Hükümete harç, bilgisayar ve iletişim vergisi soruları

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'a üniversite harç ücretlerine yapılan zammı, öğrencilerin bilgisayar ihtiyacı ile telekomünikasyon vergilerine ilişkin sorular yöneltildi

PAYLAŞ
Akajans - Kemal Erdoğan


(AKAJANS) - Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a üniversite harç ücretlerine yapılan zammı, uzaktan eğitim nedeniyle milyonlarca çocuk ve ailenin ana gündem maddelerinden olan bilgisayar ihtiyacı ile telekomünikasyon vergilerine ilişkin sorular yöneltti.

Karaduman, Oktay tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

İkinci öğretim öğrencileri için harç uygulaması olup harç ücretlerinin salgın sürecine rağmen zamlandığına işaret eden Karaduman önergesinde “Devletten veya özel kurum ve kişilerden aldıkları kredi veya burs ile hayatlarını sürdüren öğrencilerin harç ücretlerinin olması ve özellikle pandemi sürecinde harç yatırması elbette zor bir durumdur. Üstelik bu süreçte bazı üniversiteler öğretimlerine uzaktan öğretim şekilde devam etme kararı almış olup birçok üniversitenin de aynı kararı alacağı öngörülmektedir. Bu durum aslında okulun olmadığı ama öğrenci için ücret ödemesi gerektiği manasına gelmektedir. Bununla birlikte çok sayıda öğrencinin dersleri takip edecekleri bilgisayar ya da tablete, hızlı ve sabit internet erişimine sahip değildir. Eğitim hakkı ve eşitlik ilkesi gereği öğrencilere bilgisayar veya tablet verilmemiş ve yeterli miktarda sabit ve hızlı internet kotasının ücretsiz olarak sağlanmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Abdulkadir Karaduman Oktay’a şu soruları yöneltti:

"1. 2010-2020 yılları arasında toplam kaç tane üniversiteli öğrenciden harç ücreti alınmıştır? Aynı yıllar içinde harç ücreti yatıramadığı için üniversiteye kayıt yaptıramayan kaç öğrenci vardır?
2. Pandemi döneminde uzaktan eğitim yapma kararı alan üniversiteler harç ücreti taleplerini iptal edecek midir? İptal edilmesi için bir çalışmanız olacak mıdır? İptal edilirse üniversite harçlarını yatıranlara ücretleri iade edilecek midir?
3. Bilgisayara veya tablete sahip olmayan öğrencilerin ihtilaçlarının karşılanması hususunda bir çalışmanız var mıdır? Öğrencilere yönelik yeterli miktarda sabit ve hızlı internet erişimini ücretsiz sağlamayı planlıyor musunuz? 4. Bilgisayar, tablet gibi cihazlarda ve telekomünikasyon hizmetlerinden alınan vergilerin öğrencilere yönelik olarak kaldırılması yönünde bir çalışmanız var mıdır?" 
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN