Su ürünleri ve av sezonuna ilişkin Kovid-19 önlemleri

Pandemi kapsamında tüm balıkçılara Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde belirtilen kurallara uyulması konusunda bilgilendirme çalışmalarının gerçekleştirildiği bildirildi

PAYLAŞ
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, su ürünleri ve av sezonunda alınan Kovid-19 önlemlerine ilişkin bilgilendirmede bulundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Pakdemirli, su ürünleri av sezonunun açılmasıyla birlikte pandemi kapsamında; tüm balıkçılara COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde belirtilen kurallara uyulması konusunda bilgilendirme çalışmaları yapıldığını bildirdi.

Pakdemirli şunları kaydetti:

“ Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüzce yürütülen avcılık izin belgelerinin tanziminde, amatör amaçlı balık tutma yarışmaları izin sürecinde, su ürünleri avcılığı ve kontrolü esnasında Covid-19 salgınından korunmak için alınması gereken önlemler (Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen tedbirler; maske takmak, sosyal mesafeye uymak, el ve ortam hijyeninin sağlanması vb.) konusunda tüm balıkçılarımız uyarılmıştır. 
İthal dondurulmuş deniz ürünleri, 21/12/2011 tarihli ve 28149 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Ülkeye Girişte Veteriner Kontrollerine Tabi Olan Hayvan ve Ürünlere Dair Yönetmelik" kapsamında yer almakta olup, Ülkeye girişte veteriner kontrollerine tabidir. 
Hayvansal ürünler için Ülkeye girişte veteriner kontrolleri 17/12/2011 tarihli ve 28145 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Ürünlerin Ülkeye Girişinde Veteriner Kontrollerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik" çerçevesinde yürütülmektedir. Yürütülen veteriner kontrolleri sonucu uygun olan sevkiyatların ülkeye girişine izin verilmektedir.”
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN