Tarımsal Üretim Haberleri

Tarımsal Üretim Haberleri

Diyarbakır'da devlet desteğiyle tarımsal üretimde artış devam ediyor

Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, kent tarımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Atalar, 'Diyarbakır'ımızda sulanabilen arazimiz şu anda 1 milyon 380 bin dekar civarında. Silvan Barajı da tamamlandığında 2 milyon 350 bin dekar sulanmış olacak. Toplam olarak 4 milyon 200 bin dekar alan sulamaya açılmış olacak' dedi.

Yağlık ayçiçeğinde yüksek rekolte bekleniyor

Türkiye'nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden Yozgat'ta, ekim alanı geçen yıla oranla 4.5 kat artan yağlık ayçiçeğinde yüksek rekolte bekleniyor.

Yazıhan ovasında bereket artıyor

Malatya'da Boztepe Recai Kutan Barajı ile suya kavuşan Yazıhan ovasında bereket artıyor. Toprağın suya kavuştuğu bölgede tarımsal üretim her geçen gün artarken, binlerce dekarlık alanda yetiştirilen karpuz ve kavun tarlalarında ise hasat sürüyor.

Köylü pazarında üreticiden tüketiciye taze sebze ve meyve

Keçiören Belediyesi, ilçeye bağlı köylerde tarımsal üretim yapan çiftçilerin ürünlerini satabilmeleri için haftanın farklı günlerinde Keçiören'in üç noktasına 'Köylü Pazarı' kuruyor. Çiftçiler bu pazarda mahsullerini tüketiciye doğrudan ulaştırma, vatandaşlar da doğal üretim olan mahsulleri aracısız satın alma fırsatı buluyor. Ayvalı Fatih, Aktepe ve Bağlum semt pazarlarında kurulan köylü pazarlarından hem çiftçiler hem de vatandaşlar oldukça memnun.

Samsun tarımda ipi göğüslüyor

Tarımsal üretim açısında verimli ovalara sahip olan Samsun birçok meyve ve sebze üretiminde Türkiye'de ilk 10'da yer alıyor.

İtalya'da 5 bölgede kuraklık nedeniyle OHAL ilan edildi

İtalya'da ülkenin tarımsal üretiminin yaklaşık 3'te 1'ini oluşturan ve 70 yılın en kurak dönemini yaşayan Po Nehri'ni çevreleyen 5 bölgede OHAL ilan edildi.

Tasarruflu su kullanımına akademik destek

İklim değişikliğinin tarımsal üretim üzerindeki olumsuz etkilerini minimize etme veya ortadan kaldırmada önemli bir faktör olarak ön plana çıkan tarımsal sulamanın daha bilinçli ve etkin yapılabilmesi için eğitim seferberliği başlatıldı.

Kuru çiçekte ithalatı ihracata çevirdi

Adanalı girişimci, tarımsal üretimde bir çoğu yabancı ot olarak görülen bitkilere, yaptığı araştırma ve geliştirme çalışmasının ardından değer katarak, onların uzun yıllar evlerin bir köşesinde süs materyali olarak kullanılmasını sağlıyor.

Eski cezaevi dar gelirliler için istihdam kapısı oldu

Yozgat'ın Şefaatli ilçesi kaymakamlığı tarafından kaz yetiştiriciliğinin artırılmasına yönelik hazırlanan proje ile ilçede bulunan atıl ve kullanılmayan eski cezaevi, Tarımsal Üretim Merkezine dönüştürülerek dar gelirli ailelerin istifadesine sunuldu. Burada üretilip dağıtılan kaz palazları, ihtiyaç sahibi vatandaşların gelir kapısı haline geldi.

Başkan Özkan'dan tarımsal üretimde yaşanan ürün zayiatlarına karşı çözüm önerisi

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, geçtiğimiz günlerde başlayan soğan hasadı nedeniyle tarım işçileri, üreticiler ve tüccarlarla bir araya geldi. Özkan bu ziyarette, tarım sektöründe her yıl yaşanan ürün zayiatına vurgu yaparak, yetkililerce bu konuda belli standartlar getirilerek kalıcı ve yapıcı çözümler oluşturulabileceğini söyledi.

Mardin'de sulu tarım arazilerinde buğday rekoltesi sevindiriyor

Türkiye'nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden biri olan Mardin'de sulu tarım arazilerinde buğday hasadı sürerken yüksek rekolte çiftçinin yüzünü güldürüyor.

72 yaşındaki çilek üreticisinden gençlere çağrı

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin kırsal kalkınma desteklerinden yararlanan 72 yaşındaki çilek üreticisi İsmail Hakkı Türk, kazancını artırdı. Vaktini üretim alanında geçiren Türk, toprağın kimseyi aç bırakmadığını belirterek, gençleri tarımsal üretime davet etti.

Elazığ'da tarımsal üretime değer katacak Elagro A.Ş.'nin yatırım süreci başlıyor

Tarımına yüksek katma değer sağlamak ve Elazığ'ın sosyo-ekonomik kalkınması için Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) öncülüğünde kurulan Elagro A.Ş. yatırım sürecini başlatıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen tesisin Elazığ 1.OSB'de kurulacağı kaydedildi.

Yunanistan ve Suudi Arabistan arasında iş birliği anlaşması imzalandı

Yunanistan ve Suudi Arabistan arasında turizm, denizcilik, sağlık, tarımsal üretim, eğitim, araştırma ve inovasyon alanlarında iş birliği anlaşması imzalandı.

Yabancı konuklar tarımsal üretim çalışmalarını inceledi

Agroekoloji eğitimine katılmak üzere Türkiye'ye gelen yabancı konuklar Nilüfer Belediyesi'nin tarım alanındaki çalışmalarını da yerinde inceledi.

Üniversite, üretimde niteliği arttıracak 50 bin fide dağıttı

Savunma sanayi üzerinde ihtisaslaşan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, tarımsal üretimde niteliğin arttırılması için yüksek nitelikli 50 bin fideyi çiftçilerle buluşturdu.

Ankara'dan Samsun'a gelip tarlaya girdi, sigortasını bozdurup toprağa yatırdı

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin tarımsal üretimde desteklediği kadın girişimcilerden Gülşen Hekimoğlu, aldığı desteklerle tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriyor. Bireysel emeklilik sistemindeki parasını bozdurup toprağa yatıran ve sonrasında aldığı desteklerle tarlasında kadın çiftçileri istihdam eden Hekimoğlu, ürünlerini markalaştırıp paketleyerek satışa sunmaya hazırlanıyor.

'Tarımsal üretimde en son çare kimyasal mücadele'

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, tarımsal üretim sürecinde en son çarenin 'kimyasal mücadele' olduğunu belirterek, kültürel mücadele başta olmak üzere biyolojik ve biyoteknik mücadele konusunda da eğitim süreçlerinin devam ettiğini söyledi.

Keçiören Belediyesi 4 köyde ücretsiz fide dağıttı

Keçiören Belediyesi, ilçedeki köylerde tarımsal üretimi teşvik etmek için Kösrelik, Güzelyurt, Çalseki ve Sarıbeyler'de çiftçilere sebze fidesi dağıtımına başladı. Bu kapsamda ilk olarak Kösrelik köyünde gerçekleştirilen sebze fidesi dağıtım programına katılan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, 'Üretmek lazım. Üretenler mutlu olur. Yönümüzü, yüzümüzü köyümüze ve üretime dönmemiz lazım. Yorulanlar dinlenir, yorulmayanlar dinlenemez. Çiftçilerimizi teşvik etmemiz lazım. Ata tohumları önemli. Dört mevsimin yaşandığı cennet parçası vatanımız var. Her şey lezzetli. En lezzetli hayvansal gıdalar, susam, salep, sarımsak bizde. Sizleri üretime teşvik etmek için sebze fidelerimizden hiçbir ücret almıyoruz. Fideleri önümüzdeki yıl kendiniz de üretebilirsiniz. Ziraat mühendislerimiz bu konuda sizlere yardımcı olabilirler. Ata tohumlarını kaybetmeyelim. Herkes üretse pahalılık kalmaz. Atatürk, 'köylü milletin efendisidir' demiştir.' dedi.

Bakan Kirişci'den İzmir övgüsü

Ramazan Bayramı sonrası ilk il ziyaretini İzmir'e yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 'İzmir, tarımsal üretimde ve pek çok alanda birinci değilse ikinci, ikinci değilse üçüncü, üçüncü değilse beşinci ama neticede ilk 5'te ve 10'da belirli tarımsal ürünleri üreten bir ilimiz' dedi.

Tarımsal üretime kazandırılan araziler ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekilmedik bir karış alan kalmasın çağrısına kayıtsız kalmayan Çorum Belediyesi, atıl durumdaki tarım arazileri üretime açtı. 28 yıldır atıl durumda bulunan arazilerde yetişecek ayçiçeği yağa dönüştürülerek vatandaşlara dağıtılacak.

Amasya'da Yedikır Barajı'nın kıyısı tarımsal üretime kazandırılıyor

Amasya'da Yedikır Barajı'nın kıyısında bulunan daha önce ekilmemiş 835 dekarlık atıl arazi tarımsal üretime kazandırılıyor. Ekim yapılacak alanda traktörün direksiyonuna geçip toprağı süren Vali Mustafa Masatlı, çiftçilere öncülük etti.

Bakan Kirişci: 'Tarımsal üretim önemli, paranız olsa tedarik şansınız yok, bunu gördük'

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarım üreticisinden övgüyle bahsederek, Bazen bu kesime bazı sözde aklı erenlerimiz farklı baktı, farklı değerlendirdi. Bunların ithal ikamesiyle sağlanabileceğini düşündü ama gördük ki, paranız olsa dahi öyle zamanlar var ki bunları sizin tedarik etme şansınız yok. Bu manada cebinizdeki teknolojinin, paranın satın alma gücü yok. Pandemiyle başladı bu süreç devamında Rusya-Ukrayna savaşıyla sürdü dedi.

Üç bakan tarımsal üretimin artırılması için bir araya geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarımsal üretimi artırmayı ve enerji giderlerini azaltmayı ele aldıkları toplantıda bir araya geldi.

OMÜ'den tarımsal üretim seferberliğine destek

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Ladik ve Bafra ilçelerindeki OMÜ arazilerinin, tarımsal üretim seferberliği kapsamında kullanılabileceğini söyledi.

Çocuklar mor patates tohumlarını toprakla buluşturdu

Eskişehir Kadın Eli Kooperatifi'nin, çocukların toprağı sevmesini ve tarımsal üretimi öğrenmelerini sağlamak için gerçekleştirdiği proje çerçevesinde ülke genelinde 3 bin öğrenci mor patates tohumlarını toprakla buluşturdu.

Dünya Su Günü'nde, kirletilen Nilüfer Çayı'na dikkat çektiler

Sanayi alanları arttıkça endüstriyel atıkların da arttığını ve bunun sonucunda Nilüfer Çayı'nın giderek kirlendiğini belirten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Bu kirliliğe rağmen bu çay tarımsal üretimde sulama suyu olarak da kullanılmaktadır. Sonuç olarak sadece suyumuz değil, toprağımız ve gıdamız da kirlenmektedir dedi.

Tarımda dron ile ilaçlama verim kaybını engelliyor

Tarımsal üretimde hububattaki verim ve kaliteyi arttırmak, maliyetleri azaltmak için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Zirai İnsansız Hava Araçlarıyla (ZİHA) üretimde maliyetler azaltılırken, dekarda yüzde 3 seviyelerinde verim kaybının önüne geçilebiliyor.

Bakan Kirişci: Buğday arzında sorun yaşanmıyorsa, bu zamanında alınan tedbirler sayesinde mümkün olmuştur

Tarım ve Orman Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen İç Anadolu Bölgesi 2. Etap Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı Kayseri'de yapıldı. Toplantıya online olarak katılarak katılımcılarla konuşan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, 'Bugün ülkemizde buğday arzında sorun yaşanmıyorsa bu zamanında alınan tedbirlerle ve sürekli olarak birim başına artış sağlayan tarımsal üretimimiz sayesinde mümkün olmuştur. Şu anda global düzeyde yaşanan sıkıntılar da tarım sektörü için çok büyük önem taşıdığını bir kez daha ortaya koymuştur' dedi.

Afetler 9 ayda 75 ilde tarımsal üretimin yüzde 5’ini etkiledi

Bakan Pakdemirli, Türkiye genelinde 1 Ocak ila 18 Eylül 2020 tarihleri arasındaki doğal afetlerin tarımsal üretime etkisine ilişkin bilgi verdi.