Genç çiftçilere 150 bin büyükbaş hayvan dağıtıldı

2016-2018 yıllarını kapsayan Genç Çiftçi Programı ile toplam 150 binden fazla büyükbaş hayvanın dağıtımının yapıldığı bildirildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üç yıl süren Genç Çiftçi Programı ile 150 binden fazla büyükbaş hayvan dağıtıldığını bildirdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesini cevaplandıran Pakdemirli, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı’nın 26.02.2016 tarihli Resmi Gazete'de 2016/8540 Bakanlar Kurulu Kararı ile uygulamaya konulmuş ve program 3 yıl boyunca sürdürülerek 2018 yılı sonu itibarıyle sona erdiğini hatırlattı.

Bekir Pakdemirli’nin verdiği bilgiye göre, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından yurtdışından tedarik edilen hayvanların tamamı yürürlükteki mevzuat uygun olarak, yurtdışında ve yurtiçinde karantinaya tabi tutularak, Ülkeye Giriş Yapan Canlı Hayvanlarda Yürütülecek Veteriner Kontrollerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmeliğin 10'uncu Maddesindeki usul ve esaslar çerçevesinde gerekli işlemler yapıldı.. Yönetmeliğe uygun olmayan hayvanlar reddedilmiş, karantinası tamamlanan hayvanların dağıtımları gerçekleştirildi.

Pakdemirli şunları da kaydetti:

 

“Bakanlığımızca yürütülen inceleme/soruşturma devam etmekte olup, bugüne kadar düzenlenen raporlar adli, disiplin, tazmin ve idari yönden işlemleri tesis edilmek üzere ilgili mercilere intikal ettirilmiştir. 
Bakanlığımızca uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı çerçevesinde 2016-2018 yılları arasında 26.934 büyükbaş hayvanclılık projesi uygulanmış ve 150.279 büyükbaş hayvan ayni olarak dağıtılmıştır. 
Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin 2016/8540 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde projeden yararlanacak olan genç çiftçilerin 18-40 yaş aralığında ve kırsal alanda ikamet etmesi zorunlu koşulmuştur. Proje kapsamında 81 İlimizin tamamında büyükbaş ve küçükbaş damızlık hayvan dağıtımı gerçekleştirilmiştir.”

Pakdemirli, Gürer’in bir başka soru önergesine verdiği cevapta ise Genç Çiftçi Projesi ile 1350 ailenin metropolden kırsala döndüğünü açıklamıştı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN