'Et, süt fiyatları ve prim miktarları artırılsın'

Bakan Pakdemirli'ye 'Et, süt fiyatları ve prim miktarlarının artırılması düşünülmüyor ise hayvancılıkla geçimini sağlayan çiftçilerin mağduriyetlerinin nasıl karşılanması düşünülmektedir?' sorusu yöneltildi.

PAYLAŞ
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, çiğ süt satış ve et alım fiyatları ile prim miktarlarına ilişkin bilgi istedi.

Türkkan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verildi.

Ulusal Süt Konseyi’nin 2021 Ocak-Nisan ayları için geçerli çiğ süt tavsiye satış litre fiyatını 2,80 TL olarak açıkladığını, aynı dönemde çiğ süt desteğinin 30 kuruş olarak uygulanacağı da Pakdemirli tarafından belirtildiğini hatırlatan Türkkan şunları kaydetti:

“14 Aralık 2020 tarihi itibarıyla ithal menşeili karkas et alım fiyatı 33 kg/TL'den 35 kg/TL'ye; yerli menşeili karkas et alım fiyatı 34 kg/TL'den 36 kg/TL'ye çıkarılmıştır.

Kocaeli'nde hayvancılıkla geçimini sağlayan çiftçi, açıklanan süt ve et fiyatlarının düşük olduğundan yakınmakta; hayvancılığın devam edebilmesi, üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması için et, süt fiyatları ile prim miktarlarının artırılmasını istemektedir.”

Türkkan, Pakdemirli’ye “Ulusal Süt Konseyi tarafından 2,80 TL/litre olarak açıklanan çiğ süt satış fiyatının artırılması düşünülmekte midir? 14 Aralık 2020 tarihi itibariyle açıklanan et alım fiyatlarında yeni bir düzenleme yapılması ve bu fiyatların artırılması düşünülmekte midir? Çiftçilerin prim miktarlarının artırılması talebi dikkate alınacak mıdır, bu doğrultuda bir düzenleme yapılması Bakanlık gündemine alınacak mıdır?” sorularını yöneltti.

İYİ Parti’li Türkkan, şu sorulara da yanıt aradı:

“Et, süt fiyatları ve prim miktarlarının artırılması düşünülmüyor ise hayvancılıkla geçimini sağlayan çiftçilerin mağduriyetlerinin nasıl karşılanması düşünülmektedir?

Hayvancılığın devam edebilmesi, üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması için çiftçiyi rahatlatacak yeni düzenlemeler yapılması düşünülmekte midir?”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN