Naci Ağbal neden görevden alındı?

 Naci Ağbal, Merkez Bankasında doğru işler yaptı. Faiz artırım kararı da doğruydu. Doların önü de kesildi... Piyasa da inandı Naci Ağbal'a... Doğru adam doğru işler yaptı da neden görevden alındı?

PAYLAŞ
Akajans - Bayram Başaran

BAYRAM BAŞARAN >> EKO-ANALİZ
(AKAJANS) - Ekonomide son gelişmeler 1994'teki Osman Ünsal - Tansu Çiller operasyonunu hatırlattı bana. Kısaca hatırlatayım:

Hafızam yanıltmıyorsa 129 trilyon (altı sıfır atılmadan önceki parayla) ödeme yapılacak.

89 trilyon liralık talep geliyor. Tansu Çiller'in ‘Beynimin yarısı’ dediği Osman Ünsal “Olmaz böyle şey” diyerek ihaleyi iptal ediyor ve bu sonun başlangıcı oluyor, faizler uçuyor ve kısa zamanda 2000'li faizleri görüyoruz.

Faiz artırım kararı doğruydu

 Bunun bazı bankalara para kazandırma operasyonu olduğunu çok sonra anlıyoruz. Ama bedeli çok ağır ödeniyor devletçe... Ve tabii ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak.

Şimdi gelelim bugüne...  

Dünya görüşümüz aynı olmasa da Naci Ağbal, Merkez Bankasında doğru işler yaptı.

Faiz artırım kararı da doğruydu.

Doların önü de kesildi... Piyasa da inandı Naci Ağbal'a...

Doğru adam doğru işler yaptı da neden görevden alındı?

Soru şu: Doğru adam doğru işler yaptı da neden görevden alındı?

Doğru cevap için iki ayrı çözümleme yapmak lazım.

Birincisi; faiz artırımı için mi görevden alındı?

Naci Ağbal Merkez Bankası Başkanlığına geldi. Ama Para Piyasası Kurulunda aynı isimler devam etti.

Kararı başkan almıyor, kurulda oy çokluğu ile alınıyor.  Eşitlik halinde kurulun kararında son söz Başkanın oyu oluyor.

O zaman Merkez Bankası Para Piyasası Kurulunun Cumhurbaşkanı’ndan habersiz faiz artırım kararı alması mümkün mü? Değil. Öyle olsa bu kararlar çok önceden alınırdı zaten... Demek ki sebep faiz artırım kararı değil

Ağbal popülaritesi çok arttığı için mi tasfiye edildi?

O zaman diğer çözümlemeye geçelim...

Ekonomi siyasete kurban mı edildi? Bir Cumhurbaşkanı'nın bu kadar doğru işler yapan bir başkanı görevden almasının başka mantığı akla gelmiyor.

O zaman iki önemli başlık öne çıkıyor: Naci Ağbal'ın popülaritesi çok arttı. Cumhurbaşkanı bunu istemedi o nedenle değiştirdi. Bu pek akla yatkın olmadı. Daha çünkü o kadar popüler olmadı, siyaseten çok daha popüler isimler var.

Son olasılık ise "O zaman parti içi dengeler Naci Ağbalı yedi."

Üç etkenden bana göre en akla yatkını bu geliyor.

Naci Ağbal'ın özellikle doğruya doğru eğriye eğri demeyen yandaş medyanın ekonomistlerini saldırılarına bakınca bu olasılığın akla daha yatkın olacağını düşünüyorum…

Umalım da üç beş müteahhidi kurtarmak için gitmemiş olsun

Yazımın başında Osman Ünsal örneği verdim.

Bunun da iki tane nedeni var: "Umarım piyasa dengeleri o günkü kadar bozulmaz. Çünkü o zaman da Osman Ünsal siyasetin oyuncağı olmuştu... Ve yandaş bankalara arka çıkılmıştı halka rağmen..

 Bugün de umarım siyaseten değil de hiç aklımıza gelmeyen bir nedenle görevden alınmış olsun.  Piyasalarda dengeler bozulmasın. Ya da umalım da üç beş müteahhidi kurtarmak için gitmemiş olsun.

 O zaman hem Osman Ünsal'a hem Hazine kurumuna güven gitmişti. Bugün itibarıyla da hem yeni Merkez Bankasına Başkanı’na hem de Merkez Bankası kurumuna güven azalmış durumda..

 Velhasıl işimiz zor. Tek yol var az hasarla atlatmak için Naci Ağbal'ın Hazine'den sorumlu bakan olması ki o zaman ehveni şer olur piyasalardaki dalga boyutu en azından daha az olur.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN