Yüksek Seçim Kurulu Haberleri

Yüksek Seçim Kurulu Haberleri

Millet Partisi'nden Millet İttifakı'na isim tepkisi

Millet Partisi Genel Başkanı Cuma Nacar partisinin İzmir'deki toplantısında, içinde olmadıkları bir ittifakın 'Millet' ismini kullanmasına karşı olduklarını vurgulayarak, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvuruda bulunduklarını açıkladı. Nacar, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar gideceğiz. Eğer siz ismimizi kullanmaya devam edecek olursanız biz sizin ittifakınızı 'Gasp İttifakı' olarak tanımlayacağız diye konuştu.

YSK 600 milletvekilinin illere dağılımını belirledi; hangi il kaç milletvekili çıkaracak?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 2021 yılı nüfus bilgileri göz önünde bulundurulmak suretiyle 600 milletvekilinin 81 ile dağılımını belirledi. İşte il il milletvekili sayıları...

Yüksek Seçim Kurulu son noktayı koydu

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nde 6 Nisan'da yapılacak seçimlerde başkan adayı olan Özkan Karaca'nın Olağan Genel Kurul Toplantısı'na katılımına engel bir yasal düzenlemenin bulunmadığını açıkladı. YSK böylece Karaca'nın Genel Kurul'a katılamayacağına yönelik iddialara noktayı koymuş oldu.

‘İlk yılında seçime girmeye hak kazanamayan partiler otomatikman kapanmalı’ önerisi

Tevfik Diker, “Türkiye’de makam ve unvan sahibi olmanın en kolay yolu 30 kişi bulup parti kurmaktır.Halk deyimiyle turşu kurmak daha zordur. Bir parti kurulduğundan sonra bir yılda seçime girmeye hak kazanmıyorsa otomatikman kapanmalıdır” dedi.