Haliç'teki renk değişimi ve ağır koku muhalefetin takibinde

Dünyanın 'Altınboynuz' olarak bildiği Haliç'teki renk değişimi ve bölgedeki ağır koku MHP'li Karataş tarafından TBMM gündemine taşındı

PAYLAŞ
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - MHP İstanbul Milletvekili Memet Bülent Karataş, Haliçteki renk değişimi ve bölgedeki ağır kokuyu TBMM gündemine taşıdı.


Karataş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Karataş önergesinde, İstanbul'un 'Altın Boynuzu' olarak adlandırılan Haliç'te özellikle son yıllarda artan kirlilik probleminin İstanbul halkını derinden üzmekte ve endişelendirdiğini bildirdi. Haliç sularında yaşanan renk değişimi ve bölgedeki ağır koku ile birlikte kirlilik seviyesinin her geçen gün arttığını ifade eden Karataş, şunlar kaydetti:

 

“Söz konusu renk değişimi ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkilileri tarafından renk değişiminin kirlilikten değil, yaşanan fitoplankton (alg) patlamasından kaynaklandığı açıklaması yapılmış, durumun 3 hafta içerisinde düzeleceği ve Haliç'in yeniden mavi sularına kavuşacağı ifade edilmiştir.
Açıklamadan bu yana yaklaşık dört ay geçmiş ve bu süre içerisinde Haliç'te hem hava hem de su altı görüntüleri alınmış, kirlilik oranlarında herhangi bir değişim olmadığı gözlenmiştir.” 

 

Cevap bekleyen sorular

Karataş, konuya ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a şu soruları yöneltti:

 

1- Açıklamada renk değişimine sebep olduğu ifade edilen alg patlamasının, suda artan azot ve fosfor miktarından kaynaklandığı ve kirlilik nedeniyle artan bu miktarın ise sudaki oksijeni azalttığı bilinmektedir. Bu durumun başta balık ölümleri olmak üzere birçok canlı türüne zarar verdiği göz önüne alındığında, konuyla ilgili İBB yetkilileri tarafından önlemler alınmış mıdır? Alındı ise bu önlemler yeterli midir? 
2- Geçen dönem İBB Meclisi"nden oybirliği ile onaylananı, planlara işlenen ve yer seçimi yapılıp ihale aşamasına gelen Silahtarağa Arıtma Tesisini iptal eden mevcut İBB yönetiminin, Haliç'te yaşanan kirlilik problemini çözüme kavuşturmak için iptal edilen tesise alternatif olarak planladığı her hangi bir ileri biyolojik atık su arıtma tesisi var mıdır? 
3- Geçtiğimiz haziran ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Kurum’un Haliç'teki kirlilik sorununun çözümü konusunda İBB yöneticilerine yaptığı işbirliği çağrısına İBB yöneticilerinden herhangi bir yanıt gelmiş midir? 
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN