Tarım ve Orman Bakanlığına Vahit Kirişci atandı

Bekir Pakdemirli gece yarısı kararnamesi ile görevden alındı. Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci oldu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Akajans - Yunus Demirel

Ankara (AKAJANS) - 

"Görevden affını" istediği bildirilen Bekir Pakdemirli gece yarısı kararnamesi ile görevden alınırken yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci oldu.

3 Mart 2022 tarihini taşıyan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı  Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atama Hakkında Karar, Resmi Gazete’nin 4  Mart tarihli sayısında yayımlandı.


Atama kararı şöyle:

"Görevden af talebi kabul edilen Bekir Pakdemirli’den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığına Vahit Kirişci Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 104. ve 106. maddeleri gereği atanmıştır."

 

Bekir Pakdemirli hakkındaki iddialar

ANAP’ın parlak isimlerinden merhum Ekrem Pakdemirli’nin oğlu olan Bekir Pakdemirli’nin bakanlık görevinden alınacağına ilişkin iddialar Ankara kulislerinde bir yıldır yoğun şekilde dile getiriliyordu.

2021 yılı yaz mevsiminde çıkan ve söndürülmesi haftalar süren büyük orman yangınlarının yanı sıra birbiri ardına gelen sel ve heyelan gibi felaketlerin, bu görev değişikliğinin geciktirilmesi zaruretini ortaya çıkardığı konuşuluyordu.

Pakdemirli, orman yangınlarının söndürülmesindeki performansı, THK uçaklarının kullanılamaz durumda olduğuna ilişkin açıklamaları, yangın söndürme uçak ve helikopterleriyle ilgili satın alma ve kiralamalar konusundaki politikaları dolayısıyla eleştiri oklarının hedefindeydi. Muhalefet partileri Türkiye’nin tarım politikalarında başarısız olduğu, Pakdemirli’nin de bu başarısız bakanlardan biri olduğu iddiasını sık sık gündemde tutuyordu.

Bekir Pakdemirli, Enerji ve Tabii Kaynaklar ve Hazine ve Maliye Bakanlığı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'a yakınlığı ile biliniyor.

Bekir Pakdemirli’nin ağabeyi Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, 2016’dan bu yana FETÖ üyesi olduğu suçlamasıyla Manisa F Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunuyor.

 

Vahit Kirişci kimdir?

4 Mart 2022'de Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararnamesine göre Tarım ve Orman Bakanı olarak görevlendirilen Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960 tarihinde Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Saniye’dir. Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesidir. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldu. Masterini Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsünde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesinde tamamladı.

..Ve Pakdemirli nihayet tasfiye edildi, yeni Tarım Bakanı Vahit Kirişci oldu

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995’te doçent, 2001’de profesör oldu. 16’sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde akademik yayına imza attı.

22. Dönem'de AK Parti'den Adana Milletvekili olarak parlamentoya girdi. 22. Dönem'de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulundu. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönem'de aynı Komisyon'un Başkanlığına yeniden seçildi.


İngilizce bilen Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN