Google'dan ABD seçimleri için yeni hizmet

'Google Arama' ve 'Google Haritalar' aracılığıyla Amerikalıların en yakın oylama ve zarf bırakma yerlerini bulmaları sağlanıyor.

PAYLAŞ
Akajans - Kemal Erdoğan

 

Washington (AKAJANS) -Oy verme işlemlerinin sürdüğü ABD başkanlık seçimine sayılı günler kala teknoloji devi Google, oy kullanımını kolaylaştıracak bir projeyi hayata geçirdi.  “Google Arama” ve “Google Haritalar” aracılığıyla Amerikalıların en yakın oylama ve zarf bırakma yerlerini bulmaları sağlanıyor. 

Cumhuriyetçilerin adayı mevcut ABD Başkanı Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden’in yarıştığı 3 Kasım’da yapılacak 2020 ABD Başkanlık Seçimleri için oy verme işlemleri sürüyor.

Teknoloji devi Google, ABD halkının seçim sürecine katılımın kolaylaştıracak bir uygulamayı devreye aldı.  “Google Arama” ve “Google Haritalar” aracılığıyla en yakın oylama ve zarf bırakma yerleri kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Google’den yapılan açıklamada, “Bu yıl ABD'de ‘Nasıl oy kullanılır?” aramalarının her zamankinden daha yüksek olduğuna işaret edilerek “Tercih ettiğiniz oylama yönteminden bağımsız olarak, nasıl ve nerede oy vereceğiniz hakkında bilgi bulmayı kolaylaştırmak için , Google Arama'da güvenilir ve yetkili kuruluşlardan alınan bilgilerle seçimle ilgili özellikleri kullanıma sunduk” mesajı verildi.


Teknoloji devinin açıklamasında şunlar kaydedildi:

 “Nerede oy vereceğiniz konusunda bilgi için Google Arama ve Haritalar'a gittiğinizde, size en yakın oylama yerlerini gösteren yararlı özellikler bulacaksınız. Google'da "erken oy verme yerleri" veya "yakınımdaki" oy pusulası bırakma kutuları "gibi şeyleri arayın ve ister erken ister Seçimde oy verin, şahsen oy kullanabileceğiniz veya postayla gönderilen oy pusulanızı nerede iade edebileceğinize ilişkin ayrıntıları bulacaksınız. Gün. Oy pusulanızın tamamlanmış ve mühürlenmiş olması gibi yararlı hatırlatıcılar da içerecektir. 

Aynı kolaylıkla, yakında "Hey Google, nerede oy vereceğim?" Diye sorabileceksiniz. ve Google Asistan, Asistan özellikli telefonunuzda, akıllı hoparlörünüzde veya Akıllı Ekranınızda yakınlarda nerede oy vereceğinizle ilgili ayrıntıları paylaşacak.

Bölgenizde bir oylama yeri veya oy pusulası bırakma kutusu seçtikten sonra, ne kadar uzakta olduğu, oraya nasıl gidileceği ve oy verme saatleri hakkında hızlı bilgi için Google Arama veya Google Asistan'dan Google Haritalar'a tıklayabilirsiniz. Benzer şekilde, oy vereceğiniz yeri Google Haritalar'da ararsanız, oyunuzu nereye vereceğinizi onaylamanıza yardımcı olacak Arama'daki özelliğe kolayca erişebilirsiniz. 


Bu özellikteki resmi bilgiler, Democracy Works , kâr amacı gütmeyen, partizan olmayan bir sivil kuruluş ve eyalet seçim yetkilileri arasındaki bir ortaklık olan Oylama Bilgi Projesi'nden gelir . Oylama Bilgilendirme Projesi aracılığıyla, ülke genelinde 200.000'den fazla oy verme yerine sahip olmayı planlıyoruz. Oy verme yerlerinin henüz mevcut olmadığı yerler için eyalet ve yerel seçim web sitelerini göstereceğiz. Daha fazla konum kullanılabilir oldukça veya değişiklik olursa, Google Arama, Asistan ve Haritalar'da sağlanan bilgileri güncellemeye devam edeceğiz.”

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN