41 ilin beklediği Karadeniz-Akdeniz otobanının yüzde 94'ü tamam

Sultan Abdülaziz zamanında ilk kez gündeme gelen, II. Abdülhamid döneminde projesi çizilen Karadeniz-Akdeniz Otoyolu'nun yüzde 94'lük bölümü tamamlandı.

PAYLAŞ
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - İlk kez Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz zamanında gündeme gelen, II. Abdülhamid döneminde projesi çizilen Karadeniz-Akdeniz Otoyolu’nun yüzde 94'lük bölümü tamamlandı.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan’ın soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu şu bilgileri paylaştı:

“Kamuoyunda Karadeniz-Akdeniz Otoyol projesi olarak isimlendirilen yol; Kuzey-Güney Aksları 12. Koridor (Ordu-Sivas-Hatay) ve bu koridorun Adana bağlantısıdır. Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan 786 kilometrelik 12. koridorun 735 kilometresi (yüzde 94) tamamlanmıştır.

Diğer taraftan; Kahramanmaraş ili Göksün-Andırın arasındaki 59 km'lik kesimin 29,1 kilometresi sathi kaplamalı tek yol 4 kilometresi ise sathi kaplamalı bölünmüş yol olarak tamamlanmıştır. Projenin kalan 25,9 kilometresinin ikmal ihalesi bünyesinde yapılması ve söz konusu yolun 2021 yılında bitirilmesi hedeflenmektedir.”

Yolun tamamlandığında 41 ilde ticareti canlandırması bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN