İlk mega endüstri bölgesi Filyos mercek altında

Bakan Varank'tan 'Türkiye'nin ilk mega endüstri bölgesi' olarak adlandırılan Filyos Yatırım Havzası'na ilişkin bilgi talep edildi.

PAYLAŞ
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, “Türkiye'nin ilk mega endüstri bölgesi” olarak adlandırılan Filyos Yatırım Havzası’na ilişkin bilgi talep etti.

Demirtaş, TBMM Başkanlığı’na Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

Filyos Vadisi Projesi’nin yapımı 40 yıl öncesine dayanan bir projedir olduğunu vurgulayan Demirtaş, önergesinde “Bu proje Zonguldak'ın ekonomisine ve kalkınmasına büyük bir katkı sunacak olmasının yanı sıra, Türkiye'nin ekonomisine de büyük ve önemli etkiler yaratacak milli bir projedir. Proje tamamlandığında ileri teknolojiye dayalı, katma değeri yüksek ve ihraç edilebilir malların üretilmesi planlanmaktadır” ifadesini kullandı.

Projeye ilişkin bilgi veren Demirtaş şunları kaydetti:

“Filyos Vadisi Projesi'nin iki temel ayağı bulunmaktadır. Bunlardan biri Filyos Endüstri Bölgesi'dir. Zonguldak/Çaycuma İlçesi'ndeki Filyos Beldesi'nde 1 Haziran 2015 tarihinde 1900 hektarlık alan Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmiştir. İlan edilen bu Endüstri Bölgesi'ne yönetici şirket olarak yetkilendirilmek için 22 Mart 2019 tarihinde kurulan Tosyalı Filyos Endüstri Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi, 28 Mart 2019 tarihli yazısı ile başvuruda bulunmuştur.

Filyos Vadisi Projesi'nin bir diğer önemli ayağı ise Filyos Limanı Projesidir. Filyos Limanı Projesi de, hem Zonguldak'a hem de Türkiye'ye önemli katkılar sunacak bir yatırımdır.

Yapılan açıklamalardan ortaya çıktığı üzere, Filyos Vadisi Projesi kapsamında yapılan Filyos Endüstri Bölgesi ve Filyos Limani; sahip oldukları avantajlı konumları, bölgenin lojistik merkez olarak planlanması gibi nedenlerle yatırımcılar açısından cazip yatırım alanları haline gelmiştir. Bu noktada da yatırımcılara yapılacak tahsislerde, kamu yararının öncelikli olarak korunması gerekmektedir. Yatırım yapılacak sektörlerin ve bu sektörlerde faaliyet gösteren kişi, şirket ya da şirketler grubuna ayrıcalık sağlanmamalı, bu şekilde oluşacak haksız rekabet ortamı engellenmeli ve tüm çalışmalar şeffaflık içinde sürdürülmelidir.”

Cevap bekleyen sorular

Demirtaş, Bakan Varank’a şu soruları yöneltti:

“- Filyos Endüstri Bölgesi kaç dönüm üzerine kuruludur?

- Filyos Endüstri Bölgesi'nde kaç yatırımcının yer alması planlanmaktadır?

- Filyos Endüstri Bölgesi'nde yatırımcılara tahsis edilecek alanların büyükleri belirlenmiş midir? Büyük, orta ve küçük ölçekli yatırımlar için öngörülen yatırım alanları kaç metre kare olarak planlanmıştır?

- Filyos Endüstri Bölgesi'nde ön yer tahsisi başvurusu için hangi kriterler aranmaktadır?

Bakanlığınızca Filyos Endüstri Bölgesi'nde yatırımcılar için ön yer tahsisi başvuruları başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa, şimdiye kadar Bakanlığınıza ön yer tahsisi için toplam kaç yatırımcı başvuru yapmıştır? Başvuru yapan şirketlerin isimleri nelerdir? Bu başvurulardan kaçı yerli, kaçı yabancı yatırımcıdır?

- Filyos Endüstri Bölgesi'ne ön yer başvurusu yapan şirketler varsa, hangi sektörlerde yatırım yapmak için başvuruda bulunmuştur?

- Filyos Endüstri Bölgesi'nde ön yer tahsisi talebinde bulunan kaç yatırımcının başvurusu kabul edilmiştir? Başvurusu kabul edilen yatırımcıları faaliyet göstereceği sektörler nelerdir?

- Filyos Endüstri Bölgesi'nde ön yer tahsisi başvurusu kabul edilen yatırımcıların yerine getirmesi gereken mali yükümlülükler ve diğer yükümlülükler nelerdir?

- Filyos Endüstri Bölgesi'nin ne zaman faaliyete geçmesi planlanmaktadır?”

Filyos Vadisi Yatırım Havzası birçok bileşenden oluşuyor. İçerisinde Filyos Limanı, Filyos Endüstri Bölgesi, Filyos Serbest Bölgesi ve Serbest Bölge Gelişme Alanı'nı barındıran bu yatırım havzası Filyos Vadisi Projesi olarak isimlendiriliyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN