Sanayi Haberleri

Sanayi Haberleri

Antalya'da satılan üç konuttan birini yabancılar aldı

Temmuz ayında Antalya'da her üç konuttan biri yabancılara satıldığını belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Davut Çetin, 'Yabancıların konut alımlarında önceki yıllarda Irak ve İran uyruklular önde olurken nisan ayından bu yana Rusya Federasyonu uyrukluları öne geçmiş ve bu yılın yedi aylık döneminde Rusya vatandaşlarının konut alımlarındaki payı yüzde 17'ye çıkmıştır' dedi. Davut Çetin, yabancılara konut satışında Antalya'nın İstanbul'u geçtiğini de söyledi.

Yalova Makine İhtisas OSB'de 4'üncü fabrikanın temeli atıldı

Yüzlerce fabrikada on binlerce kişinin istihdamının sağlanacağı Yalova Makine Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 4'üncü fabrikanın temeli düzenlenen törenle atıldı.

Elazığlı sanayi ustası yakıt tasarrufu sağlayan cihaz üretti

Elazığ'da çocukluk yıllarından beri oto tamirciliği yapan Mehmet Erçel, otomobillerde motorun ömrünü uzatan, yüzde 30'a kadar yakıt tasarrufu sağlayan ve egzoz gazını yüzde 90 oranında azaltan mekanik turbo cihazı üretti.

TUSAŞ ödüle doymuyor: 3 'Altın Stevie' ödülünün sahibi oldu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), ödülleri silip süpürmeye devam ediyor. TUSAŞ, Stevie tarafından düzenlenen organizasyonda 3 'Altın Stevie' ödülüne layık görüldü.

Başarılı öğrenciler bu üniversiteyi tercih etti

Savunma sanayi ve tarım bilimleri üzerinde ihtisaslaşarak bu yıl ilk kez lisan öğrencisi kabul eden Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesine başarılı öğrenciler yoğun ilgi gösterdi, üniversitenin tüm bölümleri yüksek puanlı öğrencilerle doldu.

Çorapçılar sanayi sitesinde korkutan yangın

Başakşehir, Çorapçılar Sanayi Sitesinde suni deri üretim yerinde yangın çıktı. Alevler içinde kalan iş yeri itfaiye ekiplerince 1 saatlik çalışmanın ardından söndürüldü.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Dere: 'Türkiye'de ilk, Avrupa'nın sayılı yatırımlarından birinin temelini atıyoruz'

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Türkiye'nin savunma sanayiinde çağ atladığını belirterek, 'Türkiye'de ilk, Avrupa'nın sayılı yatırımlarından birinin temelini atıyoruz' dedi.

Otoyolda refüje çarpıp devrilerek yanan tırın sürücüsü öldü.

Osmaniye organize sanayi kavşağında sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu refüje çarparak devrilen tırın sürücüsü yaşamını yitirdi.

Savunma sanayii fuarı 'Metaverse'e taşındı

SAHA İstanbul, savunma sanayii fuarını 'Metaverse'e taşıyor. SAHA Expo, bu sene 25-28 Ekim tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde fiziki fuarın ardından, tüm dünyadan ziyaretçilerin avatarlarıyla fuarı gezmelerini, projeleri incelemelerini sağlayacak 'Metaverse' Fuarını da düzenleyecek.

Bakan Nebati: 'Türkiye ekonomi modelimiz meyvelerini vermeye devam edecek'

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, sanayi üretiminin piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşmesiyle yıllık bazda yüzde 8,5 oranında artış kaydettiğini hatırlatarak, 'Yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı 'Türkiye Ekonomi Modeli'miz meyvelerini bugün verdiği gibi yarın da vermeye devam edecek' ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ikinci en büyük tarıma dayalı OSB'si Kozaklı'ya kuruluyor

Nevşehir'in Kozaklı ilçesine kurulacak olan Türkiye'nin 2. en büyük jeotermal kaynaklı sera organize sanayi bölgesinin kuruluş müjdesini Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci Twitter hesabından duyurdu.

Kadın girişimciler mutfakta sıfır atığa dikkat çekti

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından yiyecek içecek sektörünün nitelikli personel ihtiyacının karşılanması hedefiyle kurulan BTSO Mutfak Akademi, TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu'nu ağırladı.

Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Başkent OSB'de Dış Ticaret İstihbarat Merkezi kuruldu

Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi kurularak firmaların başvurularına açıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Çorlu'da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası (Çorlu TSO) bünyesine kazandırılan Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.

TEI ve BOTAŞ arasında iş birliği anlaşması

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) ve Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Başkent firmaları savunma sanayinin devleri listesinde

Savunma sanayiinde dünyanın en büyük şirketlerinin sıralandığı ve dünyanın en prestijli savunma sanayii listesi olarak kabul edilen 'Defense News Top 100 2022 yılı listesinde başkentten 3 firma yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Slovenya ile savunma sanayinde iş birliği mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İki başbakan sıfatıyla 11 yıl önce, imzaladığımız stratejik ortaklık anlaşması ülkemiz arası ilişkilerde çarpan etkisi yaptı. Slovenya ile dostluk, müttefiklik ve stratejik ortaklık temelinde gelişen dayanışmamızın, önümüzdeki dönemde Türkiye'nin AB'ye katılım süreci dahil her alanda daha da güçleneceğine inanıyorum. 2 NATO müttefiki olarak savunma sanayi alanında atacağımız pek çok ortak adım olduğu kanaatindeyim' dedi.

Fiyat İstikrarı Komitesi tarımsal ürünler ve konutta fiyat artışına karşı alınabilecek önlemleri görüştü

Fiyat İstikrarı Komitesi, önümüzdeki ekim ayında tarımsal ürünlerde arz-talep dengesinin sağlanması, konut piyasasında fiyat mekanizmasını bozan adımlara karşı alınabilecek tedbirler ve üretim, ihracat ile istihdamı artırmak amacıyla Organize Sanayi Bölgelerinin geliştirilmesine yönelik adımlar atılmasına karar verdi.

Zeytinburnu'nda sanayi sitesinde çıkan yangında patlamalar yaşanırken, iş yeri sahibi, 'Allah'ım bu nasıl acı' diye feryat etti

Zeytinburnu Demirciler Sanayi Sitesi'nde bulunan hırdavat dükkanında çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından güçlükle söndürülürken, patlama sesleri korku dolu anlar yaşattı. Yangının diğer iş yerlerine sirayet etmemesi facianın önüne geçti. Dükkanı yanan kişi ise, 'Allah'ım bu nasıl bir acı' diye feryat etti.

Savunma Sanayii Başkanı Demir: 'Savunma sanayii ürünlerimizi ihraç ettiğimiz ülke sayısı 170'e ulaştı'

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 'Savunma sanayii ürünlerimizi ihraç ettiğimiz ülke sayısı 170'e ulaştı' dedi.

Başkan Şahin: 'Alanya'da üretilen muz, Türkiye'nin her yerinde Alanya muzu olarak satılacak'

Alanya avokadosu, Alanya yenidünyasının ardından coğrafi işaret alan Alanya muzu için düzenlenen programda konuşan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Şahin, 'Alanya'da yetişen muz farklı isimlerle satılıyordu. Artık Türkiye'nin neresinde olursa olsun raflara Alanya muzu olarak çıkacak' dedi.

KÖK 2022, 2. senesinde de gençlere kapılarını açıyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2021 yılında hayata geçirilen KÖK Programı, bu sene de KÖK 2022 ile gençlere kapılarını açıyor.

Konya'da boya fabrikasında büyük çaplı yangın

Konya'da organize sanayi bölgesinde bir boya fabrikasında büyük çaplı yangın çıktı.

ŞUTSO temsilcisinin cinayet zanlıları yakalandı

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde aracında uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Viranşehir ilçe Temsilcisi Ömer Yazmacı'nın katil zanlıları yakalandı.

.TEKNOFEST Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması Kütahya'da başladı

TEKNOFEST çerçevesinde bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması, Kütahya Zafer Havalimanı'nda Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır'ın da katıldığı törenle başladı.

(ÖZEL) Avrupa'daki yüksek maliyetler gurbetçileri memleketlerinin sanayisine yönlendirdi

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden memleketleri Eskişehir'e gelen gurbetçiler, oto sanayide araçlarının bakımlarını yaptırmak için yoğunluk oluşturuyor.

Sanayi sitesinde korkutan yangın

Adıyaman Küçük Sanayi Sitesinde çıkan korkutan yangında alevlerin arasında kalarak yüksekten düşen itfaiye eri yaralandı.

SSB Başkanı Demir duyurdu: 'Milli gözcü İHA STM TOGAN'ın ilk teslimatları yapıldı'

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM tarafından milli imkanlarla geliştirilen mini gözcü İHA

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Ne tüfeği? Bu ülke toplu iğne üretemiyordu, toplu iğne'

KOCAELİ (İHA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilişim Vadisi'nde 'Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli'ye Değer Katanlar Ödül Töreni'ne katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, 'Çoğu kendi imkanlarımızla yerli ve milli helikopterlerimizi, roket ve mühimmatlarımızı, eğitim uçaklarımızı, zırhlı araçlarımızı, gemilerimizi, torpidolarımızı hava savunma sistemlerimizi tasarladık, geliştirdik ve ürettik. Bazıları bu başarıları görmezden gelse de 20 yılda yapılanların ülkemiz için büyük bir gurur kaynağı olduğunu biliyorum' dedi.

Bursa'da fıkra gibi olay: Gözüne kaçan cismi tornacıda çıkardılar

Bursa'nın İznik ilçesinde gözüne cisim kaçan bir genç, hastanede bulamadığı şifayı tornacıda buldu. Üç gün hastane hastane gezen gencin gözündeki cismi sanayideki bir tornacı çıkardı.