14 milyonluk İzmir Model Fabrika açılışa hazır

İzmir Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi'nin (Model Fabrika) altyapı, makine-donanım ve insan kaynağı kapasitesi faaliyetleri tamamlanarak açılışa hazır hale getirildiği bildirildi.

PAYLAŞ
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - İzmir Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi’nin (Model Fabrika) altyapı, makine-donanım ve insan kaynağı kapasitesi oluşturma faaliyetleri tamamlanarak açılışa hazır hale getirildiği bildirildi.

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, İzmir'de açılacağı duyurulan model fabrikaya ilişkin bilgi istedi.

Serter, Meclis Başkanlığına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tarafından cevaplandırılması isteğiyle soru önergesi verdi.

Varank’a hitaben “Bir yıla yakın bir zamandır defalarca kamuoyu önünde 2020 içinde İzmir'de açılacağını söylediğiniz Model Fabrika henüz açılmamıştır. 2021 bütçe görüşmelerinde de fabrikanın açılışa hazır olduğunu söylediniz” ifadesini kullanan Serter şu soruları yöneltti:

“Model Fabrika için yapılan yatırım ne kadar olmuştur? Söz konusu model fabrikanın istihdama katkısı ne olacaktır? İzmir'de açılacak Model fabrikasının ülke ekonomisine katkı anlamında payı ne kadar olacaktır?”
Önergeyi cevaplayan Varank, Bakanlığın yerelde Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi birlikteliği ile yürüttüğü Model Fabrika’nın altyapı, makine-donanım ve insan kaynağı kapasitesi oluşturma faaliyetlerinin tamamlandığını ve açılışa hazır hale getirildiğini belirtti. Varank, açılışın Kovid-19 salgınının seyrine bağlı olarak açılışın yapılmasının planlandığını bildirdi.

Bakan Varank şu bilgileri de paylaştı:

“İzmir Model Fabrika’nın toplam bütçesi 2020 Aralık itibariyle, proje paydaşlarının ayni katkıları ile birlikte yaklaşık 14 milyon TL olup, Bakanlığımızın Sanayinin Dijital Dönüşümü ve işletmelerin verimliliğini artırma noktasında önemli projeleri arasında yer almaktadır. Merkezin faaliyete geçmesi sonrasında hizmet alan firmalarda verimlilik artışı sağlanarak orta ve uzun vadede istihdam kapasitesinde artış hedeflenmektedir.

Yalın ve dijital dönüşüm konularında hizmet sunacak İzmir Model Fabrikası'nın öncelikli hedef kitlesini; başta KOBİ'ler olmak üzere imalat sanayi firmaları, üniversite öğrencileri ve akademisyenler oluşturmaktadır. Model Fabrikada bu hedef kitleye yönelik olarak; farkındalık artırıcı seminerler, deneyimsel eğitimler ve öğren-dönüş programları sunulması suretiyle ülke ekonomisine katkı sunulması hedeflenmektedir.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN