Türk Lirası Haberleri

Türk Lirası Haberleri

Akkuyu Nükleer A.Ş.'den maaş ödemeleri açıklaması

Akkuyu Nükleer A.Ş., sözleşmesi feshedilen önceki müteahhit firma çalışanlarının 2022 yılı Temmuz ayı maaş ödemelerini, kendi özkaynaklarından yapacağını duyurdu. Şirket, Türk Lirası olarak maaş alan çalışanların ücretlerinin ise yüzde 35 oranında artırılacağını açıkladı.

Yanlış hesap yaptı, bin 680 dolar fazla para verdi

Gaziantep'te bir döviz bürosu, 50 gram altını bozdurarak dolara çevirtmek isteyen müşterisine bin 680 dolar fazladan verdi. Güvenlik kamerasına yansıyan o anlarda müşterinin verilen parayı saymasına rağmen fazlalığı fark etmemesi dikkat çekerken, döviz bürosu yetkilisi Hasan Kocaardıç, 'O satıştan 10-20 lira kazanalım derken 30 bin Türk lirası kaybımız oldu' dedi.

Hatay'da hırsızlık şüphelisi yakalandı

Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'da bir iş yerinden 7 bin 500 Türk Lirası değerinde sigara ve 500 TL para çalan şüpheli yakalandı.

TAB bir teneke balın bin 800 Türk lirasına satılmasını talep etti

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Genel Başkanı Ziya Şahin, Türkiye'de bir teneke balın bin 800 Türk lirasına satılmasını talep ederek, '300 kovan arısı olan bir vatandaşımızın bir teneke bal üretirse bir kovandan bin 402 Türk lirası maliyeti var. 200 kovan arısı varsa bu bin 860 Türk lirasına tekamül ediyor. TAB olarak şunu söylüyoruz; arkadaşlar, üreticiler, birlik başkanlarına salık veriyoruz. Bizim bin 402 Türk lirasına mal ettiğimiz bir malın artık Türkiye'de bin 700-bin 800 Türk lirasına satılmasını özellikle talep ediyoruz' dedi.

Kendisini polis olarak tanıttı, 500 bin lira dolandırdı

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 71 yaşındaki kadına kendisini polis olarak tanıtan ve toplam 500 bin lira değerinde altın döviz ile Türk lirası alan şüpheli, kaçtığı Ankara'da polis ekiplerince yakalandı.

Bakan Nebati, yurt dışı yatırımcılarına yönelik tahsisli swap ile yatırım ortamı sağlanacağını duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, yurt dışı yerleşikler için düzenlenecek tahsisli swap enstrümanı vesilesiyle bu kişilerin Türk Lirası cinsi varlıklara imknının genişletilmesi ile yurt dışı yatırımcılara etkin, güvenilir ve uzun vadeli yatırım ortamı sağlanacağını belirtti.

TCMB'den ticari krediler için yeni karar: Bankaların ‘zorunlu karşılık oranı' değişti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredilere yüzde 10 düzeyinde uygulanan zorunlu karşılık oranını yüzde 20'ye yükselttiğini duyurdu.

Hazineden TL'yi teşvikte GES adımı

Hazine ve Maliye Bakanlığından ekonomide atılacak yeni adımlara ilişkin açıklama geldi. vatandaşların tasarruflarını Türk lirasından değerlendirilmesinin teşviki ve yatırımcı tabanının genişletilmesi için Gelire Endeksli Devlet İç Borçlanma Senedi (GES) çıkarılacağını ve talep toplama işlemlerinin 15 Haziran'dan itibaren gerçekleştirileceği açıklandı.

Milyonluk adaya müşteri çıkmadı, onlarda atayı sürüp yem bitkisi ekti

Sivas'ta Kılıçkaya Baraj gölü içerisinde bulunan ve geçtiğimiz yıllarda 8 milyon Türk lirası bedelle satışa çıkarılan adaya müşteri çıkmadı, sahipleri de adayı sürüp yem bitkisi ekti.

Kapıkule'de 13 milyonluk operasyon

Kapıkule Gümrük Kapısı'nda gerçekleştirilen operasyonlarda, piyasa değeri yaklaşık 13 milyon Türk Lirası olan uyuşturucudan, kehribara, cep telefonu ile cep telefonu aksam parçalarından, elektronik sigaraya, oto parçadan pul ve pullu kartpostala kadar geniş bir yelpazede binlerce kaçak eşyanın yurda girişi engellendi.

Dünyanın en pahalı çiçeği

Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı kırsal mahallelerin geçen yaz yangında etkilenen bölgelerde endemik bitki 'ayı gülleri' açmaya devam ediyor. Koruma altında olan bu çiçekleri koparmanın cezası ise 109 bin 593 Türk Lirası.

Villadan 340 bin TL'lik soygun yapan şüpheliler 24 saat geçmeden yakalandı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde villaya girerek 250-300 bin TL değerinde ziynet eşyası ile 40 bin TL değerinde döviz ve Türk Lirası çalan 4 şüpheli, 24 saat içerisinde yakalandı. Çok sayıda suç kaydı bulunan şüphelilerin villadaki kasayı kırarak çaldıkları ziynet eşyası ve paralar araç ve adreslerinde ele geçirilerek sahibine teslim edildi. Villasından çalınan para ve ziynet eşyalarını teslim alan ev sahibi Yücel Aydın, '24 saat içerisinde soyguncuları belirleyerek soyguncuları çaldıklarıyla birlikte yakalayan Manavgat Emniyetine teşekkür ediyorum' dedi.

Fatih'te kurallara uymayan ve yolcu seçen ticari taksi sürücülerine ceza yağdı

Fatih Aksaray'da denetim yapan Sivil Trafik Şube Amirliği Ekipleri, emniyet kemeri takmayan 4 sürücüye 784 Türk Lirası para cezası yazarken, 1 taksi sürücüsüne de kısa ve uzun mesafeyi bahane ederek yolcu seçmekten bin 800 Türk Lirası cezai işlem uyguladı. Ticari taksi sürücüsünün polis ekiplerine tepki gösterdiği anlarda kameraya da yansıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'İhracata ve turizme finansman desteği getiriyoruz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'İhracata dönük yatırımlara yerli makine kullanımı, kısmi yurt dışı finansmanı ve bölgesel teşviklere ilave olarak yıllık yüzde 9'a varan faiz oranı ile Türk Lirası cinsinden uzun vadeli finansman imkanı getiriyoruz. Benzer bir uygulamayı turizm sektöründe de hayata geçirerek döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara yüzde 9'a kadar inen faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk Lirası finansmanı sağlıyoruz' dedi.

Sahte parayla yakalanan dolandırıcılar tutuklandı

Eskişehir'in Alpu ilçesinde satışa çıkartılan besi çiftliğini alma vaadiyle dolandırıcılık yapan ve 6 milyon ABD Doları, 2 milyon Euro, 100 bin Türk Lirası değerinde sahte paralarla yakalanan 3 şüpheliden 2'si çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Milyonlarca liralık sahte parayla yakalanan şüpheliler adliyeye sevk edildi

Eskişehir'in Alpu ilçesinde satışa çıkartılan besi çiftliğini alma vaadiyle dolandırıcılık yapan ve 6 milyon ABD Doları, 2 milyon Euro, 100 bin Türk Lirası değerinde sahte paralarla yakalanan 3 şüpheliden 2'si adliyeye sevk edildi.

Taksim'de ticari taksi denetiminde ceza yağdı

Taksim'de gerçekleştirilen denetimde kurallara uymadıkları tespit edilen 74 taksi sürücüsüne toplam 21 bin 474 Türk Lirası ceza kesilirken, 4 adet araç da trafikten men edildi.

Eyüpsultan'da piyasa değeri 250 bin Türk Lirası olan sahte toz deterjan ele geçirildi

Eyüpsultan İlçe Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Büro Amirliği Ekipleri, bir adrese düzenledikleri baskında 25 ton sahte toz deterjan ele geçirdi. Piyasa değeri 250 bin Türk Lirası olan 25 ton sahte doz deterjana el konuldu.

Kavcıoğlu enflasyonun sebebini açıkladı: Ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumları

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu: - “Liralaşma stratejisi, yeni finansal ürünler, teminat çeşitlendirilmesi ve likidite yönetimi uygulamaları vasıtasıyla Türk lirasının sistemi kullanımını merkeze alan bütüncül bir yaklaşımla oluşturulmaktadır”

Bakan Nebati: 'Milli para birimimize güvenin'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye ekonomik modeli ile yollarına devam ettiklerinin altını çizerek, Finansal istikrarın güçlendirilmesi Türk Lirasının tasarruflarının özendirilmesi ve Türkiye ve dünyaya özgün bir model olarak sunduğumuz, Türk Lirası mevduat ve katılım hesabı ile kur ataklarına karşı tedirginlikleri gideriyoruz. Milli para birimimize güvenin dedi.

Bir günde niye yüzde 2 daha fakirleştiğimizin hikayesi

Ekonomi basının duayen ismi Bayram Başaran, TL'nin bir günde yüzde 2 değer kaybetmesinin nedenlerini Akajans için yorumladı.