Joe Biden ve dünyayı bekleyenler

ABD'deki devir teslim törenini izlerken farklı bir tablo gördük. Ekranlara yansıyan yüzlerdeki ifadeler eski dev teslim törenlerine göre epey asık ve endişeliydi. Bu durum zaten konuşmalara da yansıdı.

PAYLAŞ
Akajans - Bayram Başaran

BAYRAM BAŞARAN 
(AKAJANS) - ABD’deki devir teslim törenini izlerken farklı bir tablo gördük. Ekranlara yansıyan yüzlerdeki ifadeler eski dev teslim törenlerine göre epey asık ve endişeliydi. Bu durum zaten konuşmalara da yansıdı.

Önce o gün TV’lere yansıyanlar ile başlayalım…

Trump görevden ayrılmasına ilişkin taraftarları ile ayrı bir tören düzenledi. Verdiği mesaj net: “Bu iş daha bitmedi. Kısa zamanda geri geleceğim.” dedi. Bu aslında çok mana içeriyor; taraftarlarının -ki aşırı milliyetçi hepsi- hemen başkentin yanında taraftarlarının gerçek silahlar ile sokağa inmesi çok manidar. Bir anlamda Trump’ın 'Bir sözüm ile ortalığı birbirine katarım' mesajı bu.

Donald Trump teamüllere uymayarak Biden ile yüz yüze gelmek istemedi ve devir-teslim törenine katılmadı.

Bu ABD’nin karpuz gibi yarıldığını açık göstergesi idi.

Bunlar ABD’nin yeni başkanın da ilk ve başkan olarak ilk mesajına damga vurdu. Biden "En çok uğraşacağım konu iç terörizm olacak, Amerikan halkı arasında birleşmeyi yeniden sağlayacağım." şeklinde oldu.

 Daha birçok mesajı vardı ama bir ABD Başkanı’nın ağzından açık açık “İç terörizmle uğraşacağım.” sözleri çıkması çok ilginçti.

Demek ki ABD terörle tanışmış, Kongre baskını öyle gelip geçici bir anlık öfke patlaması değilmiş diye düşündürüyor.

Şimdi ABD Başkanı’nın önünde kabaca neler  var bakalım:

1-Pandemi.

2-Pandeminin neden olduğu ekonomik gelişmeler ve sürekli para basılması ve bunun gelecekte neden olacağı enflasyonist baskılar.

3-İç terörizm ile mücadele,

Temel başlIklıklar bunlar.

ABD ve Avrupa’dan gazete manşetlerine bakıldığında da durum farklı değil.

Bir gazetenin manşeti “Investors stay on edge as biden become president” Yani “Biden başkan olurken yatırımcılar gerginliğini koruyor.” şeklinde. Bu ekonomide de endişeler olduğunu, yatırımcılar ve iş insanlarının da gerginliğini ortaya koyuyor.

Bir başka başlık ise “Spike in inflation heralds higher 2021 price rises”. Türkçesi; enflasyondaki artış 2021 de yeni fiyat artışlarını olacağının göstergesi.

Ekonomide genel kabul görmüş kavramlardan biri karşılıksız basılan paranın neden olacağı enflasyonist baskı ve paranın değer kaybıdır. “Bir mal ve ya para piyasada ne kadar fazla olursa değeri o kadar düşük olur. Denge fiyat aşağıda oluşur.” Bu yalnızca ABD için değil Avrupa için de geçerli bir problem. Çin hariç...

      ABD'de 100 milyarlarca doların karşılıksız basılarak pandemi dolayısıyla dağıtıldığı aşikar olduğuna göre ve şu ana kadar da bu karşılıksız basılan paranın geri nasıl emileceği-piyasadan nasıl çekileceğine ilişkin netlik olmaması fiyat artışlarının daha da tırmandıracak gibi görünüyor. Tabii bu fiyat artışlarını ülkemiz ile kıyaslamamak gerek.  Bu da satın alma gücünün göreceli azalacağı, doların dünya genelinde değer kaybedebileceği yönündeki görüşleri körüklüyor.  Bunun üzerine bir de korkulan olur da terörizm biraz hareketlenirse dünya genelinde ekonomik dengeler ve ABD'ye bağlı ekonomisi olan ülkeler de ciddi sonuçlar doğurabilir.

 Bekleyip göreceğiz.                                                                                     ,

Haaaa… Daha Çin-Asya Pasifik-ABD ticaret savaşlarının nereye evrileceği, Rusya ABD ve  Avrupa- Doğu Akdeniz, Ortadoğu krizlerinin nasıl şekilleneceği ve buralarda nasıl oyunlar kurulacağı, dengelerin nasıl değişeceği ve ABD’nin altyapısal sıkıntılarının nasıl giderileceği konularına daha giremedik bile…

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN