalandı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 21'inci yüzyılda yeni tehditlerle karşı karşıya olduğumuzun da farkındayız. Her ne kadar 21'inci yüzyıl özgürlükler yüz yılı olarak varsayılsa ve iddia edilse de aslında bağımlılıkların çok fazla arttığı bir yüzyılla karşı karşıyayız dedi.

Milli Eğitim Bakanı Özer, TEKNOFEST'te MEB'in standını ziyaret etti

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye dışında ilk kez Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen TEKNOFEST'te MEB'in standını ziyaret etti.

MEB, LGS ve YKS’ye hazırlanan öğrencilere 15 milyon yardımcı kaynak

MEB, LGS ve YKS’ye katılacakların sınava hazırlıklarına destek amacıyla öğrencilere bugüne kadar 15 milyon yardımcı kaynak ulaştırdı. Her öğrenci grubunun ihtiyacına yönelik yardımcı kaynak paylaşıldığını belirten Bakan Mahmut Özer, “Destekleme ve yetiştirme kurslarımızda onlara yönelik sunduğumuz ücretsiz programların yanı sıra her ay yayımladığımız yardımcı kaynaklarda da sınav gruplarına ayrıcalıklar tanıdık” dedi.

Genç mühendise MEB'den yurt dışı eğitim bursu

Yaşar Üniversitesinde elektrik-elektronik mühendisliği bölümünden lisans ve yüksek lisans eğitimini tam burslu olarak dereceyle tamamlayan Elif Özen, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yurt dışı lisansüstü öğrenim bursluluk programını kazandı. Özen, kazandığı bursla yurt dışında dünyaca sayılı üniversitelerde doktora eğitimi alma fırsatı bulacak.

MEB: 'Geleceğin siber muhafızları, yazılımcıları bu lisede yetişiyor'

Milli Eğitim Bakanlığı, siber güvenlik alanında nitelikli insan gücü yetiştirmek ve dijitalleşen yeni dünyaya ayak uyduran nesilleri desteklemek adına Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini açtı.

Milli Eğitim Bakanı Özer: 'Eğitimde fırsat eşitliğinin kilit taşının da matematik öğretiminin olduğuna inanıyorum'

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), TÜBİTAK ve üniversiteler ile iş birliğinde matematik dersinin günlük yaşam becerilerine uyarlanıp öğrenimini amaçladığı Matematik Seferberliği Tanıtım Töreni'nde öğrenciler ile buluşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 'Eğitimde fırsat eşitliğinin kilit taşının da matematik öğretiminin olduğuna inanıyorum. Matematik hepimize lazım' dedi.

MEB, İSO ve Casper mesleki eğitimde iş birliği protokolü imzaladı

Bilişim teknolojileri odaklı mesleki eğitime Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Casper'dan büyük destek geliyor. MEB ve İSO'nun, Casper iş birliğiyle hayata geçirdiği Mesleki Eğitim Merkezleri (MESEM) Bilişim Teknolojileri İş Birliği Projesi ile şartları karşılayanlar 6 ay gibi kısa sürede bilişim teknolojileri alanında istihdam imkanı bulacak.

MEB ile TED arasında 'Okul Kütüphanelerinin Zenginleştirilmesi' protokolü imzalandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Eğitim Derneği (TED) arasında 'Okul Kütüphanelerinin Zenginleştirilmesi' konulu protokol töreni gerçekleştirildi. Protokol ile yaklaşık bin 500 okula, Türk ve Dünya Klasiklerinden oluşan toplamda 150 bin kitaplık bir katkı sağlanacak.

MEB'den 'Çevre Dostu 1000 Okul' projesi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 'Çevre Dostu 1000 Okul Projesi' tanıtım törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Özer, 'Bizim hedefimiz 1000 okul ile başlayıp 57 bin 108 okulumuzun tamamının çevre dostu okular olması' dedi.

Özel yetenekli öğrenciler için duygu gelişimi ve öz düzenleme alanlarında psikoeğitim programları hazırlandı

Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) eğitim alan özel yetenekli öğrencilerin sosyal duygusal ve akademik gelişimlerini desteklemek amacıyla 'duygu gelişimi' ve 'öz düzenleme' alanlarında psikoeğitim programları hazırlandı. orgm.meb.gov.tr internet adresinde paylaşılan programlar, Türkiye'de özel yetenekli bireylere yönelik uygulama temelli olarak hazırlanan ilk çalışma olma özelliği taşıyor.

MEB, 'Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi' başlattı

Milli Eğitim Bakanlığınca okullar arası başarı ve imkan farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek amacıyla 'Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi' hayata geçirildi. Proje için 3 milyar liralık bütçe ayrıldı.

MEB’in gündeminde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği dersi yok

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" olarak yeni bir ders ihdas edilmesine ilişkin hâlihazırda bir çalışma bulunmadığını bildirdi.

MEB’den öğrencilere mobil soru bankası

Bakanlık, öğrencilerin cep telefonu ile harcadıkları zamanın daha kaliteli ve akademik açıdan yararlı hâle getirilebilmesi için mobil uygulama hazırlattı.  Uygulamanın eğitim yılının ikinci döneminin başında yayına alınması planlanıyor.

500 bin tabletin dağıtımı ocakta tamamlanacak

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, EBA kapsamında 500 bin tablet bilgisayarın dağıtımının ocağın ikinci haftasına kadar tamamlanmasını planladıklarını bildirdi.