22 bin projeye 9,5 milyarlık destek

Faaliyete geçtiklerinden bu yana kalkınma ajansları tarafından toplam 22 bin 71 projeye 2020 yılı fiyatlarıyla 9,5 milyar TL tutarında destek sağlandığını bildirildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kalkınma ajanslarının faaliyetlerine ilişkin bilgi istedi.

Gürer, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından cevaplanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi

Gürer, Bakan Varank’a “Kalkınma ajanslarının faaliyete geçtiği tarihten itibaren yapılan proje sayısı kaçtır? Projelere destek verilen miktar ne kadardır? Aynı kişi veya kựrumlar yıllar itibarıyla birden fazla destek almış mıdır? Birden fazla destek alan kişi ve kurumlar hangileridir?” sorularını yöneltti.

Kalkınma ajansları tarafından en çok destek verilen bölgelerin hangilerin hangisi olduğunu soran Gürer, ayrıca şu sorulara cevap aradı:

“Kalkınma ajanslarının maddi destek verdiği projeler içinde yarım kalan proje olmuş mudur? Yarım kalan veya tamamlanmayan projeler için önceden ödenen destekler tahsil edilmiş midir? Bu şekilde destek alan ve aldığı destek geri tahsil edilen proje sayısı kaçtır?”

Önergeyi cevaplayan Varank, faaliyete geçtikleri tarihten itibaren kalkınma ajansları tarafından toplam 22 bin 71 projeye 2020 yılı fiyatlarıyla 9,5 milyar TL tutarında destek sağlandığını bildirdi. Varan ayrıca yararlanıcıların eş finansmanıyla toplam 16 milyar TL'lik yatırım hacmi oluşturulduğunu açıkladı.

Kalkınma ajanslarının, destek süreçlerini “Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destek Yönetmeliği" uyarınca yürüttüğünü hatırlatan Varan, “Yönetmelikte başvuru sahiplerinin aynı takvim yılı içerisinde ilgili ajansa tek başına en fazla altı proje için destek başvurusunda bulunabileceği, bunlardan işletmeler için en fazla bir tanesinin diğer başvuru sahipleri için ise en fazla iki tanesinin destekleneceği düzenlenmiştir” bilgisini paylaştı.

Bu çerçevede, ilgili yönetmelikteki kısıtlar dâhilinde başvuru sahibi olabilecek bütün kurum ve kuruluşların ajans desteklerinden birden fazla faydalanabildiklerini aktaran Varan şunları kaydetti:

“Ajans destekleri için başvuru sahibi olabilecek kurum ve kuruluşlar ise şu şekilde düzenlenmiştir: Kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler, kooperatifler, sivil toplum kuruluşları, organize sanayi bölgeleri, sanayi siteleri, serbest bölge işleticileri, teknoloji transfer ofisi şirketleri ile teknoloji geliştirme bölgesi, endüstri bölgesi ve iş geliştirme merkezi gibi kuruluşların yönetici şirketleri ve kâr amacı güden diğer gerçek ve tüzel kişiler.”

Destek verilen projeler içinde sözleşme feshiyle projelerin yarım kalması durumunun oluşabileceğini aktan Varank, “İlgili yönetmelikteki hükme göre, mücbir sebep veya beklenmeyen hallerden dolayı fesih işlemi gerçekleştirilirse fesih tarihine kadar yararlanıcının sözleşmeye uygun olarak gerçekleştirdiği harcamalar, sözleşmede öngörülen destek oranında kendisine ödenir. Beklenmeyen hâl ve mücbir sebep dışındaki fesihlerde önceden ödenen destekler ise fer'ileriyle birlikte yararlanıcıdan tahsil edilmektedir” bilgisini verdi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN