Maske ve tulum ihracatında son durum

Koruyucu tıbbi malzeme ve tulum üreten ihracatçıların belli sayıda ürünü DMO'ya verme zorunluluğuna ve bu kişilerin zararlarının karşılanmasına yönelik çalışmalara ilişkin Ticaret Bakanlığından bilgi talebinde bulunuldu.

PAYLAŞ
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu koruyucu tıbbi malzeme ve tulum üreten ihracatçıların belli sayıda ürünü Devlet Malzeme Ofisi'ne verme zorunluluğuna ve bu kişilerin zararlarının karşılanmasına yönelik çalışmalara ilişkin bilgi talebinde bulundu.

Gaytancıoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu.

Koruyucu maske, tulum, koruyucu önlük, tıbbi ve cerrahi maske ihracatının ön izne bağlanması ve ihracat için belli sayıda ürünün DMO'ya teslim edilmesi şartı getirilmesinden 15 Aralık 2020 tarihine kadar bu ürünlerden kaç adet ihraç edilmiş ve kaç adet DMO'ya ücretsiz teslim edilmiştir?

Gaytancıoğlu, Kovid-19 salgını dolayısıyla alınan ilk tedbirlerden birisi maske ve koruyucu tulum ihracatının kısıtlanması olduğunu hatırlattı. Bu ürünleri ihraç etmek için belli miktarda ürünü de Devlet Malzeme Ofisine ücretsiz olarak teslim etme şartı getirildiğini de anımsatan Gaytancıoğlu, “Örneğin bir adet koruyucu tulum ihracatı yapmak için bir adet de devlete bağışlamak gerekmektedir. Yine bu tulumların üretiminde kullanılan malzemenin bir kısmı yurtdışından temin edilmek zorundadır. Maliyetler dövizdeki yüksek artışlar nedeniyle artmıştır. Bu nedenle bu ürünleri üretip ihraç eden firmalar yabancı pazarlarda rekabet edemez duruma gelmişlerdir. Bu firmalarda binlerce kişinin çalıştığı dikkate alındığında yaşadıkları sıkıntının doğuracağı olumsuzluklar ayrıca değerlendirilmelidir.” ifadesini kullandı.

Diğer yandan devletin kendisine verilmesi şartı getirdiği ürünlerin bir kısmının bağış olarak başka ülkelere gönderildiğini ve yine bu ürünlerde yeterli denetim yapılmadığına dikkati çeken Gaytancıoğlu “Oysa ihraç edilen ürünlerin ithalatçı ülkeler tarafından sıkı bir biçimde denetlendiği duyumları gelmektedir.” uyarısında bulundu.

Cevap bekleyen sorular

Gaytancıoğlu, Pekcan’a şu soruları yöneltti:

“ - Koruyucu maske, tulum, koruyucu önlük, tıbbi ve cerrahi maske ihracatının ön izne bağlanması ve ihracat için belli sayıda ürünün DMO'ya teslim edilmesi şartı getirilmesinden 15 Aralık 2020 tarihine kadar bu ürünlerden kaç adet ihraç edilmiş ve kaç adet DMO'ya ücretsiz teslim edilmiştir?

- 15 Aralık 2020 tarihine kadar ihraç edilen ve DMO'ya ücretsiz teslim edilen ürünlerin mali değeri nedir?

- Ücretsiz olarak devlet tarafından alınan ürünlerin kalite denetimi nasıl yapılmaktadır? Bu denetimlerde yeterli bulunmayan ürüne rastlanmış mıdır?

- Yeterli kalite şartlarını sağlamayan ürünleri devlete verdikleri tespit edilen firmalar var ise bunlar kaç tanedir ve haklarında ne gibi işlem yapılmıştır?

- Devlete ücretsiz teslim edilmesi şartı getirilen ürünlerden ne kadarı yardım adı altında başka ülkelere gönderilmiştir? Bu gönderilen ürünlerin piyasa değeri ne kadardır?

- Bu ürünleri üreten ve ihracatını yapan firmaların söz konusu şart nedeniyle uğradıkları zararı karşılamak için bir çalışma yapılmakta mıdır?”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN