Afetzede üreticiye vade erteleme ve faiz indiriminin detayları

Afet mağduru üreticilerden vadesi geçen borçların asgari yüzde 75'ini ödeyebilenlere yeni kredi kullandırılırken vadesi henüz gelmemiş olanlar ve vadesi bir yıl içinde dolacak olan krediler vadesinden itibaren bir yıl süreyle erteliyor. 2022 yılı sonuna kadar afetten etkilenen çiftçi ve hayvancıların kredilerine yüzde 25 indirimli erteleme, 5 yıla kadar yüzde 20 faiz indirimli taksitlendirme imkanı da veriliyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - Tarım Kredi Kooperatifleri, vadesi geçen borçların asgari yüzde 75’ini ödeyebilenlere yeni kredi kullandırırken vadesi henüz gelmemiş olanlar ve vadesi bir yıl içinde dolacak olan krediler vadesinden itibaren bir yıl süreyle erteliyor. Ziraat Bankasınca 2022 yılı sonuna kadar afetten etkilenen çiftçi ve hayvancıların kredilerine yüzde 25 indirimli erteleme, 5 yıla kadar yüzde 20 faiz indirimli taksitlendirme imkanı veriliyor.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir'in çiftçilerin Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının yapılandırılması veya ertelenmesi önerisine ilişkin soru önergesini cevaplandırdı.

Pakdemirli, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürlüğünden alınan cevabi bilgileri paylaştı.

Vadesi geçen borçların asgari yüzde 75’ini ödeyebilen yeni kredi kullanabiliyor

Tarım Kredi Koperatiflerinin konuya ilişkin bilgilendirmesi özetle şöyle:

"Kooperatiflerimizden kullanılmış düşük faizli tarım kredileri, krediye konu ürünlerin/varlıkların 01.01.2020-31.12.2022 tarihleri arasında meydana gelebilecek doğal afetlerden etkilendiğinin tespit edilmesi halinde, vadesi henüz gelmemiş olanlar ve vadesi bir yıl içinde dolacak olan krediler vadesinden itibaren bir yıl süreyle ertelenebilecektir.

Tarım Kredi Kooperatiflerince, Kooperatiflerimize vadesi geçen borçlarını ödeme istek ve gayreti içerisinde olan ortaklarımıza, borçlarını ödeyebilmelerini teminen ödeme kolaylıkları sağlanmaktadır.

Ortaklarımızın kooperatiflerimize olan vadesi geçen borçlarının asgari yüzde 75'sini ödemeleri kaydıyla, kalan kısmı için yeni kredi kullandırılarak borçlarına mahsup edilebilmektedir. Ortaklarımızın kooperatiflerimize olan borçlarının en az yüzde 25'ini peşin ödemeleri kaydıyla, kalan borçları için gelecek ürün hasat dönemine kadar 1 yılı geçmeyecek şekilde bir veya birden fazla taksitle ödeme imkânı sağlanabilmektedir. 31.12.2019 tarihi itibariyle vadesi geçen hesaplarda yatırım kredilerinden dolayı borcu bulunan ortaklar 31.12.2020 tarihi mesai bitimine kadar başvuruda bulunmaları halinde, müracaat tarihi itibariyle defaten ödemeleri halinde, borçlulara faizli borç tutarının %10'u oranında indirim, borcunu taksitlendirerek ödemek isteyen borçlulara müracaat tarihi itibariyle faizli borçlarının asgari yüzde 25'inin peşin ödenmesi kaydıyla kalan borç  tutarı için 2 yıla kadar taksitlendirme imkânı verilmektedir."

Afetten etkilenenlerin kredilerine yüzde 25 indirimli erteleme, 5 yıla kadar yüzde 20 faiz indirimli taksitlendirme

Bakan Pakdemirli, Ziraat Bankası tarafından gönderilen cevabı da paylaştı.

Banka; ülke genelinde 1 Ocak-31 Aralık 2022 tarihlerinde meydana gelen/gelebilecek doğal afetler nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören üreticilerin, 2020/2015 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında veya önceki yıllarda yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararları kapsamında kullanmış oldukları faiz indirimli (sübvansiyonlu) kredilerin, 1 yıla kadar yüzde 25 faiz indirimli ertelenebildiğini ya da 5 yıla kadar %20 faiz indirimli olarak taksitlendirilebildiğini bildirdi.

Ziraat Bankası, herhangi bir nedenle ödeme güçlüğüne düşen müşterilerinin kredi borçlarının Bankanın uygulamaları kapsamında da uygun faiz oranları ile azami 5 yıla kadar taksitlendirilebildiği bilgisini de paylaştı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN