Tarım Haberleri

Tarım Haberleri

Narenciyede sinek alternatif mücadeleyle yok edilecek

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Akdeniz Meyve Sineği'nde biyolojik ve biyoteknik mücadele yapılmasını desteklemek ve teşvik etmek amacıyla üreticilere 42 bin adet tuzak dağıtıldı.

Balı fazla kaçıran ayının adı belli oldu

Tarım ve Orman Bakanlığı, Düzce'de balın dozunu kaçırdığı için bitkin düşen ayının adının 'Balkız' konulduğunu duyurdu.

Saray Ayvacık Göleti İsale Hattı ve Arıtma Tesisinde çalışmaların sonuna gelindi

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Tekirdağ ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığı bildirildi.

Balıkesir'deki Ümiteli Göleti ile 2 bin 200 dekar tarım arazisi suya kavuşacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün Balıkesir'in Susurluk ilçesinde yapımını sürdürdüğü Ümiteli Göleti, 2 bin 200 dekar tarım arazisinin sulanmasını sağlayacak.

Bingöl'de bin dekar alanda nohut tarımı yapılıyor

Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Burhan Bahadır, kent genelinde toplamda bin dekar alanda nohut tarımı yapıldığını söyledi.

Müjdeyi bakan verdi: Sakarya'da tarım alanını seçen öğrencilere 500 TL burs

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Ekrem Yüce, Sakarya'da tarımsal eğitimde tarihi nitelikte 3 protokolü Milli Eğitim Bakan Özer ile imzaladı. Tarım Okulu/Tabiat Akademisi ve Tarım Lisesi için protokol yapıldı. Bir müjdeyi daha paylaşan Bakan Özer, şehirde tarım alanını seçen her öğrenciye Büyükşehir tarafından aylık 500 TL burs verileceğini söyledi.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Karaca: '2 milyon 24 bin adet sazan balığını iç sularımızla buluşturduk'

İstanbul'un farklı ilçelerinde bulunan 21 gölete toplamda 937 bin adet sazan balığı yavrusunun bırakıldığı 'Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi' çerçevesinde, Beykoz'da bulunan Cumhuriyet Göleti'nde 'Balıklandırma Programı Töreni' düzenlendi. Düzenlenen tören ile Cumhuriyet Göleti'ne 25 bin adet sazan yavrusu bırakıldı. Törende konuşan İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, balıklandırma faaliyetlerinin 4-5 yıldır standart olarak yürütüldüğünü söyleyerek, Bugün attığımız 937 bin sazan yavrusuyla beraber, toplamda 2 milyon 24 bin adet sazan balığını iç sularımızla buluşturmuş olacağız' dedi.

Orman Genel Müdürlüğü 'Erişilebilirlik Belgesi' aldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünün merkez binasına, Ankara Erişilebilirlik ve Denetleme Komisyonu kararıyla Erişilebilirlik Belgesi verildi. Orman Genel Müdürlüğü, Başkent'te bu belgeyi alan ilk kamu kurumu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bu sabah Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı'yla konuştum. Büyükbaş hayvanlarda da yüzde 30-35 indirimle onların da satışına başlayacağız dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Tarım Kredi marketlerinde şeker, un, ayçiçek yağı, zeytinyağı gibi 30-40 çeşit üründe de süratle indirime gidileceğini duyurdu.

Kırklareli'nde 30 bin balık yavrusu göletlere salındı

Tarım ve Orman Bakanlığının 'Balıklandırma Projesi' çerçevesinde 2 gölete 30 bin balık yavrusu salındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, fazla acı bal yiyerek bayılan yavru ayının durumunun iyi olduğunu duyurdu

Tarım ve Orman Bakanlığı, Düzce'de fazla acı bal yemesi sonucu bayılan yavru boz ayının durumunun iyi olduğunu ve tedavisinin devam ettiğini duyurdu.

Harabede bir avuç bulundu, 8 yılda yaklaşık 70 tona ulaştı

Sivas'ta 8 yıl önce harabe halindeki bir binanın enkazında bir avuç bulunan Anadolu'da kaybolduğu düşünülen ata tohum Habeş buğdayı, bugün yaklaşık 70 tonluk üretimle yerli tarım için umut oldu.

Cadde yağmur suyuyla doldu, milyonluk araç yolda kaldı

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde etkili olan sağanak, milyonluk otomobilin yolda kalmasına sebep oldu. İlçenin bazı noktalarında bulunan ekili tarım arazileri de sular altında kaldı.

Veysel Eroğlu: 'Bakanlığımda 500 bin dekar araziyi sulamaya açtık'

Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Alanya ziyaretinde Yeniköy Baraj Projesini yakından takip edeceğini söyledi. Eroğlu, 'Bakanlığım döneminde 21 baraj, 3 gölet yaptık. 500 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Tarım çok gelişti, Antalya neredeyse dünyayı besliyor' dedi.

Ayvalık'ta ormanlık bölge sınırında çıkan arazi yangını kontrol altına alındı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde ormanlık alan sınırındaki tarım arazisinde çıkan yangın ekiplerin havadan ve yerden hızlı müdahalesi ile ormana sirayet etmeden kontrol altına alındı.

'Tarım Varsa Hayat Var' projesinin ilk toplantısı Karacabey'de yapıldı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, gıdanın vazgeçilmez bir sektör olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'nin tohumda kendine yeterlilikte son 20 yılda yüzde 31'den yüzde 94 seviyesine çıktığını, bu alandaki hedeflerinin yüzde 100'e çıkmak olduğunu söyledi.

Erzurum Narman Şehitler Barajı'nda çalışmalar aralıksız devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akça, Erzurum'a son 19 yılda çok önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek, ' Modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyoruz' dedi.

Doğu Karadeniz ilk sel tırnağı projesi Söğütlü Deresi'nde inşa edilmeye başlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Trabzon ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki taşkın risklerinin azaltılmasında önemli rol oynadığını bildirdi.

Diyarbakır'dan Kuveyt'e kuzu eti ihracatı

Tarım ve Orman Bakanlığı desteği, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü ile Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği koordinesinde, Diyarbakır'da besiciden alınan küçükbaş hayvanların kesimlerinin yapılmasıyla Kuveyt'e 10 tonluk et ihracatı yapıldı.

Ardahan'da çiftçiler tırpanla ot biçme geleneğini sürdürüyor

Ardahan'da geçimini çiftçilikle sağlayan vatandaşlar, ot biçme döneminin başlamasıyla tarım aletlerinin giremediği bölgeleri tırpanla biçmeye başladı.

Fiyat İstikrarı Komitesi tarımsal ürünler ve konutta fiyat artışına karşı alınabilecek önlemleri görüştü

Fiyat İstikrarı Komitesi, önümüzdeki ekim ayında tarımsal ürünlerde arz-talep dengesinin sağlanması, konut piyasasında fiyat mekanizmasını bozan adımlara karşı alınabilecek tedbirler ve üretim, ihracat ile istihdamı artırmak amacıyla Organize Sanayi Bölgelerinin geliştirilmesine yönelik adımlar atılmasına karar verdi.

Ordu'da mevsimlik tarım işçileri 'su' yüzünden birbirine girdi: 12 yaralı

Ordu'da mevsimlik tarım işçilerinin, METİP alanında 'su' meselesi nedeniyle çıkan silahlı kavgasında toplam 12 kişi yaralandı.

Marmara Gölü havzası TİGEM'e tahsisi onaylandı

Yaşanan kuraklık nedeniyle tamamen kuruyan ve izinsiz tarımsal faaliyetler nedeniyle arazi kavgalarının yaşandığı Manisa'nın Marmara Gölü havzası TİGEM'e tahsis edilerek stratejik öneme sahip tarımsal ürün yetiştirilecek.

Ayvacık'ta baraj ve gölete 110 bin adet sazan yavrusu bırakıldı

Ayvacık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Ayvacık Barajı ve Çamköy Göleti'ne 110 adet yavru sazan balığı bırakıldı.

Patpat uçuruma uçtu: 4 yaralı

Düzce'de kontrolden çıkan tarım aracı patpat uçuruma uçtu. Kazada 4 kişi yaralandı.

BATEM'in kahve tohumları fidana dönüştü

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) tarafından Tayland'dan getirtilen kahve tohumları, saksılara ekilerek fidan halini almaya başladı.

En tatlı hasat başladı

En tatlı hasadın başladığı Sivas'ta arıcılık yapan üreticiler, tarım ilaçlarının bal üretiminde verimi düşürdüğünü söyledi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: 'Ülkemizde faaliyette olan lisanslı depo kapasitemiz 8,5 milyon tona ulaştı'

Sakarya'da toplanmaya başlanan fındığın ilk alımı yapılırken, tarım ürünleri için lisanslı depo da törenle hizmete girdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 'Ülkemizde faaliyette olan lisanslı depo kapasitemiz 8,5 milyon tona ulaştı' dedi.

Sular altında kalacak olan ahır ve tarım arazileri için yürüyüş yaptılar

Artvin'de baraj suları altında kalacak olan Yusufeli ilçesi Hasanağa ve Erdemler mahallesi sakinleri geleneklerinin ve yaşam tarzlarının yeni yerleşim yerinde de devam etmesi için ilçe merkezinde yürüyüş düzenledi. Eski kıyafetlerin giyen, mahalle sakinleri, iple odun çekip, taş kırarak seslerin duyurmaya çalıştı.

Antalya'ya Türkiye'nin en büyük Tarım Teknokenti kuruluyor

Akdeniz Üniversitesi tarafından Antalya için dev bir proje hayata geçiriliyor. Rektör Özkan, Türkiye'nin tarımda lider şehri Antalya'ya bölgenin ilk Tarım Teknokenti'ni kazandıracaklarının müjdesini verdi.