Okul kantini esnafına yapılan destekler konusunda açıklama

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, pandemi sürecinden olumsuz etkilenen okul kantini işletmecilerine yönelik destekler konusunda bilgilendirmede bulundu.

PAYLAŞ
Akajans - Kemal Erdoğan

(AKAJANS) - Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinden olumsuz etkilenen okul kantini işletmecilerine yönelik hükümet desteklerine ilişkin bilgilendirme yapıldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün “Pandemi süresince okul kantini işleten esnafın desteklenmesine ilişkin” soru önergesini cevaplandırdı.

Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında 3 ay süreyle ödenmek üzere aylık 1.000 TL olarak verilecek hibe desteğinden esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar, faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenlerin faydalandığını hatırlatan Pekcen, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârların faydalanabildiğini aktardı.

Hibe desteğinden yararlanan esnaf ve sanatkârlardan iş yerleri kira olanlara 3 ay süreyle ödenmek üzere büyükşehir olan illerde aylık 750 TL, diğer illerde ise aylık 500 TL tutarında kira desteği verildiğini anımsatan Pekcan, “Cumhurbaşkanlığı Kararı kapsamında desteklenecek ekonomik faaliyetler arasında 56.29.01 NACE kodu ile kantin faaliyetleri de yer almaktadır. Mezkûr desteğe ilişkin başvurular www.turkiye.gov.tr üzerinden alınmaya başlanmıştır.” bilgisini hatırlattı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN