Trump bir şeyler deniyor, DIA CIA'ya karşı

8 gün sonra göreve Biden'e devredecek Trump, Savunma Bakanı Miller üzerinden bu muhtırayı uygulamaya geçirerek CIA'nın yetkilerini tırpanladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - Görevini 20 Ocak'ta Joe Biden'e devredecek olan ABD Başkanı Trump, 57 numaralı Milli güvenlik eylem muhtırasını (NSAM #57) etkinleştirildi. İcra emrini imzalayan Trump, Savunma Bakanı Christopher C. Miller üzerinden bu muhtırayı uygulamaya geçirerek Merkez İstihbarat Teşkilatının (CIA) yetkilerini tırpanladı.

Trump eski ve uygulanmayan bir muhtırayı etkinleştirdi. Bundan sonra CIA'nın gizli operasyonlar yapmasını engelledi artık sadece kuruluş amaçlarına uygun olarak sadece istihbarat toplayacaklar. Bu başkanlık gücü şimdiye kadar hiç kullanılmamıştı.

57 numaralı ulusal güvenlik eylem muhtırasının uygulanması ile CIA'nın özel ve örtülü operasyonları artık Savunma Bakanlığına bağlanarak tüm örtülü operasyonlarını önce bakanlığa bildirme, izin alma zorunluluğu getirildi. CIA'nın özel bütçesi ve özel hava kuvvetleri de ellerinden alındı.

Trump’un giderayak CIA’ının gizli operasyonlar yapmasını engellemesinin ardından bağlantılı bir gelişme daha yaşandı.

Teşkilatta tepe noktalara kadar yükselen Michael Morrel’in CIA Başkanı olma rüyası da başlamadan bitti. CIA’nın işkenceye varan sorgulama tekniklerini savunması Morrel’in istihbarat teşkilatının tepesine oturma hülyasını başlamadan sona erdirdi.

20 Ocak’ta görevi Trump’tan devralacak Biden, Türk Dışişleri’nin de yakından tanıdığı William Burns’ü aday göstereceğini duyurdu.

Çatışma yerine diplomasiye öncelik veriyor

Morell’in yerine çatışmadan ziyade diplomasiye öncelik veren Burns’un tercih edilmesinin de Amerikan savunma politikasında yeni bir dönemin işaret fişeği olabileceği yorumları yapılıyor.

CIA Başkanlığı rüyası başlamadan biten Morrel, 2010-2013 yıllarında CIA’de başkan yardımcılığı yapmış, 2013’te bir yıl süreyle vekaleten kurumun başkanlığını yürütmüştü.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN