Pandemide en çok soruşturma gıda, ulaşım ve sağlık sektörüne

Rekabet Kurumunca en çok soruşturma açılan 5 sektör şöyle sıralandı: Gıda, Tarım, Ormancılık, Balıkçılık, Hayvancılık Ulaştırma, Taşıt ve Hizmetleri İlaç, Sağlık ve Tıbbi Malzeme Tekstil ve Hazır Giyim Bilgi ve İletişim Teknolojileri.

PAYLAŞ
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - Yeni tip koronavirüs ( Kovid-19) pandemisi sürecinde en çok soruşturma açılan 5 sektör sırasıyla Gıda, Tarım, Ormancılık, Balıkçılık, Hayvancılık; Ulaştırma, Taşıt ve Hizmetleri; İlaç, Sağlık ve Tıbbi Malzeme; Tekstil ve Hazır Giyim; Bilgi ve İletişim Teknolojileri.

Konuya ilişkin verileri Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıkladı.

Pekcan, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat'ın soru önergesini yanıtladı.

Polat, Meclis Başkanlığına verdiği önergede Pekcan’a şu soruları yöneltti:

" -  Rekabet Kurumu 2020 yılı mart ayı itibariyle önergenin cevaplandığı tarihe kadar kaç şirkete soruşturma açmıştır? Bu soruşturmalar neticesinde kaç şirkete ceza kesilmiştir? Kesilen cezaların toplam tutarı ne kadardır?

- Rekabet Kurumu tarafından 2020 yılı mart ayı itibariyle önergenin cevaplandığı tarihe kadar en çok soruşturma başlatılan 5 iş kolu hangisidir?"

Pekcan, soru önergesine verdiği cevapta Bakanlığın ilişkili kuruluşu Rekabet Kurumundan temin edilen bilgileri paylaştı.

Buna göre Rekabet Kurulu tarafından 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca 2020 yılı Mart ayından 01/10/2020 tarihine kadar 139 şirkete soruşturma açıldı. Kanunda yazılı süreler de dikkate alınarak söz konusu dönemde açılan soruşturmalar tamamlanmadığı için bu kapsamda verilen bir ceza da bulunmadığı bildirildi.

En çok soruşturma açılan 5 sektör

İlgili kanun uyarınca Mart 2020’den itibaren 1 Ekim 2020 tarihine kadar en çok soruşturma açılan beş sektör şöyle sıralandı: 

-Gıda, Tarım, Ormancılık, Balıkçılık, Hayvancılık

-Ulaştırma, Taşıt ve Hizmetleri

-İlaç, Sağlık ve Tıbbi Malzeme

-Tekstil ve Hazır Giyim

-Bilgi ve İletişim Teknolojileri

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN