Kedi, köpek ve gelinciklerin kayda alımına 2021'de başlanacak

Petshoplarda satılan kedi ve köpeklerin mikroçip ile kayıt altına alınarak sokağa bırakılması halinde bu durumun tespit edilmesi ve sahibine yaptırım uygulanabilmesine imkan verecek düzenleme 2021'de uygulamaya giriyor

PAYLAŞ
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altina Alınmasına Dair Yönetmelik” kapsamında olduğunu ve  2021 yılı itibarıyla kayıt altına alma işlemlerinin başlamasının planlandığını açıkladı.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün soru önergesini yanıtlayan Pakdemirli, ev ve süs hayvanı satış yerlerinde (petshop) satılan kedi ve köpeklerin mikroçip ile kayıt altına alınarak sokağa bırakılması halinde bu durumun tespit edilmesi ve sahibine yaptırım uygulanabilmesi çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Pakdemirli, bu konunun “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altina Alınmasına Dair Yönetmelik” kapsamında olduğunu ve  2021 yılı itibarıyla kayıt altına alma işlemlerinin başlamasının planlandığını bildirdi.

Bakan Pakdemirli, “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında yerel yönetimler sahipsiz hayvanların rehabilitasyonu işlemlerini yürütmek ile görevlidir. Yerel yönetimlerce rehabilite edilen hayvanların takibinin yapılabilmesi maksadı ile Bakanlığımızca Hayvanları Koruma Bilgi Sistemi isimli veri tabanı oluşturulmuştur.” bilgisini de paylaştı. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN