GÜBRETAŞ'a ait hisseleri bir kişi mi topladı?

Türkiye'nin en büyük şirketlerinden GÜBRETAŞ'ın hisselerinin 1,5 yıl önce bir kişi tarafından toplandığı iddiası Meclis gündemine geldi.

PAYLAŞ

(AKAJANS) - CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan GÜBRETAŞ’ın halka açık hisselerine dair gazetelerde çıkan haberlere ilişkin iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından cevaplandırılması talebiyle soru önergesi veren Gaytancıoğlu, bir gazetede Tarım ve Kredi Kooperatleri iştiraki olan GÜBRETAŞ hisseleriyle ilgili haberler çıktığını hatırlatarak, “Söz konusu haberlere göre GÜBRETAŞ'ın halka açık hisselerinin yarısı bir buçuk yıl önce bir kişi tarafından toplanmıştır. Yine bu gazetenin 18 Mayıs 2020 tarihli ilgili haberine de hukuksuz bir şekilde erişim yasağı getirilmişti. Son olarak GÜBRETAŞ'a ait maden sahasında altın bulunduğuna dair haberler ile bir buçuk yılda GÜBRETAŞ hisseleri 20 kat artmıştır” ifadesini kullandı. 

Açık, şeffaf bir sermaye piyasası açısından söz konusu haberlerde belirtilen konuların şüphelere yol açtığını dile getiren Gaytancıoğlu, “Bunun için ilgili mercilerin konu hakkında gerekli araştırmayı yapıp kamuoyuyla paylaşmaları ülkemiz için büyük önem taşıyan sermaye piyasalarının sağlıklı işlemesi için yaşamsaldır” dedi.

Gaytancıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a şu soruları yöneltti:

“-Söz konusu haberler sonrası Sermaye Piyasası Kurulunca bir inceleme başlatılmış 

mıdır?

-Habere konu olan GÜBRETAŞ'ın halka açık hisselerinin yarısını 1.5 yıl önce toplayan 

Bursalı eğitimci kimdir?

-GÜBRETAŞ ile Koza firması arasındaki mahkeme sonuçlanmadan hisseler kimler 

tarafından toplanmıştır?

-Haberde belirtildiği gibi hisseleri toplayan kişi ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel 

Müdürü Fahrettin Poyraz'ın Merkez Birliğinde görüşüp görüşmediğine dair bir 

inceleme yapılmış mıdır?

–Söz konusu habere konu olan kişiler ve kurumlar hakkında gerekli incelemeler yapılarak 

kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN