Soykırım Haberleri

Soykırım Haberleri

ASİMED Başkanı Eğilmez: 'Terörle mücadele sadece MİT'in görevi değildir'

Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Savaş Eğilmez, başarılı operasyonları ile teröre darbe vuran Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) hem yurt dışında hem yurt içinde bazı paralel ve taşeron gruplar tarafından her fırsatta yıpratılmaya çalışıldığını belirterek, Terörle mücadele sadece MİT'in ya da diğer güvenlik güçlerinin görevi değildir. Terörle mücadele, bu ülkede yaşayan her bireyin, her kurumun görevidir dedi.

Roman soykırımı yıl dönümü Ayasofya-i Kebir Camii'nde kılınan sabah namazı ile anıldı

Roman soykırımı 'Porajmos'u anmak amacıyla Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki Roman konfederasyonu temsilcileri sabah namazında Ayasofya-i Kebir Camii'nde buluştu. Namazdan sonra Romanlar Konfederasyonu Başkanı Çokyasar, 'Soykırımları hatırlatmazsak bu tekrarlanır' şeklinde açıklamada bulundu.

Bağcılar'da Srebrenitsa şehitleri anıldı

Bağcılar'da Srebrenitsa Soykırımı'nın 27'nci yıl dönümünde, şehit olanlar için anma programı düzenlendi.

Biden, Yad Vashem Soykırım Anıtı'nı ziyaret etti

ABD Başkanı Joe Biden, Orta Doğu ziyaretinin ilk durağı olan İsrail'de Yad Vashem Soykırım Anıtı'nı ziyaret etti. Biden, Anma Salonu'ndaki 'Ebedi Alevi' yeniden yakarak ve çelenk bıraktı.

Saraybosna, İzmir'in 25'inci kardeş şehri oldu

Srebrenitsa Soykırımı'nın 27'inci yıl anma etkinliği için Bosna Hersek'e giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer programın son gününde Saraybosna Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzaladı. Protokole Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Karic ile birlikte imza atan Başkan Soyer, 'Kardeşliğimiz sadece kağıt üzerinde değil. Bizim ruhlarımız kardeş, vicdanımız kardeş' dedi.

Srebrenitsa Soykırımı'nda hayatını kaybedenler soykırımın 27. yılında Kartal'da anıldı

Kartal Belediyesi; 11 Temmuz 1995'te, Sırp ordusunun Bosna-Hersek'te bulunan Srebrenitsa'yı işgal ederek 8 binin üzerinde Boşnak sivili katledişinin 27. yılı dolayısıyla, Kartal Meydanı'nda anma programı düzenledi.

Srebrenica Soykırımı'nın yıl dönümünde konuşan TBMM Başkanı Şentop: '27 yıl önce Avrupa'nın ortasında yaşana bu soykırım, tarihin en alçak soykırımı '

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Srebrenica Boşnak Soykırımı'nın 27'nci yıl dönümünde Bayrampaşa'daki şehitler anıtına karanfil bıraktı. Buranın ardından kürsüde konuşma yapan Başkan Şentop, '27 yıl önce Avrupa'nın ortasında yaşanan bu soykırım, tarihin en alçak soykırımı. O soykırımda şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz' dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, Kovaçi Şehitliği'ni ziyaret etti

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Srebrenitsa soykırımının 27. yıl dönümü vesilesiyle geldiği Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bulunan Kovaçi Şehitliği'ni ziyaret etti.

Hollanda'dan 27 yıl sonra Srebrenitsa kurbanlarının ailelerinden özür

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollogren, Srebrenitsa soykırımında katledilenlerin ailelerinden özür diledi.

AK Parti Genel Başkan Vekili Kurtulmuş, Srebrenitsa annelerini ziyaret etti

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Srebrenitsa soykırımının 27. yıl dönümü vesilesiyle geldiği Bosna Hersek'te, Srebrenitsa kurbanlarının annelerini ziyaret etti.

ABD'den Srebrenitsa anması: 'ABD, Srebrenitsa soykırımını asla unutmayacaktır'

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da 1995 yılındaki soykırımda katledilenleri anan ABD Dışişleri Bakanlığı, 'ABD, Srebrenitsa soykırımını asla unutmayacaktır' dedi.

50 yeni cenaze, sonsuz acı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir heyeti, Bosna Hersek'te 27 yıl önce yaşanan Srebrenitsa soykırımını anmak üzere Srebrenitsa'ya gitti. Kimliği tespit edilen 50 yeni cenaze soykırımın yıl dönümünde defnedilirken, kayıpların yakınları tabut başında gözyaşı döktü. Başkan Tunç Soyer de hem Srebrenitsa Anıtı'na Boşnakların simgesi olan beyaz zambak bıraktı hem de anı defterini imzaladı.

AK Parti Genel Başkan Vekili Kurtulmuş Srebrenitsa soykırımı anma törenine katıldı

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Srebrenitsa soykırımının 27. yıl dönümü vesilesiyle Potocari Anıt Merkezi'nde düzenlenen anma törenine katıldı.

BBP Genel Başkanı Destici'den Srebrenitsa mesajı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, 'Avrupa'nın 20. yüzyılda yaşadığı en karanlık günlerden biri olan Srebrenitsa Soykırımı'nın 27. yılında, acılarını her an yüreklerimizde taşıdığımızı ifade ederek, katledilen kardeşlerimizi, saygıyla ve rahmetle anıyorum' dedi.

Bosna Hersek'te Barış Yürüyüşü sona erdi

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa kentinde 11 Temmuz 1995'te başlayan soykırımda yaşananlar nedeniyle ölüm yolu olarak bilinen orman yolunda düzenlenen 3 günlük Barış Yürüyüşü, katılımcıların Potoçari Anıt Mezarlığı'na gelmesiyle sona erdi.

Srebrenitsa soykırımı şehitleri Keçiören'de anıldı

Ankara'nın Keçiören Belediyesi tarafından Srebrenitsa soykırımı şehitleri için anma programı düzenlendi.

ASİMED Başkanı Eğilmez: 'Başbakanları PKK tarafından öldürülen İsveç, terör örgütünün yanında olmaya devam ediyor'

Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Savaş Eğilmez, İsveç'in NATO'ya katılım talebini ilan ederek yaklaşık 200 yıldır takip ettiği tarafsızlık politikasını sonlandırmasına tepki göstererek açıklamalarda bulundu. Eğilmez, 'Başbakanları PKK tarafından öldürülen İsveç, terör örgütünün yanında olmaya devam ediyor ve NATO'ya katılım talebinde bulunuyor' dedi.

Prof. Dr. Şogen Ümit Dinçer: 'Soykırımın tanınmasını ve Çerkeslerin anavatanına dönüşlerinin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz'

Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen, Çerkeslerin Çarlık Rusya'sı tarafından uğradığı soykırım 'Çerkes Soykırımı ve Sürgünü 158'inci Yılı Anma Programı' Yenikapı'da yapıldı. Federasyon Başkanı Prof. Dr. Şogen Ümit Dinçer, 'Soykırımın tanınmasını ve Çerkeslerin anavatanına dönüşlerinin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz' dedi.

İnce'den 6'lı muhalefete: 'Biz Ermeni soykırımı yaptık mı?'

Osmaniye'de partisinin İl Başkanlığı açılışına katılan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, muhalefet partilerden oluşan masayı işaret ederek, 'Altılı masanın mutabakat metninde de bir cümleye takılıyım. Tarihi gerçekler diye. Ne demek tarihi gerçekler. Yani biz Ermeni soykırımı yaptık mı? Ne demek istiyorsunuz' diyerek tepki gösterdi.

MHP'li Vahapoğlu: 'Müptezel takımının sonu hüsran olacak'

MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu, sözde 'Ermeni soykırımı'nın tanınması için TBMM'ye kanun teklifi veren HDP'li Garo Paylan ile bu konuda paylaşım yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'na tepki göstererek, 15 Temmuz'u kurgulayanlar, yarım kalanı tamamlamak için içerdeki işbirlikçileriyle ekonomik, siyasi ve diplomatik saldırganlıklarından vazgeçmiyor dedi.

Sözde Ermeni soykırımı kanun teklifine çivili yanıt

Yalova Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği Başkanı Şemsettin Gürtekin, HDP'li Garo Paylan'ın sözde Ermeni soykırımının tanınmasını içeren kanun teklifine Azerbaycan'daki Türk toplu mezarlığında kafa taslarından çıkarılan çivilerle tepki verdi.

Diyarbakır'daki kanlı cuma: 1895'te Ermeni komitacılar 8 camiyi yakmış

Tarihçi Doç. Dr. Oktay Bozan, sözde Ermeni Soykırımının olmadığını, olayların aslında 1895 yılında Ermeni komitelerin Diyarbakır'da çıkarttığını ve saldırılar sonucunda başta tarihi Ulu Camii olmak üzere 8 cami yakıldığını söyledi. Bozan, saldırıların kanlı Cuma olarak tarihi kayıtlarda olduğunu ve 878 dükkanın yakıldığını ifade etti.

Avukat Gök'ten HDP'li vekil Paylan hakkında suç duyurusu

Elazığ'da avukat İbrahim Gök, HDP'li vekil Garo Paylan'ın sözde 'Ermeni soykırımının' tanınması için TBMM'ye sunduğu kanun teklifine ilişkin suç duyurusunda bulundu.

İspir Belediye Başkanı Coşkun'dan HDP'li Paylan'a romanlı tepki

İspir Belediye Başkanı Ahmet Coşkun, dönemin şartlarına göre çok başarılı bir sevk ve iskan uygulaması olan Ermeni tehcirinin soykırım olarak tanınması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) kanun teklifi veren HDP Milletvekili Garo Paylan'a, 'Müftü 1918' romanıyla tepki gösterdi.

Türkiye Gençlik Birliği'nden HDP'li Garo Paylan hakkında suç duyurusu

Türkiye Gençlik Birliği, HDP'li vekil Garo Paylan'ın sözde 'Ermeni Soykırımı'nın tanınması için TBMM'ye sunduğu kanun teklifine ilişkin suç duyurusunda bulundu. TGB Genel Başkanı Dilek Pınar, Bu teklif, açıkça halkımızı kin ve nefrete teşvik etmektedir'' dedi.

Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mevlüt Yüksel'den ABD Başkanı Biden'e tepki

Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mevlüt Yüksel, tarihin her döneminde insanlığa umut ışığı olan Türklerin şerefli geçmişinde ne soykırım ne de katliam bulunmadığını belirtti.

Tunç : 'Arşivler açık, bütün dünyanın görüşüne sunmuşuz ama arşive bakan yok'

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın milletvekili Yılmaz Tunç, Türkiye üzerine plan kuranların olduğunu söyleyerek, 'Bir milletvekili çıkıyor atalarımızın soykırım yaptığını iddia edebiliyor, maalesef. Onlara destek olanlar elbette ki var, bir yerlerden cesaret alıyorlar ama bizim atalarımız ve bizim tarihimizde soykırım yoktur' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Biden'a soykırım tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Biden'ın önce Ermenilerle olan bu tarihi gayet iyi öğrenmesi lazım. Gayet iyi bilmesi lazım. Bunları bilmeden kalkıp da Türkiye'ye meydan okumaya kalkmasını bizim bağışlamamız mümkün değil dedi.

Fuat Oktay'dan HDP'ye: Sözde Ermeni soykırımı tanınsın diye teklif veriyorlar

Yozgat Konfederasyonu tarafından düzenlenen iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 'HDP'yi görüyorsunuz; sözde Ermeni soykırımı tanınsın diye milletin meclisinde millete hakaret edercesine teklif veriyorlar. TBMM çatısı altında, millete iftira atmak, fikir terörüdür. Milletin meclisinde, tarihimize kara çalmak; Türkiye ile Ermenistan arasında başlayan normalleşme sürecinin temeline dinamit koymaktır' dedi.

Batman'da şehit yakınları ve gaziler, HDP'li Paylan'a tepki göstererek istifaya davet etti

Batman'da bir araya gelen şehit yakınları ve gaziler, yaptıkları basın açıklamasıyla meclise sözde 'Ermeni soykırımının' tanınmasına ilişkin kanun teklifi sunan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'ı istifaya davet ederek sert tepki gösterdi.