Parlamento Haberleri

Parlamento Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Terör örgütlerinin bir güvenlik örgütü olan NATO'ya girmesine evet diyemeyiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, 'Şu anda Avrupa Birliği üyesi ülkelerin birçoğu bu terör örgütlerini bırakın kabullenmeyi kendi parlamentolarında bunlara konuşmalar yaptırıyorlar. Kendi parlamentolarında bunlara yer veriyorlar, imkanlar sağlıyorlar. Silah, mühimmat temini yapıyorlar. Bunları biz biliyoruz, görüyoruz. Mağduru da biz olduğumuza göre kimse kusura bakmasın bu terör örgütlerinin bir güvenlik örgütü olan NATO'ya girmesine evet diyemeyiz' dedi.

Finlandiya parlamentosu NATO'ya üyelik başvurusunu onayladı

Finlandiya parlamentosu, hükümetin NATO'ya üyelik başvurusu teklifine onay verdi.

Lübnan'da Hizbullah ve müttefikleri parlamentoda çoğunluğu kaybetti

Lübnan'da pazar günü yapılan genel seçimlerde Hizbullah ve Hristiyan müttefikleri Meclisteki çoğunluğu kaybetti.

Hırvatistan'da euroya geçişin önünü açan yasaya onay

Hırvatistan parlamentosunda 2023 yılında euroya geçişin yolunu açan yasaya onay verildi.

Yunan parlamentosu ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması'nı onayladı

Yunanistan parlamentosu, ülkede protestolara neden olan ve ABD'nin ülkede yeni üsler açmasına izin veren ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması'nı (MDCA) onayladı.

Beykoz'da E-Parlamento gençlik oturumu gerçekleştirildi

Beykoz'da Uluslararası E-Parlamento Gençlik Oturumu gerçekleştirdi. Oturumda sürdürülebilir şehir ve yaşam alanları üzerinde gençlerin yaşam alanı algısı ve yeşil gelecek için sürdürülebilir kent stratejileri ve uygulama örneklerinden bahsedildi. Programda ayrıca interaktif anket programında kullanılarak online ve yüz yüze programa katılan katılımcıların düşünceleri alındı.

Rusya'dan Litvanya'ya 'terör' tepkisi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Litvanya parlamentosunun Rusya'yı terörizmi destekleyen ve uygulayan bir devlet olarak kabul etme kararına yönelik, Tam olarak bir provokasyon ve aşırıcılık dedi.

İngiltere Parlamentosu'nun açılış konuşmasını Kraliçe yerine oğlu Prens Charles yaptı

İngiliz Parlamentosu'nun yeni yasama yılının açılış konuşmasını Kraliçe 2. Elizabeth yerine oğlu Prens Charles yaptı. Prens Charles, yaptığı konuşmada hükümetin önceliklerini açıkladı.

Kraliçe Elizabeth, 59 yıl sonra ilk kez İngiltere Parlamentosu'nun resmi açılışına katılmayacak

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, her yıl katıldığı İngiltere Parlamentosu'nun resmi açılış törenine 59 yıl sonra ilk kez katılamayacak.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: 'Türkiye'ye yeni bir anayasa gereklidir'

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye'ye yeni bir anayasanın gerekli olduğunu belirterek, 'İçerikten bağımsız olarak tamamen, halkın serbest oylarıyla seçilmiş parlamentonun bir anayasa yapması gerekiyor. Türkiye bunu hak ediyor şu andaki anayasa ne kadar değişiklikler yapılmış olsa da askeri dönemde yapılmış bir anayasa' dedi.

İngiltere'den Ukrayna'ya 300 milyon poundluk askeri destek paketi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, videokonferans yoluyla Ukrayna parlamentosuna yaptığı hitabında, Ukrayna'ya 300 milyon poundluk askeri destek paketini duyurdu.

Slovenya'da resmi olmayan sonuçlara göre liberaller seçimi önde götürüyor

Slovenya'da düzenlenen parlamento seçimlerinde sandıkların kapanması ile yayınlanan sandık çıkış anketine göre Robert Golob liderliğindeki liberal Özgürlük Hareketi (PS) oyların 35,8'ini aldı.

Ukrayna'da sıkıyönetim 30 gün daha uzatıldı

Ukrayna Parlamentosu, 26 Nisan'da son bulacak olan sıkıyönetim uygulamasını 30 gün daha uzatma kararı aldı.

Rusya, Kanadalı 87 senatöre yaptırım kararı aldı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kanada tarafından Rus parlamentosu üyelerine uygulanan yaptırımlara karşılık olarak 87 Kanadalı senatörün yaptırım listesine alındığını açıkladı.

Gürcistan'da Bucha protestosu

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki parlamento binası önünde, Ukrayna'nın Bucha ve diğer şehirlerindeki Rusya saldırısı protesto edildi. Göstericiler, elleri arkadan bağlı şekilde parlamento binasının önünde yere yattı.

Zelenskiy, Rus saldırılarının başlamasından bu yana 19 parlamentoya hitap etti

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarının başlamasından bu yana Avrupa Parlamentosu ve 18 ülkenin parlamentolarına hitap etti.

Pakistan’da parlamento feshedildi, erken seçim yapılacak

 Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Başbakan İmran Han’ın talebinin ardından Ulusal Meclisi feshetti. Ülke erken seçim gidiyor.

Zelenskiy Belçika parlamentosuna hitap etti: 'Barış elmastan daha değerli'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Belçika parlamentosuna yaptığı hitabında, Rusya elmaslarının en değerlileri Anvers'te satılıyor. Rus gemilerinin bu limandaki gelirleri de büyük. Barış elmastan daha değerlidir'' dedi.

Baybatur: 'Dünya bu başarıyı konuşuyor'

Rusya-Ukrayna müzakerelerinin İstanbul'da yapılmasının Türkiye'ye olan güvenin önemli bir göstergesi olduğunu belirten AK Parti Manisa Milletvekili ve Türkiye ve Rusya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Murat Baybatur, Ukrayna'da akan kanın durması için süreci arzu edilen çerçevede barışa götürebilecek yegne ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Pakistan'da parlamentoya Başbakan Khan'ın görevden alınması için gensoru önergesi verildi

Pakistan parlamentosu, muhalefetin Başbakan Imran Khan'ın görevden alınması için verdiği gensoru önergesini kabul etti.

Zelenskiy'den İsrail'e: 'Neden Rusya'ya karşı yaptırım uygulamadınız?'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy İsrail parlamentosuna yaptığı hitabında, İsrailli milletvekillerine seslenerek, 'Neden Rusya'ya karşı yaptırım uygulamadınız?' dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Avrupa'da bir halk yok ediliyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bugün Alman Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, 'Avrupa'da bir halk yok ediliyor, yok edilmeye çalışılıyor' dedi.

Meclisin 2020 performansı mercek altında

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, parlamentonun 2020 karnesine ilişkin olarak Başkan Şentop'tan bilgi talep etti.