İstanbul'daki barajların doluluğunun azalması mercek altında

Barajların doluluk oranının yüzde 36.71 olarak kayda geçmesi ve Ekim 2020'deki doluluk oranının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 azalması MHP tarafından TBMM gündemine taşındı.

PAYLAŞ
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - MHP İstanbul Milletvekili Memet Bülent Karataş İstanbul'daki barajların doluluk oranının yüzde 36.71 olarak kayda geçmesi ve Ekim 2020'deki doluluk oranının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 azalmasını TBMM gündemine taşıdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine dikkati çekti. Karataş verilere göre ekim ayının başında İstanbul'daki barajların doluluk oranının yüzde 36.71 olarak kayda geçtiğini ve Ekim 2020'deki doluluk oranının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.04 az olduğunu ortaya koyduğunu hatırlattı.

Eylül ayında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucu yağışların da yüzde 60 azaldığının açıklandığını anımsatan Karataş, şunları kaydetti:

“ Kovid-19 salgını nedeniyle alınan hijyen önlemleri kapsamında ise salgının ilk aylarında hijyen koşullarının sağlanması için su tüketimi artmış ve barajların su seviyelerinin azalmasına neden olmuştur. Örneğin 2019 Ağustos ayında aylık su tüketimi 94 milyon metreküp iken, geçtiğimiz ağustos ayında yüzde 5 kadar artarak 98 milyon metreküpe çıkmıştır. Dolayısıyla kentteki barajların doluluk oranları endişe verici seviyede seyretmektedir.”

Karataş, Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti: 

1- Vatandaşlarımızı hijyen önlemlerini aksatmadan su kullanımında tasarrufa yöneltmek ve bilinçlendirmek amacıyla ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
2- Giderek artan su kaynakları sorununun yarattığı tehlikeyi engellemek amacıyla alınan önlemler nelerdir? 
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN