BM'den Basra Körfezi'nde barış ve güvenliği teşvik mesajı

Guterres, Basra Körfezi bölgesindeki karmaşık ve çok yönlü zorluklara dikkati çekerek BM üyelerine mesajlar verdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Akajans - Kemal Erdoğan

New York (AKAJANS) - BM Genel Sekreteri Antono Guterres, Basra Körfezi bölgesindeki karmaşık ve çok yönlü zorluklar göz önüne alındığında bugünkü BM Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında herkesin, özellikle Konseyin kendisinin "barış ve güvenliği teşvik etmek için nasıl birlikte çalışabileceği" konusunda daha derinlemesine düşünmenin önemli olduğunu bildirdi. 
Guterres, Bakanlık düzeyinde web üzerinden düzenlenen tartışmada “acil bir küresel ateşkes” çağrısını defalarca vurguladı. 


Yemen'de milyonlarca kişi harap oldu


Guterres Altı yıllık savaşın “milyonların hayatını mahvettiği” ve bölgesel güveni baltaladığı Yemen'deki durumla ilgili aşırı endişesini dile getirdi.  

Geçen hafta 1.000'den fazla mahkum “umut ışığı” olarak adlandırılan bir ortamda serbest bırakılırken Bay Guterres “güvenlik durumunun kırılgan kaldığının” altını çizdi.

Üst düzey bir BM yetkilisi, çatışmayı "daha uzak ve daha geniş" istikrarsızlığı önlemek için "acil ve acil bölgesel zorlukların" ele alınması gerektiğini hatırlattı. 

Guterres ise, "Acil bir ateşkese ihtiyacımız var ve savaşı sona erdirmek için siyasi bir çözüm bulmak için müzakere masasına dönmeliyiz" mesajı verdi.

"Saat işliyor  ve insanlar ölüyor" 

Basra Körfezi’ndeki gelişmelere de değinen Guterres  “Gerilimlerin yükseldiği açık. Güven düşük.” dedi.

Guterres, Mayıs 2019'dan bu yana sürtüşmeleri "yeni seviyelere" yükselten çok sayıda güvenlik olayına işaret etti ve bunların "gerginliği azaltmak ve çatışmayı önlemek için toplu olarak çalışma" ihtiyacının altını çizmeye hizmet ettiklerini belirtti.  

Genel Sekreter, "Bunlar, herhangi bir yanlış hesaplamanın hızla artabileceğini gösteren kesin bir hatırlatmadır" dedi.  

Guterres'e göre gerilimi azaltmaya yönelik ilk adım, karşılıklı endişe konularını ele almak için “uygulanabilir güven artırıcı önlemler” belirlemek.

“Saat işliyor  ve insanlar ölüyor” diyen Guterres, bölgedeki gerginlikleri çözmeye yardımcı olmak için çalışan herkesin çabalarını övdü ve "ilgili tüm tarafların gerekli fikir birliğine sahip olabilecek her türlü bölgesel diyalogu" toplamayı teklif etti.  Toplantının kapanışında Guterres büyükelçilere "Önümüzdeki zorlukların büyüklüğünün bizi caydırmaması gerekir" mesajı verdi.

Herkesi, yıkıcı rekabetlerin ötesine geçmeye ve "güven iklimi yaratmak" için "bizi birleştiren şeyin farkına varmaya" ve bölgesel diyalog olasılığını iyileştirmeye teşvik etti.

Genel Sekreter, “Bölge halkının çıkarlarını ön ve merkezde tutalım - özgürlükler, fırsatlar, daha iyi yaşam standartları ve barış isteklerini” onaylayarak ekledi: "Bu, her şeyden önce, bizi kolektif çabalarımızı yoğunlaştırmaya zorlamalı." 

 

"Salgın sınır tanımaz"


Öte yandan Guterres, Kovid-19 ile mücadeleye de değinerek “tek gerçek mücadeleye odaklanmak için acil bir küresel ateşkes: COVID-19 salgınına karşı savaş” çağrısını hatırlattı. Genel Sekreter bu konudaki çabaları artırma gereğini yineledi.  

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN