Muhalefetten Varlık Fonu soruları

 CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,  Türkiye Varlık Fonu'na ilişkin 2019 yılı denetim raporunun TBMM'ye neden gönderilmediği konusunda bilgi istedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığını yaptığı Türkiye Varlık Fonu'nu (TVF) masaya yatırdı. Özel, TVF'nin 2019 yılı denetim raporunun TBMM'ye neden gönderilmediği konusunda bilgi talep etti.

Özel, Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından yanıtlanması talebiyle soru önergesi verdi.

2018 raporunun vaktinde TBMM’ye iletilmediğini hatırlatan Özel,  2019 raporunun da ekim ayı içinde iletilmesi gerekirken hala neden gönderilmediğine yanıt aradı.

Özel, TBMM Başkanı Şentop’a tarafından cevaplandırılması talebiyle verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:

6741 sayılı Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi'nin Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un "Denetim" başlıklı 6'ncı maddesinin 3'üncü fıkrası şirket ve şirket tarafından kurulacak diğer şirketler ile Türkiye Varlık Fonu ve Türkiye Varlık Fonu bünyesinde kurulacak alt fonların bir önceki yıla ait mali tabloları ile faaliyetlerinin, her yıl ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'na Cumhurbaşkanlığı'nca gönderilen denetim raporları üzerinden denetleneceği hükmünü içermektedir.

İlgili kanun, Plan ve Bütçe Komisyonu'na Türkiye Varlık Fonu'nun 2019 yılına ait mali tablo ve faaliyetlerinin denetim raporları üzerinden Ekim 2020'de denetlenmesi sorumluluğu yüklemektedir. Ancak şirkete ve fona ait 2019 yılı denetim raporu, kanunda belirtilen zaman dilimi içinde komisyona ulaştırılmamış ve denetim yapılamamıştır.

Fonun kanunen Ekim 2019'da yapılması gereken 2018 yılı denetimi de ancak Haziran 2020'de yapılabilmiştir. Tüm bu gelişmeler Türkiye Varlık Fonu'nun denetimden kaçırıldığı yorumlarına neden olmaktadır. Rejime kasteden anayasa değişikliğiyle birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin denetim işlevinin aşındırıldığı ortadadır. Ancak ilgili mevzuatta yeri olan denetimlerin dahi yapılamıyor olması, Parlamento'ya olan güveni de sarsmaktadır.”

Özel, önergesinde Şentop’a şu soruları yöneltti:

"- Türkiye Varlık Fonu'na ilişkin 2019 yılı denetim raporunun TBMM'ye gelmemişolmasının nedeni nedir?

- TBMM Başkanlığı, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Anonim Şirketi'nin denetim raporlarının TBMM'ye gönderilmemesi üzerine bir girişimde bulunmuş mudur? Hangi sonuçlara ulaşılmıştır? Herhangi bir girişimde bulunulmamış ise nedeni nedir?

- 2018 yılı denetim raporlarının da geciktiği dikkate alındığında, Cumhurbaşkanlığı'nın fona ait raporları süresi içinde TBMM'ye sunmamayı bir hakkı ve alışkanlık haline getirdiği anlaşılmaktadır. TBMM'nin denetim saygınlığının korunması için bir girişimde bulunacak mısınız?"

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN