500 bin tabletin dağıtımı ocakta tamamlanacak

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, EBA kapsamında 500 bin tablet bilgisayarın dağıtımının ocağın ikinci haftasına kadar tamamlanmasını planladıklarını bildirdi.

PAYLAŞ
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “EBA Destek Noktalarına erişim durumu gibi kriterlere göre dağıtımı yapılacağı açıklanan 500.000 tablet bilgisayarın bir kısmının dağıtımına başlanılmış olup kalan kısmının ocak ayının ikinci haftasına kadar dağıtılması planlanmaktadır” bilgisini paylaştı.

Selçuk, HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in internet erişiminin olmaması nedeniyle uzaktan eğitimden yararlanamayan öğrencilere ilişkin soru önergesini cevapladı.

Bakanlıkça koronavirüs sebebiyle ortaya çıkan uzaktan eğitim uygulamasında tablet, bilgisayar ve internet erişimi bulunmayan öğrencilere yönelik her ilde okul ve kurumların bilişim laboratuvarları öncelikli olmak üzere çok sayıda EBA Destek Noktası oluşturulduğunu hatırlatan Selçuk, şunları kaydetti:

“Talep ve ihtiyaca göre EBA Destek Noktası sayısının artırılmasına devam edilmektedir. Ayrıca kırsal kesimde yaşayan bilgisayar, internet erişimi olmayan ve ulaşım sorunu bulunan öğrenciler için Mobil EBA Destek Noktaları oluşturulmuş yine ihtiyaç ve talebe göre sayıları artırılmaktadır. İmkânı olmayan öğrenciler gerekli hijyen, maske ve mesafe kurallarına göre oluşturulan ikamet yerine en yakın EBA Destek Noktalarından faydalanmaktadırlar. EBA Destek Noktaları ve Mobil EBA Destek Noktaları Bakanlığımız http://ebadesteknoktasi.meb.gov.tr web sayfasından yayınlanmaktadır.

Uzaktan eğitimde kullanılmak üzere; ailenin gelir durumu, okula devam eden kardeş sayısı, öğrencinin başarı durumu ve EBA Destek Noktalarına erişim durumu gibi kriterlere göre dağıtımı yapılacağı açıklanan 500.000 tablet bilgisayarın bir kısmının dağıtımına başlanılmış olup kalan kısmının ocak ayının ikinci haftasına kadar dağıtılması planlanmaktadır.”

Aydemir’in Bingöl’deki durumla ilgili sorusuna Selçuk, şu cevabı verdi:

“Bingöl Valiliği'nce konuya ilişkin olarak; altyapı yetersizliği nedeniyle internet erişimi sağlanamayan okulların bulunduğu kırsal bölgelerde yaşayan aileler için internet erişimi sağlanabilmesi amacıyla, il Telekom Müdürlüğü nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğu, açık olan tüm köy okullarında internet erişiminin çeşitli şekillerde (VIMAX, UYDUNET, MOBİL İNTERNET, ADSL yada TTVPN) sağlandığı belirtilmektedir.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN